info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Běh v těhotenství – jak na to?

29. 05. 2018
Jste sportovkyně a jste v tom? Anebo miminko plánujete, ale máte strach, že během těhotenství úplně ztratíte formu a budete se muset vzdát své běžecké vášně? Uklidníme vás - běhat můžete i s bříškem.
Běh v těhotenství – jak na to?

Obecně platí, že ženy, které jsou před a během těhotenství v kondici, lépe snášejí náročné poslední měsíce i samotný porod. Mnohé studie navíc uvádějí, že běh snižuje riziko těhotenské cukrovky. Běhat v těhotenství je tedy žádoucí. Má to však svá specifika.

S mírou a s rozvahou

Základní pravidlo zní: Nehroťte to a naslouchejte svému tělu.

Pokud jste doposud neběhala, “požehnané období” není ideální chvíle s tím začínat. Pro nabrání/udržení kondice zvolte raději jemnou formu jógy, pilate, plavání či procházky.

Pokud je naopak běhání vaším denním chlebem, přestávat s ním nemusíte. Dbejte však důsledně na to, abyste se nepřetěžovala. Vaše tréninky by rozhodně neměly přesáhnout hodinu denně (zvláště do 18. týdne, kdy podle některých lékařů nadměrná zátěž zvyšuje riziko potratu) a vaše tepovka by při nich neměla dlouhodobě přesahovat 140 tepů/min.

Ideálně proto prokládejte běh chůzí a nezapomínejte, že vaše děťátko běhá s vámi. To znamená, že zlepšováním své kondice mu prospíváte, ovšem stejně tak, pokud vás při běhu něco bolí nebo vám jakkoli není dobře, je zle i jemu. Buďte proto vnímavá k varovným signálům a nesnažte se překonávat své limity.

Pitný režim

Myslete také důsledně na pitný režim.  Váš krevní oběh je nyní citlivý na nedostatek tekutin a náchylnější ke kolapsu. Ujistěte se proto, že s sebou vždy a všude máte alespoň 2 až 3 dl vody a snažte se vyvarovat pocitu žízně. Ten už totiž signalizuje dehydrataci. A tu nechcete!

Pokud dodržíte tato základní pravidla, můžete běhat v podstatě až do porodu. Na druhou stranu nezapomeňte, že není žádná ostuda kdykoli přestat, pokud se na běh nebudete cítit.

Pozor na zranění

Zní to jako samozřejmost, přesto si neodpustíme varování: Běhejte opatrně!

Běh v těhotenství vás totiž může snadno zaskočit. Probíhají při něm jednak změny, kterých jste si nejspíš všimla (stoupá vaše hmotnost, takže jsou více zatěžovány klouby), ale i změny, o kterých možná ani nevíte, přesto vás běh ovlivňují (úpony a vazy jsou přednatažené a náchylné k poranění).

Co z toho vyplývá? Ideálním povrchem je pro vás teoreticky měkký terén. V praxi však musíte být o to obezřetnější, protože trail (byť ve své odlehčené těhotenské verzi) často skrývá záludné výmoly a díry, které vám s chutí vymknou kotník či namůžou šlachy). Pokuste se proto běhat co nejbezpečněji a volte trasy, které znáte minimálně stejně dobře, jako své boty.

Běh v těhotenství

Takže v rychlosti pro shrnutí:

  • S běháním v těhotenství nezačínejte, ale přestávat nemusíte
  • Naslouchejte svému tělu a při nepohodě zpomalte/zastavte
  • Běhejte nanejvýš hodinu denně při tepovce pod 140 tepů/min
  • Hodně pijte
  • Běhejte po známých stezkách a buďte opatrná
  • Nehoňte se, až bude to malé venku, naběháte se kolem něj až až! ;-)

Do té doby přejeme hlavně hodně zdraví!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:04:51:45
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu