info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Boty, boty, boty - jaké se teď hodí?

30. 05. 2023
Boty na běhání, obuv do outdooru i barefoot a sandále. To všechno u nás seženete, pojďme se společně podívat na nejdůležitější vlastnosti těchto druhů obuvi.
Boty, boty, boty - jaké se teď hodí?

Kdo nechodí bos, musí se čas od čas porozhlédnout po nových botách. Tady je pár základních rad a tipů, na co se při výběru nové obuvi zaměřit.


Běžecké boty

Správné tlumení a vhodná konstrukce boty ochrání vaše klouby a umožní vám bezbolestně sportovat i na stará kolena. Vysoce prodyšný materiál svršku zabraňuje přehřívání nohou a tím i pocení a odřeninám. Boty, ve kterých chcete běhat, by měly být o 1-1,5 cm větší, než je délka chodidla.

beh

Silnice nebo trail? A co dál?

Základní dělení bot je na silniční/trailovou obuv a na tréninkové/tempové/závodní boty. Silniční boty mívají vyšší tlumení než ty trailové. Zaprvé tím chrání klouby před nárazy na tvrdém povrchu, zadruhé u trailových bot většinou platí, že čím vyšší tlumení, tím nižší responzivita (tedy možnost cítit nerovnosti povrchu).

Trailové boty mají od silničních také odlišný materiál podešve (podrážky), která je u nich uzpůsobená pro lepší záběr na měkkém povrchu (u silničních bot je naopak důraz kladen na dlouhodobou odolnost materiálu, jenž je neustále v kontaktu s betonem či asfaltem.

U tréninkových bot obecně najdete měkčí konstrukci než u závodních. Pro tréninkové to znamená větší pohodlí, u závodních má naopak tuhá konstrukce za výsledek rychlejší reakci a větší odpich. Uprostřed jsou pak boty tempové, ty kombinují tlumení i dynamiku. Tempové boty se hodí na kratší a rychlejší tréninky, neslouží k nabíhání tréninkových kilometrů.

BĚŽECKÉ BOTY

Outdoorová a turistická obuv

Pevný krok a podrážka přizpůsobená na bezpečný pohyb i na kluzkém mokrém povrchu. Pro tento typ obuvi je charakteristická tužší podrážka, která eliminuje všechny ostré kameny a klacky v cestě. Tím chrání vaše nohy a umožní vám vždy dojít do cíle bez jakéhokoliv problému.

outdoor

Nízké/vysoké, ÁČKA, BÉČKA, CÉČKA, …

Zvolit nízké či vysoké boty? Nejvíce záleží, kde s nimi budete většinou chodit. Kopečky za humny zvládnete v nízké obuvi, na skalnatý terén se však hodí vyztužení kotníku, které poskytuje vyšší konstrukce outdoorových bot. Kdo je na fixovaný kotník zvyklý, klidně bere vysoké i na procházku lesem - alespoň si neumažete kalhoty.

Konkrétnější dělení značí písmena A, A/B, B, B/C a C s tím, že áčka jsou vhodné na procházky po lesních cestách. Na užší pěšinky se více hodí A/B, mají pevnější svršek, který vydrží nějaké to otření o všudypřítomné kořeny i nějaký ten šutr. Béčka využijete na horských turistických cestách, mají pevnější podrážku a lépe chrání nohu. Tyto tři kategorie se obecně hodí na méně náročnou turistiku (méně náročné podmínky).

B/C jsou povětšinou vyšší až vysoké boty. Mívají mohutnější osazení špičky i paty a gumovou obsázku kolem dokola. Obujte je na horské přechody, kdy využijete robustní konstrukci, vysokou oporu i ochranu nohou proti kamenům.

Céčka jsou pak boty stvořené na vysokohorskou turistiku a letní horolezectví. Jsou vysoké a tvrdé, aby byly co nejpoužitelnější při náročných přechodech v drsných podmínkách. Důraz je kladen na odolný svršek z kůže, membrány či plastových materiálů. Pevná konstrukce je většinou přizpůsobená snadnému připnutí poloautomatických maček. Pozor, tato kategorie není vhodná pro každodenní výlety a kratší rovinaté trasy, jedná se skutečně o boty do extrémních podmínek!

OUTDOOROVÁ OBUV

Barefootové boty

Přirozený došlap a rozvoj všech 19 svalů chodidla - to vás čeká v barefootové obuvi. Je vhodná na každodenní pochůzky městem i volnočasové brouzdání přírodou. Na barefootové boty si musíte chvíli zvyknout, ale jakmile se tak stane, v klasické obuvi se budete cítit trochu stísněně.

barefoot

Široká nabídka širokých špiček

Jelikož se zaměřujeme na zdravý pohyb, nemůžou u nás chybět barefootové boty. Máme tu pořádný výběr, kde najdete vše od otevřených páskových bot přes designové baleríny a módní tenisky až po outdoorovou a běžeckou barefootovou obuv. Každý model poskytuje chodidlu volnost a napomáhá rozvíjet správné držení klenby i celkový pohyb nohou.

BAREFOOTOVÁ OBUV

Sandály

Otevřené boty = svobodná mysl. Vánek mezi prsty = svěží krok. V sandálech je prostě blaze. Kromě klasických městských páskových bot existují také sandály s outdoorovou úpravou, díky které zůstanou nohy dostatečně odvětrávané i chráněné i při toulkách divočinou.

sandály

Na co sandály?

V létě se naše nožky zapotí o dost víc. Proto je dobré dát jim volnost a nedržet je zbytečně zapařené v pevných botách. Otevřená obuv také podporuje lepší termoregulaci těla, což se teď ve vyšších teplotách hodí dvojnásob.

Když už ne jako hlavní, sandály se hodí jako záložní obuv na jakýkoliv trek. Po namáhavém dni nohy rády stráví večer v pořádně větrané obuvi. Hezky si odpočinou a další den jim to bude ťapat jedna báseň.

SANDÁLY A PANTOFLE
Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:07:27:18
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu