info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Sluchátka Sony: Sportujte s hudbou, žijte s hudbou

14. 02. 2019
Do rukou se mi dostalo to nejlepší ze sportovních sluchátek Sony. V tomto článku vám představím a srovnám modely Sony SP-500, SP-600 a SP-700. Rozhodně je z čeho vybírat.
Sluchátka Sony: Sportujte s hudbou, žijte s hudbou

Značka Sony je ve světě elektroniky dlouhodobě zažitým pojmem a jejich sluchátka patří mezi špičku co do kvality zvuku i použitých technologií. Modely různých cenových kategorií jsou však samozřejmě taky různě nadupané. Pojďme si je přiblížit.

SP-700: Vyladěný model pro fajnšmekry

Technicky nejvyspělejší a nejpropracovanější kousek SP-700, to jsou kompletně bezdrátová sluchátka. Po rozbalení objevíte malou krabičku, která slouží jako úschovna a zároveň nabíječka pro sluchátka. Dále na vás vyskočí náhradní špunty různých velikostí, kabel, návod k použití a - to nejdůležitější - samotná sluchátka.

Krok první: Spárujte je

1) Pokud má váš telefon funkci NFC, stačí krabičku se sluchátky uvnitř přiložit k telefonu a sluchátka se ihned spárují.

2) Pokud váš telefon NFC nemá, zůstává synchronizace na funkci Bluetooth, která ale může na některých telefonech dělat trable. Nejčastějšími potížisty jsou značky Huawei a Xiaomi, které mívají obecně problém s připojováním k jiným zařízením.

Po spárování si můžete do svého smartphonu stáhnout appku Headphones od Sony, kde najdete rozšířená nastavení sluchátek jako equalizér a funkce tlačítek na sluchátkách. Není to však nutné.

Sony WF SP 700

Krok druhý: Připrav se, hrajem!

Po vyndání z krabičky se sluchátka sama zapnou. Pokud jste je nespárovali pomocí NFC, je potřeba podržením tlačítka na levém sluchátku spustit párování s telefonem.

Hotovo? Můžete začít poslouchat. Tlačítkem na levém sluchátku lze jednoduše přepínat dvě důležité funkce, které z těchto sluchátek dělají špičku v oboru - Ambient Sound a Noice Cancelling.

Noise cancelling je digitální vyrušení okolní hluku. Tato funkce pracuje výborně a je ideální tam, kde si můžete dovolit nevnímat své okolí - třeba při cestě v MHD nebo při sportech jako je posilování či jóga.

Ambient sound je opačná funkce, která digitálně přenáší ruch z okolí do vašich uší. A k čemu je to dobré? Při běhu, cyklistice, lyžování a podobných sportech je v zájmu vaší bezpečnosti, abyste slyšeli varovné zvuky. Krom toho se Ambient sound hodí, když chcete v posilovně poslouchat hudbu a zároveň slyšet, že na vás mluví váš sparing partner. V režimu normal sluchátka přenášejí veškeré zvuky, voice mode pak pouze mluvenou řeč. Mile mě překvapilo, jak skvěle funguje!

V appce si můžete funkci levého tlačítka změnit na Google Assistent, se kterým si popovídáte anglicky a který vám třeba zaznamenává výchozí polohu tréninku nebo vám řekne, jaké počasí váš v daném místě čeká.

Jedno tlačítko je také na pravém sluchátku. Tím ovládáte hudbu. Jedním zmáčknutím pozastavíte písničku, dvěma posunete o jednu dále a tři zmáčknutí posunou playlist o krok zpět. No a v případě příchozího hovoru jej stiskem tohoto tlačítka přijmete a můžete telefonovat, aniž byste mobil vytáhli z kapsy.

Trochu mě mrzí, že nelze ze sluchátek ovládat hlasitost, ale je to maličkost, se kterou jsem se naučil žít.

Sony WF SP 700

Audiofilové zatleskají

A teď k samotnému poslechu. Miluji kvalitní zvuk a tato sluchátka uspokojí i ty nejnáročnější fajnšmekry. Čistota zvuku je nadmíru vysoká, a vezmete-li v úvahu to, že jde o špunty, budete hledat konkurenci jen velmi těžko.

Sluchátka disponují také funkcí extra bass, která nezkresluje zvuk a "nevymýšlí" si basy tam, kde nejsou. K vysoké kvalitě přispívají i gumové háčky, díky kterým sluchátka tak krásně drží, i když se potíte a vaše hlava se natřásá při běhu. Navíc jsou velmi lehká a bezdrátová, takže skoro nevíte, že je máte v uších. Jediné, co potřebujete, je vychytat velikost špuntů a háčků, aby vám co nejlépe padly.

A co dál?

Důležitá je pro mě taky vodotěsnost, protože se hodně a rád potím. Tato sluchátka mají certifikaci IPX4, což znamená, že jsou odolná vůči potu a stříkající vodě nebo dešti.

Výrobce deklaruje výdrž baterie max. 3 hodiny + dalších 6 hodin při nabíjení v krabičce. Tyto údaje můžu víceméně potvrdit. Pokud však budete mít neustále zapnutý Ambient sound nebo Noise cancelling, výdrž může lehce klesnout. Podobně je tomu v nízkých teplotách, jak už jsme zvyklí u telefonů. Proto bych tato sluchátka nedoporučil ultra běžcům. Výdrž mě však při běžném používání (běhy do 90 min, cestování) vůbec neomezovala. Při uskladnění sluchátek v krabičce se automaticky nabíjejí, takže jen čas od času nabijete krabičku a máte vystaráno.

Sony WF SP 700

Nějaká negativa?

Abych jenom nevychvaloval, našel jsem i malé nedostatky.

Jelikož nejde o klasické "špuntovky" ale jsou o něco větší, nenatáhnete přes ně v zimě čapku. Mně osobně to nevadí, ale někomu by mohlo. Zvažte, na co se vaše uši cítí.

Další nedostatek při použití venku jsem našel u funkce Ambient sound, která bohužel do uší přenáší nejen okolní ruchy, ale i vítr. Není to nějak zásadní, ale při silnějším větru bych doporučil tuto funkci nepoužívat, protože vám může znepříjemnit poslech.

Suma sumárum

Obecně hodnotím sluchátka velice příznivě. Použité technologie, jakmile se s nimi člověk sžije, dokáží výrazně zpříjemnit jejich používání a celý sportovní prožitek. A věřte mi - člověk si na to rychle zvykne! :)

SP-600: Skvělý parťák do fitka

Po modelu SP-700, který nastavil laťku hodně vysoko, jsem si vzal do parády SP-600. Výrobce i tady slibuje hodně muziky a má pravdu. Avšak jak cena (nižší o více než 1000 Kč) naznačuje, někde sluchátka musela udělat kompromis.

Sony WI SP 600

Co se týče kvality zvuku, nepostřehl jsem žádný rozdíl. Všechny funkce (Ambient sound, Noise cancelling, NFC, Bluetooth, IPX4) najdete i u tohoto modelu. Zásadní rozdíl je však v tom, že na nich přibyl kabel mezi sluchátky. Ten je z kvalitního materiálu, nekroutí se a na levé straně má ovládací panel, kde je navíc oproti SP-700 i ovládání hlasitosti. Tento panel však trochu vadí při běhu, proto bych tato sluchátka doporučil spíše na fitness aktivity, případně sporty, kde nedochází k tak četným otřesům jako při běhu.

SP-500: Vyzkoušejte na vlastní ucho

Model SP-500 je z těchto bezdrátových sluchátek technologicky nejméně vybavený. Nenajdete tady funkce Ambient sound a Noise cancelling, párování přes NFC nebo Bluetooth však zůstaly. Na druhou stranu mají tato sluchátka nejdelší výdrž baterie. Při opakovaném použití jsem se dostal skutečně na skoro 8 hodin. Sluchátka jsou propojena tenkým kabelem, který nevadí ani při běhu, což oproti SP-600 hodnotím velice pozitivně.

Sony WI SP 500

Ovládání tady najdete na pravém sluchátku. Jde však pouze o tlačítko ON/OFF a ovládání hlasitosti. Stejným tlačítkem i přehazujete písničky. Podržením "plus" kupředu a "mínus" dozadu.

Co mi ovšem nevyhovovalo, byly špunty. I když jsou v balení dvě velikosti, ani jedny mi nesedly. Díky tomu jsem si poslech neužil tak jako u předešlých dvou kousků. Sportovcům, kterým však tyto špunty padnou, můžu slíbit dobrý poslech a kvalitu. Vyzkoušejte.

Sečteno, podtrženo

Celkový pocit z těchto tří sluchátek je více než dobrý. Nejvíce mě (nepřekvapivě) zaujal model SP-700, kterému není skoro co vytknout. Pokud ale máte nižší rozpočet, bude dobrá volba i nižší řada SP-600, která je vhodná převážně na méně hopsavé aktivity, anebo SP-500, které můžete v pohodě vzít i na běh. Musí vám však sednout špunty.

Mé subjektivní hodnocení:

  • SP-700 9,5/10 - skoro nemám co vytknout.
  • SP-600 7/10 - zde mi vadil ovládací panel pod levým sluchátkem.
  • SP-500 6/10 - nižší hodnocení kvůli nedržícím špuntů. Možná je to ale spíše ušima. Ty moje jsou obzvlášť vybíravé :)

Průvodce sluchátky Sony

Autorem recenze je náš produktový specialista Matej


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:22:34:46
Kilpi Dimaro
-63 % Pánské sportovní tričko Kilpi Dimaro
369 Kč 999 Kč
už jen 11 ks za tuto cenu