info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Červené a infračervené světlo v životě a ve sportu

20. 09. 2023
Existuje mnoho způsobů, jak na krátko zvýšit svou energii. Je tu však i řešení pro dlouhodobé zlepšení energie pro pracovní i sportovní život. Díky moderní technologii je dnes možné zlepšit nejen energii, ale i celkové fungování svého těla.
Červené a infračervené světlo v životě a ve sportu

Jak už to tak bývá, pro zlepšení se stačí kouknout do historie, kdy lidé netrávili většinu času v kancelářích, ale venku pod širým nebem. I když se dnes nedá jen tak zůstat celý den na denním světle, díky moderním technologiím si zdravé světlo můžeme užívat i tam, kam za celý den slunce nedohlédne.

Infračervené záření dopadá na naše tělo po celou dobu při pobytu venku na slunci (i když je zatažená obloha). Největší míra správného záření je při východu a západu slunce.

Bavíme se zde o červeném záření (zkratka RED) a infračerveném záření (zkratka NIR či IR-A). Pozor, nepleťte si se středním IR-B a vzdáleným IR-C infračerveným spektrem – to se používá v infrasaunách.

Výhody RED a NIR světla pro sport

Jednou z největších výhod pro sportovce je jistě vyšší efektivita tréninků. Zároveň díky svým funkcím snižuje riziko zranění. Tělo zkrátka vydrží více než jindy. Pokud už ke zranění došlo, toto světlo pomůže rychlejšímu hojení. Zhojená část bude navíc odolnější, než kdyby k ošetřování světlem nedocházelo.

Infračervené a červené světlo podporuje tvorbu kolagenu. To má za výsledek zdravější muskuloskeletální stavbu těla. Klouby budou lépe fungovat, méně bolet a vyvarujete se u nich možnostem únavových zranění. V kombinaci se snižováním zánětlivosti se navíc dostavuje nižší riziko artritidy a dalších onemocnění pohybového aparátu.

V neposlední řadě se projeví také lepší odolnost proti civilizačním chorobám, celulitidě, suché a popraskané pokožce i proti tvorbě akné.

MITO

5 hlavních důvodů

K čemu konkrétně je našemu tělu červené RED světlo a infračervené NIR záření?

 1. Více energie během dne
  Většina z nás tráví na slunci mnohem méně času, než je pro naše tělo vhodné. Má to za následek úbytek energie a může vést až ke chronické únavě a bolestivosti. Pokud ráno vystavíte své tělo intenzivnímu NIR záření, dojde ke stimulaci buněk až na úrovni mitochondrií. To zvyšuje jejich účinnost i zdraví skrze vyšší tvorbu adenosintrifosfátu (známý také jako buněčná energie). 
 2. Lepší regenerace pokožky
  Naše pokožka zrcadli stav uvitř těla. Nezdravý životní styl a konzumace škodlivých potravin může mít za následek častý výskyt akné, tvorbu ekzému a může vést až k autoimunitnímu onemocnení kůže. Červené světlo podporuje tvorbu kolagenu, což udržuje pokožku v dobré kondici (syntéza kolagenu probíhá právě díky správným světelným podmínkám). 
 3. Méně deprese a úzkostí
  Proč býva se změnou ročního období zvýšený výskyt deprese a úzkosti? Kvůli změně biorytmu. Méně slunce znamená méně energie, narušení rovnováhy v psychice a horší náladu. Úzkosti a deprese mohou pramenit i z dalších fyziologických příčin (například nesprávný průtok krve ve frontální kůře mozku). Infračevené záření mj. pomáhá ke správné cirkulaci krve, což vyrovnává nestabilitu a odstraňuje příčiny depresivních a úzkostlivých stavů.
 4. Lepší činnost štítné žlázy
  Vystavení blízkému infračervenému záření pomáhá napravovat autoimunitní poruchy štítné žlázy (např. Hashimotova choroba). Správná funkce štítné žlázy snižuje její nadměrnou reakci proti orgánům a tkáním, a tím přispívá k harmonické spolupráci celého těla. Nenechte si komplikovat život neustálou konzumací prášků, jde to i jinak!
 5. Nízká zánětlivost v těle
  Chronický zánět je prapůvodce civilizačních i autoimunitních onemocnění. Zánetlivým faktorům přispívá stres, nekvalitní strava, málo spánku, častá únava, adt. Pro sportovce je jistě důležitá informace také to, že mezi záněty se počítají také nadměrně unavené svaly. Díky infračervenému záření o správné vlvnové délce bude regenerace svalů mnohem rychlejší.

Další benefity: ostřejší zrak, lepší psychika a kognitivní funkce, dlouhověkost a vitalita, zdravější pokožka, nehty a hustší vlasy, správná funkce hormonálního systému, rychlejší regenerace a lepší sportovní výkony, zdravější pohybový aparát, kvalitnější spánek, …


Dva typy záření

Prvním typem je záření viditelné (poznáte ho podle červené barvy). Absorbuje ho kůže, ve které vyvolává podobný efekt jako sluneční záření. První typ pomáhá ke zdravější a hladší kůži, která má mladiství vzhled.

Druhý typ (mnohem důležitější) je pak samotné infračervené světlo (není vidět pouhým okem). To se totiž dostává hlouběji do těla, kde příznivě působí na vše okolo. Díky tomu dokáže tělo efektivněji pracovat, což má za následek více energie, lepší spalování, efektivnější sportovní trénink a mnoho dalšího.

Klasické infralampy vyzařují minimální procento vlnových délek, které působí na mitochondrie. Většinou jsou nastavené na obecné záření, které generuje především tepelnou hodnotu. 

MITO

Objev a vývoj

Jako mnoho dnešních technologických výstřelků začalo i červené světlo vystupovat nejprve ve vesmírných projektech. NASA se s ním zabývala ve spojitosti s pěstováním rostlin přímo ve vesmírných stanicích. Jelikož samotné LED zářivky nevydávají téměř žádnou tepelnou energii, nehrozí rostlinám riziko uschnutí či spálení květů, listů a plodů.

Postupem času se ukázalo, že vědcům, kteří byli často vystaveni červenému záření, se většina ran a úrazů hojila značně rychleji než ostatním účastníkům projektu. Spustilo se proto přímé testování, které potvrdilo pozitivní účinek typických vlnových délek záření na regeneraci po zápřahu a léčení všemožných úrazů. Projevila se také možnost prevence před zraněním například při sportu.

Shrnutí v bodech

 • RED a NIR záření simuluje stejné vlvnové délky jako záření sluneční. Můžeme jimi pro tělo nahradit sluneční světlo.
 • Klasická infralampa funguje na obecné frekvenci. Je důležité využívat konkrétní hodnoty, které mají pro tělo nejpozitivnější význam.
 • Infrasauna je povrchová kůra, ifračervené a červené záření skrze lampy/panely je hloubková terapie (pracuje s mitochondriemi).
 • RED a NIR záření využívá každý kousek našeho těla. Díky tomuto světlu dokáží být efektivnější i naše buňky.
 • V mitochondriích probíhá nespočet biochemických reakcí a pomocí buněčného dýchání produkují energii pro další procesy buněk.
 •  Při sportu pomáhá NIR a RED záření k rychlejší regeneraci, zvyšování energie, odolnějším svalům a mnohému dalšímu. Díky tomuto světlu se také snižuje zánětlivost v těle, což má za následek menší náchylnost k nemocím a únavovým zraněním.

Zajímají-li vás specifické studie, které dokládají zdravý účinek červeného a infračerveného světla na lidské tělo, naleznete po kliknutí na následující tlačítko.

STUDIE A ÚČINKY
Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:14:10:28
Elan Ibex 78
-60 % Skialpové lyže Elan Ibex 78
3 792 Kč 9 480 Kč
už jen 3 ks za tuto cenu