info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak vybrat batoh do outdooru

31. 08. 2020
Rychlý nárůst všemožné dopravní mobility nás zhýčkal do stavu, kdy při několikadenním cestování platí pro zavazadla pravidlo „Čím větší, tím lepší“. Do velké tašky či kufru se vejde prostě všechno. No, jo, ale co když zrovna na tu delší vzdálenost jdete pěšky a klavír po cestě také nevyužijete?
Jak vybrat batoh do outdooru

Batoh je super věc. Nejlepší je ale takový batoh, který pojme vše potřebné a zároveň nesvádí dalším volným prostorem pro zbytečné a nepraktické věci, které potáhnete jen tak, pro nic za nic.

Je v celku jedno, jestli jdete na celodenní tůru přírodou nebo plánujete týdenní putování divočinou. Po pár kilometrech začne být znát každé kilo navíc. Proto je vždy nejlepší mít batoh tak akorát. A proto vám přinášíme několik tipů, co promyslet před nákupem batohu. Když budete vědět, co od batohu chcete, budete se lépe orientovat při jeho výběru.

Co dělá takový outdoorový batoh outdoorovým batohem a jaký je rozdíl mezi velkým batohem do města? Rozhodně jeho celková konstrukce, stabilní bederní pás pro rovnoměrné rozložení váhy a hrudní pásek pro lepší usazení popruhů.

batoh na treku

Velikost batohu je hlavní měřítko výběru

Záleží především na tom, kolik věcí s sebou budete potřebovat. Na vícedenním putování zabere spoustu místa jídlo, pití, náhradní oblečení a spacák (když už karimatku a případně stan, tarp či plachtu upnete na batoh). Při lezecké výpravě zase musíte někam uložit či přichytit lana, helmu, karabiny a další výbavu. Pokud tedy jdete na vícedenní lezeckou výpravu, potřebujete hodně velký batoh.

Jestli plánujete pouze turistické výlety od rána do večera, koukejte po batohu do 30 litrů. Zároveň však pamatujte, že čím lehčí bude vaše zátěž, tím lehčí bude váš krok. Nejste-li tedy moc nároční, stačí batoh menší. Kilometry pak budou lépe odsýpat.

Pojďme se ale věnovat především větším batohům na vícedenní výlety či výpravy. Hodně zde záleží na vaší další výbavě, především na její váze a obejmu. Na outdoorové výpravy se jasně hodí co nejlehčí a nejsbalitelnější inventář. S ním není problém sbalit se do 50-60l batohu. S objemnější výbavou musíte samozřejmě batoh nafouknout, a to klidně o 15 litrů. Stejně tak budete potřebovat větší batoh, půjdete-li na trek dlouhý čtyři a více dnů - zvlášť, když jdete mimo civilizaci. Jídlo a pití se samo neponese.

Počítejte i s tím, že lepší je mít batoh prázdnější, než nacpaný až po okraj. Kdykoliv budete potřebovat něco vyndat, v prázdnějším batohu máte vyšší šanci, že se vám to povede, aniž byste museli půl věcí vytahat ven.

batoh slouží i z venku

Batoh slouží zevnitř i zvenku

Jakmile vyrážíte do outdooru z jiného důvodu než je klasická turistika, budou se vám na batohu kromě oček na upnutí holí hodit i další vychytávky, na které namontujete objemnou výbavu. V létě zde přenesete třeba zmíněné lezecké vybavení, v zimně například lyže, cepín, lopatku a další nepostradatelné věci.

S tímto „obložením“ batohu souvisí i menší vnější kapsy batohu. Ty vám budou k ničemu, zatarasíte-li si k nim snadný přístup například připnutými lyžemi. Proto je při výběru důležité vědět, na jaký účel mi bude batoh primárně sloužit. S tím má co dělat i materiál batohu, ale o tom až za chvíli.

Je dobré mít na batohu více kapes. Dáte do nich pohotovostní výbavu, abyste ji měli neustále při ruce. Přístup ze spodní strany batohu případně z jeho středu se také často hodí. Už proto, že se dostanete k něčemu, co jste (i nedopatřením) zastrčili dospodu, aniž byste museli vytahat všechny ostatní věci. Některé batohy proto umožňují i přístup ze zádové části, jiné jsou řešené dvoukomorově.

těžký batoh

Důležitá je zádová část batohu

U batohu, se kterým plánujete zdolávat delší vzdálenosti je velmi důležité, aby vám dobře seděl. Je nutné kvalitní, rychlé a pohodlné nastavení zádové části a všech možných popruhů. Při výběru věnujte pozornost i tomu, k jaké výšce postavy je batoh doporučen. Pro dvoumetrové habány bude zádová část uzpůsobená jinak, než pro menší střízlíky. Stejně tak jsou dámské batohy přizpůsobené ženské anatomii.

Pro stoprocentní pohodlí vyvinuly některé značky vlastní zádový systém, díky kterému si usazení batohu na zádech vyšperkujete k dokonalosti. Například značka Mammut využívá zádový systém Spine, kdy se jinak hýbe spodní část zádového systému (oblast beder) a jinak horní část (oblast lopatek a ramen). Osvědčené zádové systémy dlouhou dobu používá také značka Osprey. Zaměřte se také na formu polstrování či pěny na zadní části. Ta by měla být prodyšná a konstruovaná tak, aby se pod ní člověk extrémně nepotil.

Vyztužit či odlehčit?

Nenechte se na první pohled odradit vyšší vahou batohů. Některé z nich mají pevnou zádovou desku či jinou výztuž, která bývá dost těžká. Kdo by nevěděl - výztuž se dá vytáhnout, což značně odlehčí daný batoh. Doporučujeme však nejprve vyzkoušet, jak vám batoh bude sedět s a bez výztuže, než ji nadobro vyndáte.

a kam dát vodu?

Voda potřebuje svůj prostor

Pozor na kompatibilitu s vodním rezervoárem. Počítejte s tím, že na delší túře budete cestou potřebovat doplnit vodu. Pokud máte rezervoár umístěný uvnitř batohu pod dalšími věcmi, bude vás nepraktické a zdlouhavé doplňování vody otravovat. Existují batohy s vnější kapsou na vak s vodou. Pak můžete mít batoh nacpaný k prasknutí a vodní rezervoár vždy bez problému vsunete do externí kapsy mezi zádovou částí a batohem. Ideální řešení.

Odolá i skále, dešti

Dostáváme se opět k našemu „obložení batohu“. Lépe řečeno k výběru materiálu, ze kterého batoh chci. Pro klasickou turistiku stačí slabší materiály, pro skialpinismus (kvůli upnutí lyží) a lezecké aktivity (kvůli odírání batohu o skálu) se rozhodně vyplatí odolný materiál, například Cordura. Stejně tak existují voděodolné materiály, ale pro běžné použití v našich podmínkách většinou stačí klasická pláštěnka.

otestujte batoh

Před startem otestujte

Nový batoh si před cestou vždy pořádně vyzkoušejte. Upravte si popruhy, naplňte ho zátěží, choďte, běhejte, skákejte. Je nutné, aby si batoh a vaše záda sedli a žili spolu v symbióze, ne aby vám batoh při každém kroku vrážel kudlu do zad.

Jestli vybíráte batoh a nevíte si rady, napište nám, rádi vám pomůžeme. Jestli si vystačíte s naším článkem, zbývá už jen popřát pěkné výletnické počasí. Túře zdar!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:06:08:01
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu