info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Běhání v létě

25. 06. 2013
Na léto se zpravidla všichni sportovci (a nejen ti) těší – čekají nás dlouhé dny a outdoorová pohoda, nicméně při letním sportu je také potřeba dávat si pozor na rizika, která horko a slunce přináší.
Běhání v létě

Pitný režim

Pitný režim je absolutní základ – v tropickém horku, jaké panuje například právě teď, se organismus snadno dehydratuje, přehřeje a velmi rychle to může vést k závažným zdravotním problémům. Nezapomínejte tedy pít v průběhu celého dne, vyhněte se kávě a silným zeleným či černým čajům, sladkým nápojům a ideálně také bublinkám, které dráždí hltan a zmírňují pocit žízně. Na delší běhy (rozhodně na ty nad 45 minut) si nezapomeňte vzít pití s sebou – pokud vám vadí lahev poskakující v batohu, vyzkoušejte například pohodlné běžecké pásy s lahvemi. Pokud pitný režim podceníte, hrozí vám svalové křeče, celková dehydratace nebo přinejmenším nižší výkon.

Slunce

Dalším důležitým bodem je ochrana kůže před sluncem - zvláště běžci se světlejší pletí by ji neměli podceňovat ani navečer, kdy se začíná ochlazovat. Ideální je si obléknout vhodné tričko i kraťasy s UV filtrem, nezapomenout na čepici či šátek a případně si průběžně polévat temeno a oblečení vodou. Vyhýbejte se největšímu horku a vybíhejte brzy ráno či navečer a ideálně někam do lesa či k vodě, kde zástavba nedýchá naakumulovaným teplem, a nezvyšuje okolní teplotu či nedělá nepříjemné dusno.

Jídlo a pití během dne

Pro dobrý výkon i rovnováhu organismu je třeba vhodné jídlo a pití konzumovat během celého dne a nenechat se uchlácholit, že „vlastně nemám hlad“. Organismus skvěle zchladí například melouny a citrusy (citróny jsou také dobré po běhu na nastartování zásadité reakce v organismu), ale také jahody, třešně a sezónní zelenina. Jakkoliv se to nezdá, ledové nápoje vám dobrou službu neudělají – organismus po náhlém zchlazení prostě jen vynaloží o to více energie, aby se zase ohřál. Dobrý nápad není ani dlouho nepít a po výběhu tělo osvěžit řádkou piv. Zbytečně si tak zaděláte na otoky a kondici ani výkon rozhodně nevylepšíte.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:08:12:00
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu