info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Chcete provést výběrem běžeckých lyží a bot?

09. 12. 2021
Nejste si u běžkařské výbavy jistí v kramflecích? Nic se neděje, sepsali jsme stručný a jasný návod, jak se vyznat v délkách i materiálech a jak si objednat správné rozměry běžkařského vybavení online.
Chcete provést výběrem běžeckých lyží a bot?

Zimní sezona je tady, tak bychom fanouškům bílé stopy rádi poradili s výběrem výbavy.

Běžecké lyže

Nejdůležitější parametr při výběru běžeckých lyží je rozhodnutí, jaký styl běhu budete preferovat.  Můžete dávat přednost klasickému nebo volnému stylu (tzv. bruslení).

Klasika

Lyže pro klasický styl by měly být delší, než je výška běžce (s výjimkou lyží pro NORDIC-CRUISING a BACKCOUNTRY). Špičky lyží jsou hodně zahnuté, aby lyže při běhu lépe klouzaly ve stopě a nezabodávaly se do sněhu.

klasika

Bruslení

Lyže na bruslení bývají kratší než běžky na klasiku (ideálně do výšky běžce). Špičky lyží nejsou tolik zahnuté, aby se do skluzu a odrazu zapojila celá délka lyže.
Při výběru lyží hrají důležitou roli i váhové parametry. Čím těžší lyžař, tím delší lyže potřebuje. Pro správné váhové zařazení vám poslouží naše tabulky, které jsou s ohledem na pružnost materiálu konkrétních modelů u každého produktu.

bruslení


Běžecké hole

Hole jsou další důležitý prvek běžeckého lyžování. Od kvality a váhy běžeckých holí je odvislý stupeň únavy běžkaře. Stupnice kvality zde začíná u hliníkových přes kompozitní materiály až po vysoce kvalitní karbonové provedení.

běžky

Důležitá je samozřejmě i délka holí. Obecně platí, že hůlky na bruslení jsou delší než hole na klasiku. S přesnou délkou vám opět pomohou rozměrové tabulky u jednotlivých produktů.

hole


Běžecká obuv

bruslení a klasika

Jedním z nejzákladnějších kritérií u běžeckých bot je opět druh běhu. Na klasiku jsou lepší nižší boty, na volný styl (bruslení) musí být boty nad kotník. U turistických běžců klasiků, kteří se na běžkách chtějí jen protáhnout a dostat se z místa A do místa B, mohou být boty i lehce nad kotník.

Boty na bruslení jsou vysoké přes kotník, který musí být vzhledem ke stylu běhu dostatečně fixovaný.


Běžecká vázání

běžky 2

Nezapomeňme ještě na vázání. Podle podrážky (a drážek) na běžeckých botách se rozlišují dva základní druhy vázání. Varianta vázání NNN (Rotefella) je v současné době na trhu dominantní. Jediný výrobce, který ještě dodává na trh systém SNS je značka SALOMON.


UKAŽ VŠE NA BĚŽKY


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:04:38:48
Kari Traa Nora Jacket
-63 % Dámská bunda Kari Traa Nora Jacket
890 Kč 2 399 Kč
už jen 3 ks za tuto cenu