info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Na skialpy bez kompromisů: Haglöfs Vassi Touring GTX

26. 01. 2022
Tápete, v čem se vydat do hor na skialpy? Vyzkoušel jsem komplet od švédské značky Haglöfs stvořený přesně pro potřeby nadšených skialpinistů. Nenechá ve štychu v žádné situaci. Odolá větru, sněhu, neduhům počasí, a přitom se budete skvěle cítit celý den.
Na skialpy bez kompromisů: Haglöfs Vassi Touring GTX

Vybrat oblečení na skialpy je o dost těžší, než vybrat oblečení na běžky nebo sjezdovky. Ačkoli by se zdálo, že když jsou si tyto sporty tak blízké, stačí vzít oblečení na jeden z těchto sportů a je vyhráno, bohužel tak snadné to není. Skialpy spojují tři velmi obtížně skloubitelné situace:

Výstup – při něm se zahřejete mnohdy více než na běžkách a potřebujete dokonale funkční oblečení, tady by asi šlo vybrat z běžkařského.

Příprava na sjezd – ve větru a mrazu často na nekrytém vrcholku hory – tady by se skvěle hodilo teplé expediční oblečení. Dost pomůže trénink sundávání pásů a přípravy na sjezd. Tento čas je třeba zkrátit na nutné minimum. Pokud máte závodní lyže, je to otázka vteřin. Při běžné túře je dobré se dostat maximálně na pět minut.

Sjezd – tady by skvěle fungovalo sjezdařské oblečení.Jenže při skitouringu se nechcete neustále převlékat, a právě proto je dobré si zvolit speciální oblečení na skimo. Základem je oblečení na trailový běh nebo běžky a na ně pak přidat ještě speciální vrstvu jako finální ochranu. My jsme otestovali komplet Haglöfs Vassi Touring GTX bundu a kalhoty. Jak test dopadl?

skialpy running2

Vzhled

V minulých letech byly v lesích a na svazích k vidění zejména křiklavé barvy. Zato letos je hitem umírněnější olivově zelená až khaki, často v kombinaci s ještě jednou barvou. V tomto případě modrou. Celá kombinace vypadá velmi decentně, a přitom hodně zajímavě a je nepřehlédnutelná.

Co si budeme povídat, na svahu prostě musíme být vidět, protože často chodíme po sjezdovkách nebo je musíme křižovat a ostatní lyžaři o nás musí vědět. Střih je rovný, takže bude sedět každému. Zdůrazněné linie sice mohou vypadat lépe, ale ne každý se do takového oblečení dokáže nasoukat. Navíc při pohybu oceníte co největší pohodlí.

skialp running2

Funkčnost a vychytávky

U takto specifického oblečení je nejdůležitější jeho správná funkčnost. Tady se odděluje zrno od plev nebo chcete-li dobré oblečení, které může fungovat, od toho špičkového, které vám pomůže zvládat i nejtěžší situace.

Základem jsou dva protichůdné parametry – prodyšnost a neprofoukavost/nepromokavost. O to se zde stará membrána GoreTex Active v kombinaci s chytře umístěnými zipy. Běžně při výstupu nepoužívám bundu a stoupám v tričku nebo vestě. Bundu nechávám na zádech jen pro sjezd, případně ji vytahuji, pokud začne být opravdu velká zima.

V případě Vassi jsem často bundu nechával na sobě i na výstup a rozepnul všechny větrací zipy. Navíc je zde možné oboustranné rozepnutí hlavního zipu a tím teplotu dokonale regulovat. Na nohavicích pak stačí rozepnout dva postranní zipy a o tepelnou pohodu na stoupání je postaráno.

Před sjezdem nejprve zapnu zipy a o zahřátí už se postará mé tělo v kombinaci s membránou GoreTex Active, která odvede vzniklou páru, ale neprofoukne ani nepromokne.

Při této operaci jsem si na kopci všiml jediného nedostatku, který by si zasloužil pozornost výrobce: hlavní zip je nutné před zapnutím velmi pečlivě usadit do drážek jezdce, jinak se rychle zasekne a vy máte o zábavu postaráno. Proto jsem začal využívat toho, že jsem nerozepínal bundu celou, ale vždy rozepnul část z vrchu a část odspodu a takto stoupal. Na kopci jsem pak jen zipy dopnul.

skialp running2

Pro skialpinistu jsou důležitou součástí výbavy také vnitřní kapsičky, určené na stoupací pásy od lyží, které musí být v teple. Je to skvělá vychytávka u těch nejlepších bund. Pás tak nedáváte volně pod bundu, ale každý má svoji vlastní kapsičku. Pak nikde nelítá a nemůže vám náhodně vypadnout do sněhu.

Bohužel tady výrobce asi počítal s použitím hlavně pro rychlostní sportovce, protože kapsičky jsou vhodné pro pásy do cca 80 milimetrů – nejlépe se do nich strkají závodní pásy. Moje 76 mm široké šly ještě stále snadno, širší už ale byly trochu problém. Skvělými drobnostmi jsou chytře řešené kapsy (například se síťkou na mobil, aby v kapse nelítal). Pohodlí zlepšuje možnost připnout kapuci k zádům a možnost jejího dotažení gumičkami.

skialp running2

Bezpečnost při lavině: technologie Recco

Samostatnou kapitolou je integrace technologie Recco. Jde o pasivní vyhledávací systém pro případ zavalení lavinou. Vassi je touto technologii vybaveno, a tak pokud by vás zavalila lavina a rozbil se vám vyhledávač, s pomocí vysílače Recco (který mají i čeští a slovenští záchranáři) vás dokážou najít i pod 30 metrů hlubokou vrstvou sněhu.

V oblečení je zašito několik destiček tak, aby v případě že skončíte pod lavinou, byla aspoň jedna schopna odrážet signál lavinového vyhledávače. Technologie na rozdíl od klasického lavinového vybavení nevyžaduje na straně sportovce žádné napájení ani jinou údržbu. O vše potřebné se postarají záchranáři. Ti mají speciální vysílač, jehož signál se od takto vybaveného oblečení odrazí a spolehlivě a extrémně rychle navede záchranáře až k vám.

Není to samozřejmě náhrada za klasickou lavinovou výbavu, protože nejrychleji si vždy dokážou pomoct skialpinisti na místě a pro tyto účely je stále důležité umět s lavinovou výbavou zacházet.

skialp running2

Celkové hodnocení

Pokud to se skialpy myslíte vážně, potřebujete špičkové vybavení. Nejen lyže, vázání a boty. Ani nad oblečením nemůžete jen tak mávnout rukou. Na výbavu jsem hodně náročný a Haglöfs Vassi mě přesvědčilo, že je to perfektní volba i na ty nejnáročnější túry v nejtěžších podmínkách, stejně jako na pohodovou procházku podél sjezdovky.

Plusy a mínusy

+ Perfektní zpracování
+ Skvělá prodyšnost
+ Neprofoukavost
+ Nepromokavost
+ Systém Recco
+ Kapsa na mobil

- Mírně těžší zapínání hlavního zipu
- Malé kapsy na pásy


text: Michal Hrabec, Running2.cz

foto: Running2.czSKIALPOVÉ OBLEČENÍ HAGLÖFSCenová
bomba
Akce zmizí za
2:08:44:40
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu