info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Crossfit: komerční nesmysl nebo zdravé cvičení?

12. 12. 2018
V posledních letech zažívá crossfit obrovský boom. Často je označován spíše jako módní záležitost přecpaná komercí, než jako účinný sport. Jak je to doopravdy?
Crossfit: komerční nesmysl nebo zdravé cvičení?

Co je CrossFit

CrossFit je funkční cyklický trénink, který posiluje celé tělo a má za snahu prohloubit všestrannost pohybu. Podstatou je celkové zesílení a získání lepší fyzické kondice. Jeho původ je ve spojení gymnastiky, silového tréninku a tréninku rychlosti.

V základní myšlence je to stejná forma komplexní fyzické připravenosti, jakou šířil Sokolský spolek s Miroslavem Tyršem v čele.

Zakladatelem je bývalý gymnasta Greg Glassman, který jako první vytvořil cvičební plán, založil oficiální CrossFit posilovnu, zároveň založil časopis CrossFit Journal a později také doménu crossfit.com.

V dnešní době je CrossFit jedním z hlavních silových a kondičních programů pro vojáky, mistry bojových umění a stovky profesionálních sportovců. Pravidelným cvičením CrossFitu totiž dosáhnete nejen pevnějšího těla, ale i celkově vyšší kondice.

Crossfit

Jak dělat CrossFit

Začátečníci cvičí pouze s vlastní váhou, pokročilejší se závažím. Postupně do tréninku zapojujete více a více prvků z atletiky, veslování, gymnastiky případně vzpírání s cílem vynikat ve všech oblastech.

CrossFit je mladý, ale účinný typ cvičení. Začátečníkům většinou stačí jen pár minut cvičení a jejich fyzická síla odchází geometrickou řadou. Čím více jste v začátcích unaveni, tím vyšší progres na sobě budete pozorovat při následujících cvičeních.

Typický CrossFit trénink je složen ze dvou částí. První částí je rozcvička.

Rozcvička sestává ze cviků s vlastní váhou – shyby, kliky, dřepy. Má za cíl především prohřátí všech svalů. Jste-li dostatečně rozcvičení a prohřátí, nastává 2. fáze - samotný trénink. U začátečníků trvá vždy maximálně 30 minut.

Velmi důležitá je při CrossFitu dobrá (nejlépe dokonalá) technika. Se špatnou technikou (navíc se závažím) si koledujeme o pořádné problémy se svaly, vazy, klouby, obratli i bedry!

Oblíbené jsou skupinové tréninky, kde jde o vzájemné hecování, motivaci a překonávání sebe sama za mohutného povzbuzování. Lepší výkon nesmí být na úkor špatné techniky - jak již bylo zmíněno, tím si jen přivoláte zranění nebo zničíte klouby.

I zkušení crossfiťáci se shodují, že nejtěžší je začít a že i tříminutové cvičení může být únavnější než půlhodinové.

Crossfit

Jídlo a CrossFit

Dalším důležitým aspektem je strava. Ke CrossFitu se často doporučuje tzv. paleo strava, tedy strava, kterou jedli naši předkové. Jedná se hlavně o vyloučení sacharidů - především těch umělých. Jí se pouze maso, vajíčka, ovoce, zelenina a oříšky.

Tip: věděli jste, že veškeré oříšky i semínka (včetně luštěnin) bychom nejprve měli namočit do vody (nejlépe na 24 hodin) a teprve poté jíst? Vyplaví se tím látky, které nejsou pro tělo prospěšné. Ořechy (a další) obsahují tyto látky kvůli odrazení živočichů, kteří je jinak sní (a zabrání tím reprodukci rostlin). Pokud se látky "nevyluhují", tělo s nimi musí bojovat, případně semínka vůbec nenatráví.

Ani paleo strava nemusí být ideální pro každého. Vždy je dobré si stravu hlídat, ale neodpírat si na co máte chuť a už vůbec ne vyčítat si, když uklouznete a slupnete nějakou neplechu. Stejně jako cvičení by vám strava měla život usnadnit, ne zkomplikovat.

Crossfit strava

Na tohle bacha

Nikdy není dobré snažit se z nuly udělat 100 %. Pokud s cvičením nemáte moc zkušeností, nesnažte se hned o plnohodnotný trénink špičkového atleta. Styl: "Nikdy jsem sice nic moc nedělal(a), ale teď začnu, budu chodit cvičit každý den, z jídelníčku udělám dietníček a budu jíst jen podle návodu." nefunguje! Ano, na začátku možná uvidíte posun, ale jelikož vaše tělo nedostalo šanci přizpůsobit se, nebude schopno se neustále posouvat na vyšší úrovně.

Cvičte nejprve třikrát týdně a postupně si formujte stravu tak, jak vám vyhovuje - samozřejmě bude dobré, když se vyhnete tučným, smaženým a ultra mastným jídlům, jaké dostanete na každém rohu. Stejně tak se vyhněte horám cukru.

Poslouchejte své tělo, samo si řekne o přídavek cvičení. Stejně tak si tělo vyhodnotí, co chce a potřebuje jíst, a co mu komplikuje rozvoj.

Pokud přijdete jako začátečník do crossfitové posilovny, kde se vás ujme trenér, udělejte si obrázek o jeho zkušenostech. Pokud je zkušený a má opravdu zájem o rozvoj vaší síly a kondice, ještě před cvičením se bude ptát na vaše zkušenosti se sportem, váš zdravotní stav a na předchozí zranění. Nestyďte se a buďte upřímní - vyhnete se tím zbytečné bolesti.

Crossfit

Když při první návštěvě uslyšíte jen: "Čau, já jsem Milan. Tak pojď, trochu se zahřejeme a pak si dáme do těla!", raději se rovnou otočte a jděte pryč - tento svalový nadšenec bude pouze hazardovat s vašim zdravím.

Pozor dávejte také na techniku a cviky. Nepouštějte se do zbytečného zvedání závaží. Snažte se cvičit se svou vlastní váhou. Pokud vám některý cvik nejde, usnadněte si ho (nebo ho vynechte), postupem času se posunete dál.

Již to bylo zmíněno, ale raději ještě jednou: nehoňte se za nejlepšími výsledky, když nemáte dobře zvládnutou techniku. Buďte trpěliví. Vaše trpělivost vám přinese ovoce (nejen do paleo stravy). Jste-li moc hrr, tělo řekne: "Prr!" a pošle vás k MUDr.! A za to nestojí žádné cvičení.

Crossfit

Co si na CrossFitu zamilujete

  • Cviky jsou komplexní a částečně zahrnují i každodenní činnosti.
  • Pokud si píšete tréninkový deník, můžete snadno porovnat své výkony, sledovat svůj progres a být tak nabiti novou motivací a energií - zvlášť, když po čase zopakujete sestavu, která vám na začátku dala opravdu zabrat.
  • Budete efektivně spalovat tuk díky vysoké intenzitě cviků (až 24 hodin po konci cvičení).
  • CrossFit nestojí moc času - stačí i 15 či 30 minut denně (ale denně pouze ti zkušenější!).
  • Váš trénink (WOD) nikdy nebude stejný! Díky kombinaci stovek cviků a počtů opakování je každý trénink nový, zábavný a velmi náročný (WOD = Workout Of the Day - do češtiny: "Sestava na dnešní den").
  • Díky pokročilejším tréninkům (např. se závažím) naberete svaly i celkovou sílu těla.

Vybrat věci na Crossfit


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:20:35:30
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-55 % Dětská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
969 Kč 2 149 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu