info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Na vlastní oči: Test slunečních brýlí Oakley Crossrange Patch

09. 11. 2018
Při spolupráci se Sanasportem jsem byl osloven k otestování sportovních brýlí značky Oakley. Konkrétně modelu Crossrange Patch. Hned po rozbalení jsem měl pocit, že v rukou držím něco opravdu výjimečného.
Na vlastní oči: Test slunečních brýlí Oakley Crossrange Patch

Je tomu už nějaký ten pátek, kdy jsem vybíral ideální běžecké sluneční brýle. Doma se mi tehdy sešlo pár kousků od typicky sportovních značek až po ty ne přímo běžecké, ale jak se říká tzv. lifestylové. Všechny sloužily na výbornou. Od těch klasických s Wayfarer rámem až po ty s více sportovním designem a různými vymoženostmi, barvami a tvarem čoček.

Vybaluji a poprvé nasazuji

Model Crossrange Patch se vyznačuje právě klasickou Wayfarer konstrukcí s výměnnými, sportovně laděnými komponenty. K dostání je v různých povrchových úpravách a ve více barevných variantách jak samotných brýlí, tak čoček.

Hned po rozbalení jsem měl pocit, že v rukou držím něco opravdu výjimečného. Z krabičky na mne vykoukl krásný černý mikrovláknový sáček s logem Oakley. Uvnitř na mě čekala leštěná černá varianta brýlí s šedými čočkami a kromě toho jeden pár náhradních nožiček a nosník. První dojem z brýlí byl úžasný.

Přiznám se, že před prvním nasazením jsem byl trochu v rozpacích. Leštěná úprava povrchu se mi nezdála správná. Nosník i stranice mi však padly dokonale. Není tomu tak úplně náhodou, stará se o to právě Three-Point Fit Systém, při kterém se brýle dotýkají hlavy právě jen na třech místech (na nose a za ušima). Na mojí poměrně malé hlavě vše sedělo jako ušité přímo na míru. Nosník nijak nedřel, seděl hezky a stranice také. Při nasazování příjemně obepínaly spánkovou kost. I když brýle nikam nesjížděly, pořád jsem měl díky leštěnému povrchu trochu zvláštní pocit.

Oakley Crossrange

Měním základní výbavu

Vše se však změnilo po výměně nosníku a stranic. Od těch klasických se liší pogumováním. To má na starosti systém Unobtainium, který vše drží pěkně na svém místě. Pogumovaný nosník mi dodal jistější pocit při nošení a spodní pogumovaná část nožiček to vše ještě více umocnila. Na celkovém vzhledu se nic nezměnilo, jelikož pogumované jsou pouze vnitřní části jednotlivých komponentů.

Výměna nosníku i nožiček je jednoduchá a velmi rychlá, nosník je zacvakávací a nožičky na malou pojistku. Nikde nic nevrže a vše sedí na milimetry. Z hlediska zpracování tedy nemám žádné výtky.

Miluji design i vlastnosti

Modelu s černým leštěným povrchem a zdvojeným mostem sekundují šedé čočky, které odfiltrovávají až 99 % odražených slunečních paprsků. Patentovaná technologie HDO (High Definition Optics) poskytuje vynikající jasnost a ostrý zrak. O ochranu před UV zářením se zde stará technologie Plutonite, která filtruje 100 % UVA/UVB/UVC i modrého světla. Co to v praxi znamená?

Oakley Crossrange

Šedé čočky jsou vhodné do všech povětrnostních podmínek, především pak v ostrém světle. Svým zabarvením zvyšují komfort vidění v jakékoli situaci. Já osobně jsem schopen při běhu používat brýle až do západu slunce a i v momentě, kdy slunce vůbec nesvítí. Lehce šedé zabarvení mi tedy naprosto vyhovovalo, a tak jsem brýle využil i během podvečerních výběhů. Pochopitelně mi skvěle posloužily i během větrných dnů jako ochrana před silným větrem.

V těchto situacích jsem ocenil a vlastně se poprvé zamyslel nad zdvojeným mostem. Jeho funkci jsem přisoudil právě lepší cirkulaci vzduchu a tedy i možnosti stále čirých čoček bez zamlžování. I v momentě, kdy jsem byl zahalen kapucí a funěl si pod brýle, k žádnému zamlžení nedocházelo. Vzduch tedy proudil oním otvorem mezi čočkami dovnitř a po stranách ven.

Perfektně drží a nepřekáží

Co se týče použitých materiálů a váhy samotných brýlí: ani jsem o nich nevěděl a často zapomínal, že je na očích vůbec mám. To právě díky použitému obrubovému materiálu O Matter, jež je firmou Oakley patentován. Je lehký a velice flexibilní, stejně jako celé brýle.

V neposlední řadě brýle splňují standardní požadavky na odolnost vůči dopadu, úderu a nárazu. Mým přáním tedy je, aby mi dlouho vydržely, a společně jsme zažili nejen spoustu naběhaných kilometrů, ale především mnoho slunečných dní.

Autorem recenze je Titus Ablorh, UTMB běžec

Prohlédnout Oakley Crossrange


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:04:26:36
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu