info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak správně vybrat halovou obuv

09. 08. 2018
Ať už vybíráte obuv na týmové sporty jako florbal, volejbal a házená, nebo na individuální sport, jako je squash, badminton a tenis, základní parametry a nároky na obuv jsou víceméně stejné. Je dobré vychytat několik pravidel, které vám ušetří starosti se špatným výběrem.
Jak správně vybrat halovou obuv

Obuv je rozhodně nejdůležitějším vybavením při halových sportech (nepočítáme-li hokejky, pálky a rakety). Při správném výběru je zároveň nejdůležitější pomůckou, díky které zaručíte sobě a svým nohám dlouhou životnost.

U převážně běhavých sportů jsou důležitá pravidla následující:

  • bota by měla mít dostatečně širokou a vyztuženou špičku (chrání chodidlo a prsty před nárazem)
  • důležitá je vyztužená pata
  • zavazování na tkaničky je u halových sportů nezbytnost (např. suchý zip neudrží nohu)
  • textilní podšívky pro co nejlepší padnutí boty a splynutí s chodidlem

Základní dělení halových bot je pro stabilitu (hmotnostně těžší postavy) a rychlost (střední hmotnostní kategorie a rychlé posty).

Stabilita

Torzně pevnější boty zaručují stabilitu a zpravidla mají tyto boty i výborné tlumení, které chrání klouby před nárazy a nadměrnou námahou. Odpružení navíc dělá z boty znatelně pohodlnou záležitost. Tato obuv je vhodná pro výkonnostní hráče robustnější postavy a obranářské pozice.

Halovky

Rychlost

Rychlostně zaměřené modely (často označené jako SPEED) jsou ideální pro rychlé změny rychlosti a směru pohybu. Obvykle mívají nižší hmotnost a větší ohebnost. Díky tomu umožňují prudce měnit směr i rychlost pohybu. Jsou vhodné zejména pro útočníky a všechny agilní posty.

Materiál svršku

Vydrží, či nevydrží?

Zapomeňte na pravidlo: "Kožená obuv vydrží déle", u sálové obuvi toto neplatí. Vzhledem k míře namáhání a možnému kontaktu s hrací plochou lépe vychází kombinace koženky (usně) a textilních úpletů. Další faktor je prodyšnost, která je u textilního úpletu mnohem lepší než u koženého svršku.

Halovky

Materiál podešve

Kloužou vs. nekloužou

U halových sportů je klíčová přilnavost k povrchu. Zajišťuje možnost rychlé změny směru pohybu a zároveň chrání před bolestivým pádem. O adhezi rozhoduje především materiál, ze kterého je podešev vyrobena. Nejlépe vycházejí směsi přírodního nebo SBR (styren butadien) kaučuku.

Dezén podešve má ve hře na přilnavost spíše druhotnou roli.

A dál?

Halová obuv obecně nepotřebuje takové tlumicí vlastnosti jako obuv běžecká. U většiny halových sportů si vystačíte s tlumicími vlastnostmi samotné podešve.

Máte-li problémy s bolavým nártem a kotníky, vyzkoušejte kotníkovou variantu obuvi. Mívá zvýšenou torzní tuhost, lépe zafixuje nohu a nepovolí ji rotovat. Díky tomu je vhodná pro hráče basketbalu případně volejbalové smečaře a blokaře. Ne každému ale sedí. Pokud se v botě necítíte dobře, raději sáhněte po jiné.

Pokud si ani po dočtení tohoto článku nejste jistí správným výběrem halové obuvi, poraďte se s našimi experty. Jsou k dispozici jak na e-shopu, tak v kamenných prodejnách. Stavte se, za zkoušku nic nedáte.

Vybrat halovky


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:19:27:05
Mizuno Terry FZ Jr
-69 % Dětská mikina Mizuno Terry FZ Jr
375 Kč 1 190 Kč
už jen 12 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto