Extrémní doba hustoextrémních závodů

01. 07. 2013
Žijeme v extrémní době, o tom není pochyb. Co není extrémní a nejlépe anglicky, to nikoho nezajímá. Přespolní běhy běhají jen (mega)podivíni, ale jakmile je to trail running, nejlépe ultratrail, tak je to poznání víc cool. Předponu si laskavý čtenář doplní dle libosti.
Extrémní doba hustoextrémních závodů

V nedávné době se do povědomí dostalo větší množství sportů, které se titulují jako extrémní nebo jsou v něčem ultra, a dost často mají tendenci se mezi sebou plést. Rád bych v tom udělal trochu jasněji, srozumitelně a bez zbytečných předpon.

Tak tedy: Extrémní sporty. V čem jsou vlastně extrémní? Co mají společného a v čem se liší? Po chvíli zkoumání přijdeme na to, že je v principu lze rozdělit do dvou škatulí. Sporty s extrémně vysokým rizikem (1) a sporty s extrémní délkou (2).

Do první škatule patří sporty jako sjezd na horských kolech (downhill), sólové lezení (freeclimbing), B.A.S.E. jump a mnoho dalších. Tato skupina je definována poměrně vágně, a v podstatě jde o sporty, kde je velká šance se zabít. Říkejme jim pro přehlednost adrenalinové sporty.

Druhou škatuli tvoří extrémní vytrvalostní sporty, kam by se daly zařadit různé přírodní víceboje jako je adventure racing, survival/multisport nebo extrémně dlouhé běhy, které jsou zakukleny pod názvy ultra-trailrunning, skyrunning, rogaining, HrOB a podobně. Říkejme jim třeba extrémní vytrvalostní sporty.

Rád bych se věnoval trochu více druhé skupině sportů – extrémní vytrvalosti. Už z názvu je zřejmé, že všechny sporty trvají velice dlouho. A to tak dlouho, že i kdyby trvaly o polovinu méně, pořád by to bylo dlouho. Pojďme je zkusit trochu představit jeden po druhém.

Adventure racing – v překladu dobrodružný závod. Jedná se o závod smíšených čtyřčlenných týmů (hlídek), kde závod probíhá několik dní nonstop (2–10) a tvoří jej minimálně tři hlavní disciplíny – běh/trekking, jízda na horském kole a pádlování. Tyto disciplíny se v různých podobách a délkách střídají, navíc se často v závodě objevují další disciplíny – (in-line) bruslení, plavání, lyžování, potápění, jízda na koni či jiném zvířeti a v principu cokoliv, co organizátor uzná za vhodné. Závody se konají na nejrůznějších místech světa a závod výrazně závisí na místních podmínkách. Navigaci, orientaci i spánkovou strategii si tým řeší sám.

Survival – v překladu znamená boj o přežití, výstižnější je spíše název, pod kterým je sport známý v cizině, – multisport. Závodí se jednotlivě i v 2 - 4 členných týmech a disciplíny jsou stejné jako u adventure ratingu. Rozdíl je v trvání a délce, typicky se jedná o jednodenní závod (na 3 - 24 hodin). V poslední době se rozšiřuje formát etapových multisportových závodů, kdy každý den tým jako hlídka absolvuje etapu složenou z více disciplín. Závod může a nemusí obnášet navigaci.

Zatímco předchozí sporty obsahovaly více disciplín, v dalších se jedná o běh v různých podobách.

Rogaining – závod dvojic, kdy za časové období (6/12/24 hodin) musí dvojice získat co nejvíce bodů. Body získává za oražení kontrol. Kontroly mají různou hodnotu. Strategii postupu (které kontroly orazit, které vynechat a v jakém pořadí) si dvojice určuje sama. Orientuje se podle upravené turistické mapy a postupuje po celou dobu spolu.

Utratrail running – Ultra pochází od ultramaratonu, tedy delší než maraton, a trail running, protože není na asfaltu. Když poběžíte dostatečně dlouho tam, kde žádná cesta nevede, je to ono. Beskydská sedmička, Horská výzva, v cizině třeba Transvulcania nebo Ultra-trail du Mont Blanc... Teď se s těmi závody roztrhl ultrapytel. U nás se běhá spíše ve dvojicích, v cizině více sólo.

SkyRunning – v podstatě totéž, jen víc v terénu a víc do kopce. Běh do vrchu to není, protože se tam běhá i z kopce. A UltraSkyRunning už rozšifrujete sami…

HrOB – zkratka pro Horský orientační běh. V podstatě se jedná o dlouhý (2 x 4 hodiny a více) orientační běh dvojic podle upravené turistické mapy.

Některé sporty nejsou přesně ohraničeny, a plynule přechází jeden v druhý (multisport a adventure racing nebo různé druhy běhu), při opakovaném prozkoumání tohoto přehledu je to poměrně přehledné.

Stejně jako v německé mluvnici je i tady matoucí výjimka. Velmi nedávno začaly na popularitě získávat závody jednotlivců jako je Spartan race, Toughman, Toughmudder (v překladu Bahňák). Už tak dost složitá hantýrka by byla o dost jednodušší, kdyby si tyto hustokruto megapřísný bahenní přespoláky s několika překážkami (mívají do 15 km a trvají půl až dvě hodiny) neříkaly adventure race. Extrémními předponami se to u nich také jen hemží.

A pak se v tom vyznejte…

Autor: Pavel Paloncý


Trhák týdne
-70 %
Asics Cool Tank
Dámské běžecké tílko Asics Cool Tank
285 Kč 950 Kč
už jen 11 ks za tuto cenu
Akce zmizí za
5:00:10:06

Co říkají naši zákazníci?

Další uživatelské recenze »
Ověřený zákazník Přidáno: 31. října 2018
100 %
Doporučuje obchod

Výhodné ceny v podzimní slevové akci, široký sortiment zboží nejen pro běžce. Velmi rychlá dodávka zboží.

Ověřený zákazník Přidáno: 22. října 2018
80 %
Doporučuje obchod

Nešla mi platba přes bránu, obchod druhý den poslal notifikaci, že objednávka nebyla uhrazena a alternativní způsob úhrady. Vše proběhlo v pořádku, od platby zboží dorazilo již rychle.

  • Dobrá komunikace
  • Dobrá cena mnou vybraného zboží

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 530 317 075

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto
  • Sphere Card
 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.