info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Inov-8 Race Ultra 290 očima Pavla Paloncého

10. 10. 2014
Modrá bota. Obyčejná modrá bota. Tak by Inov-8 Race Ultra 290 na první pohled mohly vypadat, ale skutečnost je jiná. I tak se ovšem dá charakterizovat jedním slovem – a to zní „univerzální“.
Inov-8 Race Ultra 290  očima Pavla Paloncého

Inov-8 před pár lety vtrhnul na pole trialových bot jak velká voda a představil mimo jiné i tak vyhraněné a rozdílné modely jako XTalon 212 (na krátký a mokrý až bahenní trail) a TrailRoc 255 (rozčaplé papuče na suchý a kamenitý ultratrail). Vypadalo to, že udělá ze zavedených výrobců bot kůlničku na dříví. V nabídce sice stále chyběla klasická univerzální bota, ale nikomu to nevadilo. Jenže pak výrobce začal přešlapovat na místě, další ročník TrailRoců vydržel podstatně méně, a začaly vyplouvat pochybnosti.

Teď bych však řekl, že Race Ultra 290 může být právě tím modelem, který stojaté vody opět rozčeří. Hned na první obutí působí velmi pohodlně. Nemám z něj takový tvrdý „závodní“ pocit jako z Talonů, ale na ultra to vůbec nevadí. Naopak, na ultra je třeba mít o nohy nadstandardně postaráno.

Po prvních výbězích se zdá, že... že zkrátka všechno je, jak má být. Bota drží pevně na noze, má dobrý odpich na měkkém (mokrém) a i po kamenech se s ní dobře skáče. Je dost robustní, působí bytelným dojmem, přesto je 290 g přijatelná hmotnost.

Inov-8 Race Ultra 290 v sobě má odpružení a podporu došlapu, což je u Inov-8 návrat ke klasice, ale v žádném případě bych to nenazval krokem zpět.  Jsou to právě tyto funkce, které ultra formátu sednou. Spíše by bylo možné považovat TrailRocy za odbočku od tradičního konceptu s výsledky, řekněme… zajímavými :-)

Daň za univerzalitu je jasná – většina specializovaných bod bude ve svém „domácím“ prostředí vhodnější – silničky na silnici, XTalony v bahně, boty na suchý trail na tvrdém kamenitém podkladu. Jenže ultratraily často vedou vším možným, cestou necestou, kameny i bahnem, chvíli po silnici, nadmořská výška se klidně liší i o 1500 m, a navíc trvají tak dlouho, že se během té doby klidně změní počasí. Takže tady je univerzálnost naprosto na místě.

Klíčové pro konečné hodnocení bude, jak dlouho boty ve finále vydrží. Zatím za sebou mají kolem 250 km, a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly v dohledné době poroučet. Jak se přiblížím 1000 km, tak vám rozhodně dám zase vědět, jak si tyhle RaceUltry vedou.

Autor: Pavel Paloncý


Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:07:10:06
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu