info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Není Gore-Tex jako Gore-Tex

15. 10. 2018
Gore-Tex - super sportovní materiál, nebo jen další výrobek, u kterého jeho pověst výrazně předčila realitu? Slyšet jsou obě možnosti: „Skvěle mě ochránila...“, „Po chvilce mi prosákla...“. Která je pravdivá?
Není Gore-Tex jako Gore-Tex

Dost možná obě - není Gore-Tex jako Gore-tex. Na jakém principu tedy materiál pracuje a kdy, kde a jak ho využít?

Co je Gore-Tex?

Jedná se o materiál, využívaný díky jeho vlastnostem především pro outdoorové vybavení. Gore-Tex je tenká pórovitá membrána, která je vtěsnaná mezi vysoce kvalitní podšívku a textilii. Její základní vlastnosti jsou nepromokavost, prodyšnost a větruvzdornost.

Odolnější varianty konstrukce Gore-Texu jsou navíc ve švech podlepené speciální technologií Gore-Seam, která zakryje veškeré dírky po jehlách šicích strojů. Tím zaručují 100% odolnost proti vnějším vlivům.

Teoreticky je konstrukce založena na pórovitém materiálu, kdy jsou póry cca 20 000x menší než kapka vody. Zároveň 700x větší než molekula páry (odpařující se pot). Tudíž voda neprojde dovnitř a pot by se měl odpařit ven. Měl by.

Goretex

Prodyšnost

Technologie odvádí pot daleko lépe než jiné zimní vnější materiály, i tak ale není bezchybná. Ať už si pořizujete oděv Gore-Tex jakékoliv technologie výroby, nepočítejte s bezezbytkovým odvodem potu. Spíše naopak. Prodyšnost pouze omezí hromadění potu, nezabrání mu.

Vodní sloupec

Odolnost vůči vodě udává tzv. vodní sloupec. Ten určuje, jaký tlak vody je potřeba k prosáknutí (při měření se čeká na první tři kapky). Vodní sloupec u Gore-Texového materiálu udává 40 metrů (výška dutého sloupce plného vody postaveného na bundu).

40 metrů (výška třináctipatrového domu) se zdá jako ohromné číslo. Berte však v potaz, že například klečení v mokré trávě se rovná 12 metrům vodního sloupce. Navíc při měření je materiál v ideálním "smrštěném" stavu, při jakékoliv fyzické aktivitě se pak více či méně rozpíná, smrštěné póry se roztahují a tím se propustnost zvyšuje. Na druhou stranu - tento vodní sloupec vás jistě uchrání i při pořádné průtrži mračen.

Při výběru dávejte pozor na výjimky technologií Gore-Tex Paclite Shell a Active Shell - zde je odolnost vůči vodě nižší, 28 metrů (28 000 mm) vodního sloupce. I tak je do středního deště dostatečný. Nižší odolnost tkví ve zvýšené prodyšnosti - za sušších podmínek je výhodnější, jelikož se pot lépe odpařuje.

Goretex Inov-8

Použití a hlavně využití

Gore-Texový materiál se používá pro výrobu outdoorového oblečení do chladnějších podmínek. Věřte, že v letních dnech a především v teplejším počasí budete vždy rádi za kvalitní nepromokavou větrovku.

Stylové bundy lákají ke každodennímu nošení a vybízí i motorkáře ke změně kožených výrobků za syntetické. Proč ne, jistě jsou pohodlnější.

Chcete-li plně využít vlastnosti Gore-Texového oblečení, je třeba použít spodní vrstvu kvalitního prádla, odvádějícího vlhkost. Přes něj navlékněte jednu až dvě (podle mrazu) vrstvy na zahřátí a na ně natáhněte Gore-Texovou bundu.

Na nohy vám bude stačit vrstva kvalitního prádla, odvádějícího vlhkost a na ni Gore-Texové kalhoty.

Vždy je důležité si oblečení před náročnou akcí nejprve otestovat, ať víte, co je potřeba a co je zbytečné.

Příklady použití Gore-Texové bundy při zimní turistice:

 • výšlap nahoru, -10°C , sněží, máte batoh na zádech. Stačí vám 1. vrstva s dobrým odvodem potu, 2. vrstva zahřívací a na to Gore-Texová bunda
 • pochod dolů, -10°C , sněží, máte batoh na zádech. 1. vrstva s dobrým odvodem potu, 2. + 3. vrstva zahřívací, na to Gore-Texová bunda

Považujete-li se za velkého zmrzlíka, zvolte raději vrstvu navíc při každé akci. Jak už bylo řečeno, Gore-Tex ochrání, nezahřeje!

Outdoor

Péče a údržba

Většina oblečení Gore-Tex má jednu nespornou výhodu: snadno odolá silnému dešti i větru. Díky tomu není třeba ho impregnovat či jinak ošetřovat vůči přírodním vlivům. Potřebujete-li oblečení vyprat, řiďte se pokyny na cedulce. Pamatujte, že praním v ruce nikdy nic nezkazíte.

Dělení podle výroby

1. U dvouvrstvých Gore-Tex výrobků je Gore-Tex membrána spojena s vnější nepromokavou vrstvou a zevnitř zakryta podšívkou. Nabízí širokou škálu využití od každodenního nošení až k vícedenním výletům.

2. Trojvrstvé výrobky nabízí oproti dvouvrstvým zvýšenou trvanlivost materiálu, jelikož spojením svrchní části, Gore-Tex membrány a podšívky zaniká přebytečné tření. Sjednocením materiálů dochází ke snížení hmotnosti výrobků. Jsou vhodné i pro horolezectví.

3. Konstrukce Z-liner nabízí membránu, napojenou na lehkou textilii. Navíc je chráněná volně zavěšenou ochrannou podšívkou. To poskytuje výrobcům větší volnost výroby - není třeba tolik švů a mezi materiály je možné vložit izolační vrstvy.

4. Poslední možností je konstrukce LTD. Všestranná kombinace, využívající Z-liner technologii, umožňuje lehké vyjmutí a opětovné ukotvení Gore-tex membrány z nepromokavého svršku. Tím je zaručena široká škála použití v teplém i chladném počasí.

Oblečení

Rozdělení základních typů materiálu

Gore-Tex Performance Shell

 • univerzální použití
 • důraz na pohodlné nošení, na prodyšnost
 • trvale nepromokavá ochrana
 • ideální společník na dlouhé i kratší aktivity
 • nevýhoda je ve vyšší hmotnosti oděvu (při přepravě)

Gore-Tex Paclite Shell

 • odolá větru a má dobrou prodyšnost
 • nehodí se do deštivého počasí - voda prosákne dovnitř a tepelný komfort mizí
 • je vhodným adeptem na pozici záložního prádla - lehká a skladná forma

Gore-Tex Pro Shell

 • ideální i do extrémních podmínek (i pro profesionály)
 • díky podšívce Micro Grid Backer je prodyšnější než ostatní varianty
 • v závislosti na konstrukci a materiálech vyniká svou lehkostí (bunda i pod 500 g) a skladností

Gore-Tex Soft Shell

 • skvělá na zimní sportovní radovánky (vyhledávaná lyžaři, snowboarďáky a freeridery)
 • výborná tepelná izolace a podpora volného pohybu těla (stačí méně vrstev)
 • výborná nepromokavost pro jakékoliv výlety a túry v chladném a deštivém počasí

Gore-Tex Active Shell

 • nejlepší prodyšnost od Gore-Texu (ztenčení membrány a nasazení knotové podšívky)
 • velmi nízká hmotnost a skladnost
 • na úkor prodyšnosti je snížena její celková odolnost vůči vlivům počasí
 • voděodolnost je v podstatě nulová
 • při suchém počasí má skvělé vlastnosti
 • vhodná na jednodenní výlety

Gore-Tex obecně:

 • zajišťuje vysokou pohyblivost
 • není vhodný na intenzivní aktivity a do teplého počasí
 • nezahřeje, pouze ochrání před větrem a deštěm
 • chcete-li 100% odolnost vůči vodě, vyhledávejte oblečení se švy podlepenými páskou Gore-Seam
 • vybírejte pečlivě, ne každý Gore-Tex výrobek má stejné vlastnosti jako ostatní (nepromokavost)

Pokud máte v plánu pořídit si nepromokavé oblečení, vždy se raději poraďte s odborníkem/prodejcem o přesných vlastnostech vámi vybraných kusů. Gore-Texové oblečení s sebou často přináší nutnost značné investice, tak ať máte nakoupeno podle svých představ.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:09:18:31
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu