info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Nordic Walking/Runwalk je překvapivě (ne)náročný sport

23. 05. 2019
Nordic Walking je sportovní aktivita nenáročná na aktuální kondici i vybavení, vhodná pro všechny věkové a výkonnostní skupiny. Má velmi dobrý vliv na zdraví - je to přirozený pohyb, u kterého si sami volíme intenzitu a tempo.
Nordic Walking/Runwalk je překvapivě (ne)náročný sport

Při správné technice u Nordic Walkingu zapojujete až 90 % všech svalů. Často potkáte skupinky, které se nikam neženou a při chůzi nezavřou pusu - i proto se spousta lidí nechala strhnout tímto atraktivním sportem.

Zrození Nordic Walkingu - „Severské chůze“ se dá jasně určit - vznikl v severských zemích (oficiálně ve Finsku v roce 1930) jako letní příprava tamějších běžců na lyžích. Postupem času se hole promítly do tréninku v horách a nedlouho poté i jako pomůcka při turistice. Z Nordic Walkingu se vyvinuly další alternativy pohybu s holemi - Nordic Runwalk, Nordic Blading, Nordic Snowshoeing, Nordic Cruising, Nordic Running.

Využití:

 • rozpohybování celého těla
 • úprava držení těla
 • odlehčení kolen, achilovek a beder
 • zvýšení kondice
 • efektivní hubnutí
 • psychický odpočinek
 • výborný trénink pro běžce (začátečníky i pokročilé)

Další nespornou výhodou je prostor, ve kterém Nordic Walking děláte, tedy venku kdekoliv na světě. Díky tomu se nadýcháte čerstvého vzduchu a můžete si užívat úchvatné výhledy na hřebenech hor nebo koukat po houbách podél lesní cesty v údolí. No, a když není po ruce hlubší příroda, postačí městský park nebo nábřeží.

Stejně jako při chůzi, běhu nebo cyklistice si délku trasy a terén vybíráte sami a tím si určíte i náročnost. Můžete jít, kam vás oči povedou, rovnou za nosem nebo po cestě na oblíbenou vyhlídku. Kamkoliv.

Nordic Walking

Naučit se správnou techniku chůze a běhu je sice vcelku jednoduché, ale musíte si dát pozor na několik základních bodů. V podstatě jde o stejnou techniku, jakou využíváte při běžeckém lyžování:

 • tělo mírně nakloněné vpřed
 • pohyb paží vychází z ramenou
 • od holí se odrážíte (nejen pokládáte vedle sebe) - hole musí zůstávat za vámi
 • střídavě povolujte úchop (před zvednutím) a opět uchopte hole (před položením a odrazem)

Rychlosti chůze musíte přizpůsobit náklon těla (čím rychlejší, tím více nakloněné) i frekvenci odpichování.

Díky holím snadněji zdoláte kopce a budete neustále navyšovat svou fyzickou kondici. Protože zapojujete svaly celého těla, jedná se o jeden z nejzdravějších sportů. Se správnou technikou budete polykat kilometry jako na běžícím páse - ať jste trénovaný sportovec nebo s vyšší frekvencí pohybu teprve začínáte.

K Nordic Walkingu a Runwalku potřebujete především kvalitní hole, které tlumí nárazy a pořádné běžecké boty, které vás ochrání před zraněním ze špatného došlapu. Vhodné je sportovní oblečení, ve kterém nebudete omezeni v pohybu, a zároveň bude dobře odvádět pot od těla. V chladných měsících si rozhodně nezapomeňte vzít rukavice, i kdyby jen do kapsy - pro jistotu. Na delší vycházky zvolte běžecký batůžek nebo ledvinku, ať můžete udržovat pitný režim.

Nordic Walking

Jak vyberete hole?

Hole vybírejte podle výšky své postavy (určuje výšku hole), hmotnosti postavy (určuje materiál hole), způsobu použití (určuje výšku i materiál) a typu hole (teleskopická/pevná délka). Správná délka holí dosahuje zhruba ke středu hrudníku.

Dejte si pozor, hole na Nordic Walking jsou znatelně kratší než hole na Nordic Running. Stejně tak méně výkonnostní typy (a pokročilé věkové kategorie) musí koukat spíše po kratších holích - pohyb s nimi nebude tak dynamický, zato ušetříte spoustu sil.

Obecný vzoreček pro výpočet délky holí na Nordic Walking je: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole.
Vzoreček pro výpočet délky holí na Nordic Runwalk je: výška postavy (cm) x 0,78 (± 3 cm) = výška hole.
Vzorec pro výpočet délky holí na Nordic Running je: výška postavy (cm) x 0,78 (+3 až 5 cm) = výška hole.

Máte-li problémy s ramenním kloubem a krční páteří, kupte raději nižší hole. Jestli problémy nemáte a chystáte se s holemi často běhat, určitě si kupte vyšší hole.

Dejte pozor na trekové hole. Treková hůl mívá poutko jako hůl na sjezdové lyžování. Hole na Nordic mají většinou poutko jako rukavičku (navléknete do něj dlaň), které lépe drží na ruce. Hrot u holí na Nordic je tupý, u treku je ostrá špička.

Nordic Walking

Materiály holí

Hliníkové hole a hole ze sklolaminátu:
Hliníkové hole jsou nejtěžší a nejméně kvalitní. Stejně jako hole ze sklolaminátu nejsou odpružené, a tak všechny nárazy a otřesy musí absorbovat vaše paže (pokud jsou odpružené, skládají se většinou z více kusů a za životnost většiny spojů bychom ruku do ohně rozhodně nedali - hodně záleží na výrobci).

Tyto typy holí jsou vhodné pro začátečníky, kteří chtějí hole za co nejnižší cenu a pro ty z vás, kteří berou Nordic Walking spíše jako lehkou procházku s přáteli, než jako plnohodnotnou náhradu za běžecký trénink.

Karbonové hole:
Čím více karbonu je v holi, tím lépe. Hůl je lehčí, tvrdší, lépe drží směr (nevyklání se) a otřesy nepřechází do vašeho těla. Vyrábí se od 20 % po 100% karbonové hole. Počet procent karbonu v karbonové holi udává CI (carbon index). Například CI 550 znamená, že v holi je 55 % karbonu. Hole z tohoto materiálu si zaslouží každý, kdo chce aktivně vylepšovat svou fyzickou kondici.

U karbonových holí platí, že čím vyšší váhu máte, tím více karbonu by hůl měla obsahovat - lépe vás podrží a skvěle odpruží váš pohyb. Chcete-li slušné hole, na které se můžete spolehnout při hubnutí, běhu a celkové větší zátěži, volte hole, které jsou alespoň ze 40 % karbonu.

Nordic Walking

Jsou lepší skládací (teleskopické) nebo pevné hole?

Teleskopické hole jsou samozřejmě skladnější. Připnete je na batoh a hurá na výlety. Navíc si je můžete nastavit přesně podle aktuálních podmínek - kratší na pomalou nenáročnou chůzi, delší do terénu a na běhání. Mohlo by se zdát, že vás nic nemůže zastavit v koupi skládacích holí, ale opak je pravdou.

Teleskopické hole nikdy nebudou mít životnost a kvalitu zpracování, jako hole pevné. Pevné hole mají obecně lepší tlumení a nezaviní váš pád, pokud si je špatně utáhnete (hole se může v nevhodném momentu zasunout a neslouží jako opora).

Máte také chuť vyběhnout do širého světa po čtyřech? Tak směle do toho - kdo chce běhat líp, hole u nás vždycky najde!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:08:18:13
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu