info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Kompresní podkolenky pro zdravé nohy

03. 08. 2016
Míváte po celém dni v práci oteklé nohy? Trápí vás křečové žíly? Anebo vás zkrátka zajímá, proč někteří sportovci běhají v podkolenkách? Seznamte se s blahodárnými účinky komprese, která poskytuje úlevu a prevenci při sportu i v každodenním životě.
Kompresní podkolenky pro zdravé nohy

Kompresní návleky pro sportovce

Pokud se intenzivně věnujete sportu, jistě znáte ten nepříjemný pocit bolavých a unavených svalů po náročném tréninku. Zejména jste-li nuceni bezprostředně přecházet z vysoké aktivity do absolutního klidu, nestíhají se vaše svaly dostatečně zregenerovat a zbavit nahromaděných toxinů uvolněných při zátěži. Jenže vysvětlujte šéfovi, že musíte ten ranní trénink nejdřív “rozchodit”.

Co s tím? Řešením je komprese.

Kompresní návleky či podkolenky podporují tzv. pomocnou svalovou pumpu, která pomáhá odvádět z končetin krev nasycenou odpadními látkami (metabolity) do horních partií těla, kde se zpracují a vyloučí. Lidské tělo je uzpůsobeno tak, aby bylo schopné vypořádat se s metabolity i bez vnější pomoci, ovšem zaměstnání vsedě či vestoje tuto jeho schopnost narušují.

Trávíme stále více času v pozicích, kdy zatěžujeme dolní končetiny a blokujeme přirozené proudění krve. Svaly tak mají tendenci otékat a být po práci unavené a bolavé.

Kompresní návleky či podkolenky podpoří celkový oběh v oblasti lýtka a chodidla, čímž pomáhají nejen odvádět metabolické odpadní látky, ale také zlepšit přívod okysličené krve s živinami, která svalovým buňkám umožňuje optimální podmínky pro regeneraci.

Kompresní návleky

Komprese při práci, kde sedíte nebo stojíte

Mohou pro vás být kompresní podkolenky užitečné, i když nejste sportovní nadšenci? Rozhodně ano! Problémy způsobené sedavým či stojavým zaměstnáním se netýká jen sportovců. Právě naopak. Zejména lidé, kteří se málo věnují fyzické aktivitě, mívají s prokrvením končetin často problémy.

V nohách se usazují toxiny a zpomalená krev a lymfa způsobují bolest a otoky. Kompresní návleky či podkolenky vám rozhodně nenahradí pravidelný pohyb, mohou vám však posloužit jako prevence či doplněk léčby varixů i různých druhů otoků způsobených nedostatečným prouděním krve a mízy.

Kompresní návleky či podkolenky můžete nosit dlouhodobě, ale trpíte-li křečovými žilami, doporučujeme poradit se s vaším lékařem. Při použití kompresních podkolenek není problém, že varixy máte, ale kde je máte. Např. křečové žíle v podkolenní jamce by návleky spíše uškodily, než pomohly.

Kompresní pomůcky

Jak mohu svým nohám ulehčit?

Nespoléhejte na kompresi jako na všelék. Chcete-li předejít problémům, či zmírnit ty, které již máte, vsaďte na kombinaci komprese a cvičení. Vytvořte si v práci pravidelný rytmus, dělejte si během dlouhého sezení pauzy, projděte se po chodbě, změňte polohu.

V ideálním případě si každou hodinu a půl udělejte 10 dřepů, 10 výpadů a 10 výponů na špičky, čímž si rozproudíte krev a protáhnete svaly. Vaše nohy vám budou vděčné.

Největším pomocníkem při návratu krve z dolní poloviny těla k srdci je gravitace, máme-li nohy nahoře. Lehněte si na minutu na záda a opřete nohy o stěnu, či si je na chvíli hoďte na stůl.

Ovšem pozor! Ať už jste si kompresní podkolenky zamilovali sebevíc, v žádném případě je nepoužívejte na noc. Organismus se během spánku zpomaluje a komprese v kombinaci s vodorovnou polohou by bránila přístupu krve do nohou. Chcete-li i během noci funkci žil podpořit, sáhněte raději po chladivém gelu či bylinné masti k tomu určené.

Relaxace

Technické parametry kompresních pomůcek

  • kompresní pomůcky se vyrábějí v podobě podkolenek i návleků
  • na jeden pár podkolenek se používá 12 km nitě
  • komprese je stupňovaná - u kotníku nejvyšší a směrem ke kolenu se snižuje cca o 20 % (efekt trychtýře)
  • komprese je cílená, vybírá se dle velikosti lýtka
  • míra komprese se liší podle užití:
    • sportovní komprese: 24 mmHg u kotníku
    • regenerační komprese: 21 mmHg u kotníku
Komprese CEP

Jedním z nejzkušenějších výrobců kompresních pomůcek je německá firma medi, která má více než 60 let odborných zkušeností v oblasti medicíny a své produkty vyrábí závodě v Bayreuthu. Produkty sportovní divize CEP najdete v našem e-shopu.

Rádi byste si kompresní pomůcky pořídili? Vyberte si podkolenky či návleky dle svého gusta!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:07:04:30
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu