info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak vybrat běžeckou ponožku

Běžecké ponožky jsou často opomíjenou součástí výzbroje každého běžce. Není pravdou, že stačí vybrat dobré boty a na ponožce pak už nesejde – naopak dobrá ponožka může žádoucí vlastnosti běžecké obuvi podtrhnout a špatná vám zhorší jak výkon, tak komfort při běhu.

Jak poznat vhodnou ponožku?

Protože ponožka je přenašečem dynamických sil mezi nohou a obuví, musí být správně zvolena, což pro běh znamená zesílenou patu a špici, stahovadlo nártu a kanálky pro odvod potu. O maximální pohodlí a předcházení odřeninám se pak postarají ploché švy a správný tvar, který respektuje anatomii levého a pravého chodidla. Díky nim ponožky i při vysoké zátěži dokonale sedí, nikam se neposouvají a nezpůsobí vám nepříjemné odřeniny a otlaky.

Teplota a terén

Při výběru ponožek záleží zejména na terénu, do kterého se chystáte, a také na okolní teplotě. Do chladu je lépe volit tlustší ponožky, případně podkolenky, do tepla pak tenčí variantu. Stejně tak se liší ponožky do terénu a ponožky vhodné pro silniční běh.

Kompresní ponožky

Speciální kapitolu představují kompresní ponožky či podkolenky, které si u českých běžců získávají stále větší oblibu. Díky kompresi pomáhají pohlcovat vibrace, takže chrání pohybový aparát, zpomalují únavu nohou a urychlují následnou regeneraci. 

Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:00:51:22
Elan Ibex 78
-60 % Skialpové lyže Elan Ibex 78
3 792 Kč 9 480 Kč
už jen 7 ks za tuto cenu