info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak vyběhnout s podzimem?

19. 10. 2017
Jak už mnozí z nás zjistili, běh je tak trochu droga. Jakmile se do něj zamilujeme, chceme běhat víc a častěji, dál a rychleji. Takže pověsit na podzim tenisky na hřebík a prohibernovat se až do jara? Letos ne! Poradíme vám, jak si užít běh i v podzimních plískanicích.
Jak vyběhnout s podzimem?

Technologové a výrobci běžeckého vybavení jsou naštěstí na naší straně a pohotově reagují na naše (mnohdy neskromné) požadavky a potřeby. Co se týče sportovního oblečení, je tedy z čeho vybírat.

Jakkoli ji máme rádi, bavlna není pro běh ideální. Rychle totiž nasaje pot a špatně schne. Díky tomu ztěžkne a mokrá látka rychle začne studit. Moderní materiály naopak umí odvádět přebytečnou vlhkost od těla, udržovat nás v teple (či naopak chránit před přehřátím) a díky nízké hmotnosti a speciálně uzpůsobený střihům jsou navíc nesmírně pohodlné. Správnou volbou a vrstvením hravě vykouzlíme podzimní běžecký outfit, který nás dokonale ochrání před rozmary počasí. Jednotlivé vrstvy by měly vypadat následovně:

1. vrstva: Sací - elastické prádlo pro ideální mikroklima

Jeho hlavní funkcí je odvod potu od pokožky a udržení příjemné teploty. V létě nás tedy chladilo, zatímco teď na podzim udrží teplo “doma”. Jakákoli volnost materiálu by tuto funkci snižovala, proto vždy vybíráme prádlo, které obepíná tělo a je tak v těsném kontaktu s pokožkou.

Do 1. vrstvy spadají nejen kalhotky, podprsenky a trenýrky, ale také podvlíkačky a nátělníky, na které je sice ještě brzy, ale v zimě vám udělají velkou službu. Nejčastěji se k jeho výrobě používá polyester, polypropylen nebo polyamid, které mají nízkou hmotnost a nasákavost, takže dobře odvádějí pot. Zároveň chrání proti UV záření, prádlo z nich je pružné a odolné proti oděru. Pokud preferujete přírodní materiály, sáhněte po merino vlně, která sice nasákne víc než umělá vlákna, ale hřeje i mokrá, má vynikající antibakteriální účinky a eliminuje zápach.

2. vrstva: Izolační - komunikuje s 1. vrstvou

Tato vrstva má na starost přejímání a odvod potu od prádla ven, jeho odpaření a udržování vytvořeného mikroklimatu. Izoluje chlad a zajišťuje, že nám neuniká teplo. Při výběru materiálu i střihu zohledňujeme především intenzitu pohybu a teplotu okolí. Nejste-li si jistí, jak silná by tato vrstva měla být, sáhněte raději po lehčí variantě a v případě potřeby přidejte ještě něco navrch. Vždy je lepší moci oblékat a svlékat více tenčích vrstev.

Běh podzim

3. vrstva: Ochrana před rozmary počasí

Svrchní vrstva je připravená na proměnlivost vnějších podmínek. V momentech chladu, deště a větru snižuje ztráty tepla a podporuje funkčnost předchozích vrstev. Nejste si jistí, zda třetí vrstvu potřebujete? Řiďte se základním běžeckým pravidlem, podle kterého se oblékáme tak, jako by venku bylo o 10°C víc, než je. Častým dilematem bývá též vodní sloupec. Doporučujeme to s jeho výškou příliš nepřehánět. Platí totiž, že čím je materiál odolnější proti promoknutí, tím hůře propouští vzduch a pot zevnitř se tak nemůže odpařovat. Po chvíli v dešti byste tak mohli být úplně durch, ovšem ne zvenčí, ale zevnitř.

Vidíte? Je to jednoduché. S touto trojicí pomocníků je na vás podzim krátký. Tak nepolevujte v tréninku a nezapomínejte mít při svých toulkách přírodou oči otevřené. Všechna ta červená a zlatá kolem vám zaručí, že letos se vám podzimní splíny vyhnou obloukem.

Tak příjemný běh!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:09:52:46
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu