info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Hrdinský fenomén Spartan Race

21. 09. 2016
V poslední době je o něm hodně slyšet. Čím dál víc běžců, crossfiťáků a dalších sportovců se pouští do společného trénování, aby následně změřili své síly v extrémním překážkovém závodě s názvem Spartan Race. O co vlastně jde? A čím to je, že se ze Spartan Race stává čím dál silnější trend?
Hrdinský fenomén Spartan Race

Závody Spartan Race založil závodník světového formátu Joe deSena ve Vermontu. V současnosti je jejich hlavním propagátorem u nás i ve světě značka Reebok, která svým crossfiťákům vnukla myšlenku, že by si svá žulově pevná těla a celkovou odolnost mohli vyzkoušet v praxi.

Ti kdo posilují především proto, aby večer v baru ulovili tu nejhezčí roštěnku, pochopitelně nemají zapotřebí brodit se někde bahnem a přelézat ostnaté dráty. Ovšem v těch, kdo cvičí, aby se zocelili a překonali jakoukoli překážku, se náhle probouzí archetyp hrdiny. Jejich mužská (a mnohdy i ženská) hrdost a soutěživost je žene k tomu, aby změřili své síly s ostatními a sáhli si až na samé dno svých schopností. A aby na konci s tím dokonalým pocitem sebeuspokojení převzali kovovou připomínku svého úspěchu.

Medaili ze Spartan Race získá každý, kdo dokáže zdolat celou trasu až do konce. A protože jedna nikdy nestačí, stává se tato trofej motivací a současně pozvánkou do další úrovně závodu. K té ale vede ještě dlouhá cesta plná tréninků a sebedisciplíny.

Spartan Race ČR

Tři spartanské bitvy

Závod Spartan Race probíhá ve třech základních úrovních – Sprint, Super a Beast, přičemž každá následující je výrazně náročnější než předchozí.

Level Sprint probíhá na vzdálenosti 5+ km, během níž závodníci překonávají přes 20 náročných překážek jako je bahno, zdi, ostnaté dráty, oheň a mnoho dalších.

Úroveň Super je dlouhá 13 a více km s 25+ překážkami.

Poslední a nejtěžší trasa s označením Beast, tedy bestie, dělá čest svému jménu, protože závodníci musejí zdolat přes 30 překážek během 20 a více km.

Spartan Race

Uvedená délka trasy je vždy pouze orientační, respektive minimální. Ve skutečnosti člověk nikdy předem neví, kolik mu zbývá do cíle, takže je závod o to záludnější, že si nemůžete jednoznačně rozvrhnout síly. Běžet však může každý podle svého, o čas totiž nejde. Pokud se vám ale nepodaří překonat některou překážku, musíte si pro pokračování v závodu udělat 30 angličáků. To je celkem fér, ne?

Krom těchto tří úrovní existuje i Spartan Junior, resp. Spartan Kids pro malé Xeny a Herkuly, kteří už od dětství touží překonávat své hranice.

Naopak pro takové fajnšmekry, kterým ani Beast není dostatečným protivníkem, vytvořili Spartané ještě trasu Ultra Beast, která měří více než 42 km a staví závodníkům do cesty přes 60 extrémně náročných překážek.

Přežít tohle, už nejspíš přežijete všechno.

A přesně o to ve Spartan Race jde. Přimět mladé lidi, aby ani v dnešní době sedavých zaměstnání a napůl virtuálního života přes internet, nezapomínali dávat si pořádně do těla a probudit v sobě bytost dostatečně dravou na to, aby obstála mezi Spartany.

Spartan Race

A kdo jsou to Spartané?

Komunita lidí kolem Spartan Race je současně semknutá a provázaná vzájemným přátelstvím, ale zároveň stále otevřená nově příchozím “rekrutům”, kteří by se mezi ně chtěli připojit. Lidé, kteří se považují za Spartany, vyznávají společenský kodex založený na síle těla i ducha, morálních hodnotách a sebedisciplíně. Být Spartanem znamená být odvážný, houževnatý a žít naplno a s vášní.

Po celém světě probíhá ročně přes 130 závodů Spartan Race a jejich obliba stále roste. V mnoha městech po republice vznikají tréninkové skupiny, v nichž se scházejí všichni, kdo se chtějí řádně připravit na závodění. Každá ze skupin je volně přístupná a cvičí pod širým nebem.

Spartan Race

Co lze účastí na závodech získat?

Kromě skvělého pocitu ze sebe sama a ocelově pevných svalů, které naberete tréninkem a ověříte v praxi při každém jednotlivém závodě, můžete docílit ještě jedné věci. Pokud úspěšně zdoláte všechny tři základní úrovně Spartan Race, tedy Sprint, Super i Beast, stanete se oficiálně členem kmene Trifecta. A to je mezi příznivci Spartan Race skutečná pocta.

Už chápete, co lidi na Spartan Race tolik láká? Není to jen závod. Je to nastavení mysli. Spartan Race v sobě spojuje sport, životní filozofii, intenzivní trénink a odpovídající výživu a vytváří tak jednotnou komunitu podobně nadšených a odhodlaných lidí. Být Spartanem je zkrátka životní styl.

Přidáte se? Aroo!

více na webu Spartan Race ČR


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:11:16:34
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu