info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak vybírat spacák a karimatku pro spaní na treku

19. 09. 2020
Odpočinek růže přináší. Na vícedenním treku je podstatné, jaké vybavení si s sebou nesete na spaní. Karimatka a spacák jsou základ, který musí doplnit ještě plachta, tarp či stan.
Jak vybírat spacák a karimatku pro spaní na treku

Ne nadarmo se říká, že jak si kdo ustele, tak si lehne. Při spaní v outdooru to platí dvojnásob, při spaní v zimním outdooru stonásobně. Později na jaře, v létě a začátkem podzimu často stačí pobalit karimatku, spacák a nepromokavou plachtu a ejchuchů pod širákem je na světě. Když ale v noci klesá teplota pod bod mrazu a fujavec kolem by odnesl i koně, je dobré schovat hlavu se do stanu.

Pojďme se ale zaměřit především na výběr spacáku a karimatky do našich klimatických podmínek.

Spacák

Rozhodující otázky před výběrem:

Do jakých klimatických podmínek budu vyrážet?

  • Podle toho nejprve rozmyslete, zda hledáte spacák letní, zimní či třísezónní (univerzální).

Chci nějaký určitý materiál výplně?

  • Případně nějaký nechci? Alergici jistě nebaží po peří - k čemu jim je hezké spaní, když u něj nemohou dýchat.

Budu spacák nosit v batohu na outdoorovém treku?

  • Jeden z nejdůležitějších faktorů na treku je váha a velikost sbaleného spacáku. Je tedy dobré znát tyto hodnoty ještě před koupí.

Kolik do něj chci vrazit?

  • Otázka peněz funguje vždycky. Na co honit nejlepší možné parametry, když vyrazím dvakrát ročně do blízkých krajů? Ujasněte si to a zbytečně nevyhazujte peníze.

pod širákem

Před koupí spacáku je tedy potřeba vzít v potaz následující body:

Teplotní rozdělení

Spacáky můžeme rozdělit do tří hlavních kategorií. Jde o spacáky letní, zimní a třísezónní. Názvy zde jasně vytyčují, na jaké období je který spacák určený. Vyrážíte-li do outdooru od jara do podzimu, sáhněte rozhodně po třísezónním spacáku. Je nejuniverzálnější a když vám bude v létě teplo, prostě ho více rozepnete.

Délka spacáku

V moc dlouhém spacáku vám může být zima, jelikož teplo se nebude ideálně rozkládat kolem vaší postavy. Spacák tedy vybírejte podle své výšky - hodnota u spacáku značí, pro jakou výšku postavy je spacák určen, nikoliv jak je dlouhý.

Určení spacáku

Unisexový, dámský a dětský spacák mají svá specifika. Dámský spacák je kratší a bývá speciálně izolovaný v oblasti nohou. Dětský spacák je primárně kratší, některé mají tzv. rostoucí funkci (podobně jako dětské kalhoty či bundy).

Typy spacáků

Rozlišujeme dva typy spacáků - mumiový a dekový. Rozdíl poznáte na první pohled, mumiový spacák obkresluje siluetu postavy a díky tomu poskytuje lepší tepelný komfort. Dekový bývá hranatý a dá se celý rozepnout. Dekový spacák je komfortnější (více prostoru), ale méně praktický - bývá těžší a hůře sbalitelný.

sbalitelnost je důležitá

Výplň spacáku

Peří, duté vlákno či mikrovlákno? Záleží, co od spacáku čekáte. Výplň spacáku na sebe váže teplý vzduch a díky tomu udržuje tepelný komfort na takové úrovni, kterou u spacáků značí políčko „loft“. Je to hodnota, na jakou se spacák po vybalení dokáže „nafouknout“ - čím více se nafoukne, tím více ohřátého vzduchu v něm bude.

Chcete-li ucházející spacák, který nepotrápí vaši peněženku, bude vám vyhovovat duté vlákno. Oproti peří a mikrovláknu je těžší, v nenáročných podmínkách však bohatě postačí.

Mikrovlákno se blíží vlastnostem peří a značí zlatou střední cestu. Když se jedná o použití ve vlhkých podmínkách, mikrovlákno je nejlepší možnost, jelikož peří nemá vlhkost v oblibě.

Peří je nejlepší tepelný izolant a svou vahou váš batoh nikterak nezatíží. Péřový spacák je holt lehký jako pírko. Jeho nevýhodou je obtížná údržba a oproti jiné výplni také kratší životnost (ta však není pravidlem).

Možná je také různá kombinace výše zmíněných materiálů - například syntetických, takže možností jak manévrovat s použitelností a cenou je mnoho.

Rada na závěr

Plánujete-li používat spacák především na outdoorových túrách v našem klimatickém pásmu, měla by vás nejvíce zajímat hmotnost, sbalitelnost a výhřevnost (čím větší jste zmrzlík, tím teplejší spacák hledejte).

Spacák vždy skladujte rozbalený v úložném prostoru. Může být i vyvěšený na ramínku, v takovém případě je potřeba ho čas od času rozklepnout. Nikdy neskladujte spacák v kompresním obalu, vlákna jsou stlačená a jejich vlastnosti a životnost se rapidně snižují, stejně jako vlastnosti svrchního materiálu.

nezapomeňte na plachtu

Karimatky

Rozhodující otázky před výběrem:

Do jakých klimatických podmínek budu vyrážet?

  • V létě není potřeba tak vysoká tepelná izolace jako v zimě. Naopak v zimě se musíte pořádně „odříznout“ od zmrzlé země.

Jakou délku a šířku chci?

  • Je k vzteku, když si rozložíte karimatku a zjistíte, že buď budete rýt nosem v hlíně, nebo mají smůlu nohy, které se na krátkou karimatku už prostě nevejdou.

Chci měkkou podložku, nebo mi stačí tepelný izolant?

  • Máte-li rádi spaní na tvrdém povrchu a nevadí vám kořen tlačící do zad, pak máte vyhráno a vystačíte s alumatkou.

Budu karimatku nosit v batohu po celou dobu treku?

  • Těžká a neforemná karimatka zabere spoustu drahocenného místa. Především jde ale o váhu, na delším treku po chvíli cítíte každé půl kilo navíc.

Kolik do ní chci vrazit?

  • No, jo, tak to prostě je. Je zbytečné vybírat ideální karimatku, když nakonec zjistíte, že by vás stála šestkrát více, než jsem si mysleli.

Než budete vybírat karimatku, je nutné popřemýšlet i o těchto bodech:

Tepelná izolace

U většiny karimatek je tepelný odpor značený písmenem R. Čím vyšší hodnota, tím lepší je tepelná izolace mezi tělem a zemí. Čím lepší je tepelná izolace, tím spíše budete v teple.

Dámské a unisexové karimatky

Podobně jako u spacáků můžeme najít specializaci karimatek pro ženské pohlaví. Dámské karimatky jsou zpravidla kratší a lépe izolované. Kratší délka snižuje hmotnost a zlepšuje sbalitelnost karimatky, vyšší izolace zase napomáhá ženskému tělu udržet si příjemné teplo.

Průměrná váha jednotlivých druhů

Nejlehčí jsou alumatky, tedy karimatky, které mají jednu stranu z malé vrstvy pěny a druhou potaženou hliníkem, který odráží teplo zpět k tělu. Tyto lehce sbalitelné karimatky váží okolo 120 gramů.

Další váhovou kategorií jsou nafukovací a pěnové karimatky. U nafukovaček hodně záleží na velikosti, použitém materiálu a využitých technologií, počítejte však s hmotností 300-600 gramů. Pěnové karimatky se drží v rozpětí 250-450 gramů.

Nejtěžší avšak nejkomfortnější jsou karimatky samonafukovací. Díky pěně uvnitř karimatky vám zajistí výbornou tepelnou izolaci i pohodlí. To je však vykoupeno vyšší vahou (kolem 600-900 gramů) a často většími rozměry. Existují samozřejmě i ultralehké a skladné kousky, u nich však cena exponenciálně roste. To pohodlí za to ale občas stojí.

mít plachtu, tarp či stan je nutnost

Praktický tip:

Alumatky a pěnové karimatky budou v terénu ve větším bezpečí. Zejména proto, že jim nehrozí fatální protržení. Kdykoliv tedy chystáte spaní pod širákem, odstraňte z vyhlídnutého místa všechny ostré kamínky a klacíky, o které byste mohli nafukovačku snadno protrhnout.

Vyšší stupeň komfortu nabízí i integrovaný polštářek, který můžete najít u samonafukovacích a nafukovacích karimatek.

U karimatek je důležitý svrchní materiál. Vyberete-li si karimatku s hladkým a kluzkým povrchem, budete z ní v noci v jednom kuse sjíždět a potom ležet na chladné, tvrdé a často vlhké zemi.

Rada na závěr

Stejně jako spacáky je nutné i karimatky vhodně skladovat. U samonafukovaček a nafukovaček nechte otevřené ventilky, aby se uvnitř netvořila vlhkost. Díky napuštěnému vzduchu se navíc pěna uvnitř samonafukovacích karimatek nebude deformovat a karimatka tak déle vydrží.

Přejeme šťastnou ruku při výběru

Doufáme, že vám naše rady pomohou a vy si vyberete takovou výbavu, která přesně odpovídá vašim požadavkům a nárokům. Kdybyste chtěli další rady, obraťte se na nás.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:06:37:54
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu