info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Běh v dešti, zimě a větru

04. 10. 2013
Dnes se opět zblízka podíváme na pravidla a úskalí běhání v nepříjemných podmínkách, jako je zima, déšť a vítr.
Běh v dešti, zimě a větru

Tady je důležité se rozhodnout, jak bude váš běh vypadat. Bude souvislý? Bude mít stejnoměrné tempo a úsilí nebo se v něm budou střídat delší stoupání a následné seběhy? Nebo naopak budete někde čekat (na kamaráda, na konci běhu na autobus…)? Tohle jsou všechno zásadní otázky, protože jinak se oblékáte na běh a jinak na čekání.

Chraňte si slabá místa

Vaši hlavní zbraní, jak se bránit nepříjemným podmínkám, nebude oblečení ale samotný běh. Během se zahřejete, to není žádná novina. Celkově tak můžete zvolit lehčí oblečení se speciální ochranou „slabých míst“. Většinou se jedná o periferní části těla, skrze které nejrychleji přicházíme o drahocenné teplo. Chraňte proto své uši čelenkou či čepicí, pořiďte si sportovní rukavice a na krk uvažte šátek či navlékněte praktický tunel. Co se týče nohou, náchylné jsou kotníky a holeně, které mohou ochránit například kompresní podkolenky. Hlavní rada však zní – nezastavujte, nechladněte. 

Izolace za mokra

Volte tenké vrstvy, a nebudete-li si jisti, zvolte raději tenčí variantu. Teplotu už jsme probrali, co však voda a vlhkost? Ta je vaším větším nepřítelem. Za vlhka/mokra ztrácí velká většina vrstev své izolační schopnosti. Výjimku z pravidla tvoří vlna Merino – ta hřeje, i když je mokrá. Myslíte-li to s běháním v plískanici vážně, volba je jasná.

Za vlhka/mokra stojíte před další otázkou – snažit se zůstat v suchu, nebo si kolem sebe nechat vytvořit vrstvu vody, tu si zahřát a být v pohodě? Tady je odpověď. Nohy se snažte udržet suché, a tedy v teple, pro zbytek těla to vzdejte a smiřte se s tím, že kdo běhá, tak je mokrý. Raději se chraňte proti větru. Někdy jste mokří od potu, někdy od deště, jindy od bláta… Podzim a špatné počasí je právě to období, kdy oceníte boty s Gore-Tex úpravou povrchu. Pokud nevyšlápnete kaluž nebo nebude lít jak z konve, budete po běhu překvapeni, že noha zůstane často suchá. Sám běhám v nejrůznějším „napalmu“ a suchou nohu po doběhu jsem měl za něco nemožného. Po několika výbězích (dokonce i ve sněhu) jsem byl překvapen, že i něco takového lze realizovat.

Zahřát a udržet

Zbytek těla pak vyřešte stylem ohřát a udržet. Raději tak místo bundy s vysokou voděodolností zvolte prodyšnou a lehkou větrovku. Zmoknete, to ano, ale kdybyste se navlíkli do Gore-texu nebo jakékoliv jiné méně propustné membrány, tak s v tom za chvíli budete připadat jak v obřím igeliťáku.

A to nejdůležitější na závěr – co dělat po doběhu? Důležitější, než co máte na sobě při běhu, je to, co na sobě máte a/nebo uděláte potom. Když si zapomenete rukavice, možná vám ruce promrznou, zčervenají (zmodrají, zfialoví…), budete trpět, možná si i pobrečíte, ale doběhnete domů a další den můžete normálně do práce (tedy pokud nejste neurochirurg nebo klavírista). Anebo můžete vyběhnout do obchodu a rukavice si koupit… Když se ale zaseknete před vchodem na čtvrt hodiny s kamarádem, nebo s kočkou, kterou jste předběhli cestou domů, následující den ji pravděpodobně už nepředběhnete, a možná nepůjdete běhat vůbec. Zkrátka dokud běžíte, hřeje vás pohyb, když skončíte, je třeba začít získávat ztracenou energii co nejrychleji, nejlépe nejprve v podobě tepla. Teplá sprcha, čaj, teplé jídlo, topení, krb, kocour na klíně – to jsou vaši kamarádi. A s tímto arzenálem a poctivou přípravou (např. mít po doběhu nachystaný čaj nebo teplé oblečení) se dá bez ztráty kytičky opakovaně ustát i hodně nepříjemné počasí.

Autor: Pavel Paloncý


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:09:23:10
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu