info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jaké jsou možnosti stravování na treku?

05. 10. 2020
Možností je samozřejmě mnoho. Záleží na tom, kam se vydáte, na jak dlouho a kolik toho s sebou chcete táhnout.
Jaké jsou možnosti stravování na treku?

Je jasné, že když si naplánujete trek, kde každé tři hodiny projdete kolem nějaké restaurace, bude vám s sebou stačit studená snídaně, protože teplý oběd - případně i večeři, si prostě a jednoduše necháte přinést až pod nos.

Když se ale vydáte do končin, kde za celý den nepotkáte ani živáčka a tudíž by zde restaurační průmysl pohořel, budete se muset obsloužit sami. V tu chvíli nejvíce záleží na tom, kolik kilometrů za kolik dní se chystáte zdolat. Vždy je dobré mít s sebou jídla a vody více - obzvlášť, jste-li skutečně odříznutí od civilizace. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit a kdy bude scházet.

Jak jsem již zmiňoval, možností stravování je mnoho, a to i když jste mimo jakékoliv služby. Studená kuchyně pro méně náročné je logicky méně náročná. Teplé jídlo však často potěší vaše unavené tělo více, než jste si kdy mysleli. Je tedy dobré zvážit, jak se chcete stravovat.

Stejně tak je dobré domluvit se s celou partou. Za prvé je možné, že někdo z vašich kolegů plánuje nést vařič a rád se s ním podělí. Za druhé je možné, že na treku zjistíte, že vařič a kompletní výbavu nesete všichni - a zbytečně, na jednom vařiči bez problému uvaříte několik chodů, a tak někdo z vás ponese váhu navíc zcela bezdůvodně.

strava na treku

Jistě, pokud si nejste jistí, jak dlouho bude váš trek trvat, kam vás zanese a kde se oddělíte od zbytku skupiny, je lepší mít vše potřebné u sebe. Pamatujte však, že když si plánujete po cestě vařit, musíte počítat i se zásobou vody navíc. Počítejte cca 500 ml vody na každé vařené jídlo (musíte to po sobě také umýt). Samozřejmě hodně záleží na tom, jaké mražené či instantní pochoutky s sebou berete. Když se ale vypravíte na trek jen s litrem vody na pití, s vařením se rozlučte. Tu vodu totiž budete dříve či později potřebovat.

Expediční jídlo

Znáte mrazem sušená jídla, která stačí jen zalít horkou vodou, zamíchat a nechat odstát a za pár minut máte výborné a voňavé jídlo. Je to téměř bez práce a samotné lyofilizované pokrmy mají doslova muší váhu, takže při treku ani nevíte, že s sebou tyto plnohodnotné obědy či večeře nesete. Pro mlsné jazýčky se najdou sladké dobrůtky na snídani i jakožto vynikající dezert po hlavním chodu.

Káva, čaj

Speciální konstrukce čajových a kávových konviček vám zprostředkuje bezvadné kafe uprostřed divočiny i čaj na zahřátí po vyčerpávajícím dni plném akce. Stačí zalít horkou vodou a mít po ruce nějaký ten plecháček na pití. Když trávíte více dnů mimo civilizaci, je skvělé mít s sebou alespoň pár vychytávek, které vám maximálně zpříjemní pobyt v outdooru.

káva na treku

Vaky na vodu

Je praktické nosit s sebou vodu ve vacích či měkkých flaškách, které po vyprázdnění snadno sbalíte a přistrčíte do každé kapsy. Pozor však na manipulaci při balení vaků do batohu, v žádném případě nechcete, aby se vám vak protrhl či jinak poničil. Kvalitní vaky jsou samozřejmě vyráběné z odolných materiálů, ale přesto s nimi buďte opatrní.

Vařiče

Vařit si na treku znamená nést s sebou malý vařič, příbor a nějaké to nádobí. Tedy v případě, že nepreferujete sušené pokrmy v sáčcích - to pak stačí zalít a dlabat přímo z pytlíku. Podle gusta můžete zvolit plynový či benzinový vařič, rozdíly mezi nimi v klasických podmínkách ani nepoznáte.

Nádobí

Kompaktní rozměry jsou důležité. Kdybyste měli nést dva nepraktické hrnce, už se vám do batohu skoro nic nevejde. Nejlepší je, když se všechno nádobí případně i vařič poskládají do jednoho jediného balíčku.

nádobí na treku

Příslušenství

Nezapomeňte na potřebné příslušenství. Je hezké vzít si s sebou výbavu na vaření, ale bez zapalovače či škrtadla si plamen stejně nevypěstujete. Stejně tak je hezké si uvařit teplé jídlo, ale když zjistíte, že jste si příbor nechali doma, musíte jíst rukama, a tedy počkat až jídlo vychladne. Nezapomeňte na mytí nádobí, potřebujete vodu navíc a mycí přípravek - nejlépe takový, který v lese po vylití nevyžere do půdy chemické kolečko.

Voděodolné vaky

Když chcete mít jistotu, že se k vašemu jídlu nedostane jediná kapka vody a vše tak bude přesně v tom stavu, v jaký doufáte, pořiďte si voděodolný vak. Pečivo nezplesniví, a nic ani nenavlhne.

strava

Tyčky, sušenky, svačinky

Určitě nezapomeňte na pár sušenek či tyčinek z ořechů, mandlí apod. Když se dostaví hlad a není čas či nálada rozbalit kompletní outdoorovou kuchyni, čapnete do pacek tyčku a s lehkým krokem si to šinete dál do cíle své výpravy.

Dvakrát měřte, jednou řešte, aneb Plánování je matkou moudrosti

Stravování na treku je důležité dopředu promyslet a případně rozplánovat tak, aby vaše tělo dostávalo co nejstabilnější přísun potravy a s ní i energie. Pamatujte však, že neméně důležité je na treku mít dostatek vody. Nezapomeňte ani na raní a večerní hygienu, spotřeba vody zase stoupne. Když jste navíc v destinacích, kde není možné nabrat vodu z každého druhého horského potůčku, může být každá kapka vody důležitá i životně. Nikdy nevíte, takže na to dejte bacha.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:14:01:29
Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
-72 % Sportovní mikina Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
289 Kč 1 040 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu