info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak se obléknout na podzimní běhání

11. 09. 2016
Příroda se pomalu ladí do podzimní nálady. A stejně jako je podzimních barev, je i pohledů na běhání v tomto ročním období. Pro jednoho je podzim koncem sezóny, pro druhého je jejím vrcholem. Někdo se už těší na regeneraci a rekapituluje zápisky v běžeckém deníku, někdo se naopak na tuto část roku připravuje nejvíce. Zejména crossové, horské a ultratrailové běhy jsou po skončení léta v plném proudu. Pojďme se podívat na charakteristiku podzimní sezóny a specifika, která nám přináší.
Jak se obléknout na podzimní běhání

Rozmarný podzim

Počasí se stává s postupujícím podzimem stále více nevyzpytatelným. Z hodiny na hodinu se mění teplota, přichází vítr, déšť a vše co tyto podzimní rozmary přináší (bláto, mokré listí, kluzké kameny, …). Poklesy teplot v posledních letech nejsou tak razantní, především v počátku podzimu. Výraznější bývají v noci a ve vyšších nadmořských výškách. S postupujícím podzimem se častěji objevují srážky a ty mění i charakter terénu. Tomu všemu je potřeba přizpůsobit své oblékání.

Přichází noc

Mění se též poměr délky dne a noci. To nejvíce ovlivní plánování tréninků a výběhů. Podzim přeci jen láká k útěku ze silnic na šotolinové cesty a lesní stezky. Zde však tma přichází ještě dříve. Takže buďto přizpůsobíme čas běhu, což nám obvykle nedovolí naše pracovní doba, nebo se na tmu náležitě vybavíme. Chceme dobře vidět pod nohy a chceme být dobře vidět pro všechny motoristy – sviťme!

Volání divočiny

Velká část běžců neodolá podzimnímu „volání divočiny“ a vyběhne do polí, lesů a hor. Chcete-li si užít běh lesní pěšinkou, případně divoký horský seběh, obujte si „trailovky“.

Trailová obuv se členitější podrážkou vás lépe podrží v podmínkách lesního terénu. Nemusíte se tolik bát podklouznutí a můžete si v klidu užívat krás podzimní přírody.

Běh na podzim

Jak se správně obléknout

Oblékání se výrazněji změní v druhé polovině podzimu. 

Trh nabízí široké spektrum materiálů a při jejich výběru výrazně pomáhá ujasnit si, co od něj žádáme. Zejména je dobré vyhodnotit, jaké ambice při běhu máme, což můžeme rozdělit na tři kategorie:

  • kategorie: Vybíhám do hodiny, dám si cca 10 kilometrů
  • kategorie: Vybíhám nad hodinu, tedy klidně i na půlmaratón
  • kategorie: Vybíhám na hory a doly

Vybíhám do hodiny, dám si cca 10 kilometrů

V takovém případě není třeba se příliš bát, že by vám něco scházelo. Daleko od domu neodběhnete a kdykoli se můžete pohodlně vrátit. Přesto je nepříjemné při běhu přemýšlet nad tím, že je vám třeba chladno.

Na horní polovinu těla si vezměte funkční triko s dlouhým rukávem. To odvede pot z povrchu těla a udrží tepelný komfort. Pokud víte, že často trpíte na chlad, vezměte si vestu, na bundu je ještě zbytečně brzy. V chladnějším dni se může hodit i šátek na hlavu, případně krk. Tzv. tunel je velmi praktické spojení obojího.

Produktový tip: Triko Craft Active Extreme

Produktový tip: Nákrčník Inov-8 Wrag

Oblečení na dolní polovinu těla bude u všech kategorií stejné, oblečte si tříčtvrteční elastické kalhoty nebo kraťasy spojené s elastickou vložkou.

Boty přizpůsobte terénu. Pokud vybíháte z domu ve městě, vystačíte si se silničkami. Opatrnější buďte tam, kde je mokrá vrstva spadaného listí, ta může být zrádná. Pokud běžíte do lesa, doporučujeme trailovou obuv, díky které se nemusíte bát podkluzování.

Běh na podzim

Vybíhám nad hodinu, tedy klidně i na půlmaraton

V tomto případě se nebudeme v oblékání příliš lišit od předchozí kategorie. Vestu, případně lehkou bundu přibalte určitě, cesta domů může chvíli trvat

Produktový tip: Lehká větrovka Inov-8 Race Elite Windshell

Protáhnete běh do tmy? Nezapomeňte čelovku, není příjemné v šeru lesa ztratit vnímání hloubky a zvrtnout si kotník.

Při takovémto tréninku už stojí za zvážení pitný režim. Pokud se opravdu dostanete přes 1 – 1,5 hodiny, vezměte si batoh nebo ledvinku s camelvakem/bidonem. Pokud vás pohyb batohu nebo ledvinky odrazuje, oceníte batoh/vestu od značky Inov8.

Běh na podzim

Vybíhám na hory a doly

Spadáte do kategorie nejnáročnějších běžců. Na vybavení se potřebujete 100% spolehnout, změna počasí vás nesmí překvapit. Mezi horaly existuje pořekadlo, které jde v našem případě velmi dobře parafrázovat: „Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec.“

Funkční triko je nutností. Při takovéto zátěži se tu a tam zastavíte na pití, jídlo či odpočinek a triko, jako první vrstva, by mělo udržet vaše tělo při stabilní teplotě.

Produktový tip: Funkční tričko X-Bionic The Trick

Batoh, do kterého dáte bundu, vodu, jídlo, telefon a KPZ, je také nezbytný.

Na nohy doporučujeme trailové boty. Nemusí se nutně jednat o boty s agresivní podrážkou, spíš něco kompromisnějšího. Takový typ boty je konstruovaný tak, aby vás podržel na všech typech terénu, od bláta až po skalnaté hřebeny a asfalt.

Produktový tip: Trailová bota Inov-8 Trail Talon

Na světě je nespočet typů běžců a stejný nespočet jejich zvyků a požadavků při oblékání. Předešlé věty neberte jako dogma, spíš jako rady a doporučení ze zkušenosti vlastní a zprostředkované od běžeckých přátel všech kategorií.

Příjemný běh!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:06:15:01
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu