info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

O běhu s Pavlem Paloncým - Trénink na vybrané závody

17. 04. 2014
Když jsme si vybrali ty nejdůležitější závody, které chceme letos stihnout, naše sezóna dostala základní kostru. Pořád v ní ale zbývá mnoho volného místa - vlastně skoro všechno, kromě těch pár klíčových závodů. Co s ním?
O běhu s Pavlem Paloncým - Trénink na vybrané závody

V takhle obecné rovině není moc rad, kterými bychom se mohli řídit. Lépe řečeno: Rad je spousta, ale málo těch, na kterých se většina trenérů shodne. Jednou z takových „obecných pravd“ je postup „od obecného ke specifickému“. Co to znamená?

Máte-li půl roku do závodu (řekněme horského maratonu), nevadí, že budete hlavně lyžovat – běhání si v sezóně užijete ještě dost. Naproti tomu, máte-li týden do toho stejného závodu, budete mít lyže dávno ve skříni (na letošní zimu jste je možná ani nevytáhli), ale váš trénink se již bude značně blížit cílovému závodu. Proto není od věci, řekněme tak v předposledním týdnu, trénovat přímo na trati závodu a některé části si proběhnout i v předpokládaném závodním tempu.

No a mezi těmito dvěma limitními situacemi „napnete“ svůj trénink. Takže během zimy můžete postupně zvyšovat objem a trénovat prvky, které využijete v celé sezóně, a postupně zařadit pár bloků na jednotlivé složky – kopce, seběhy, běh v terénu a postupně, jak se bude ten či onen konkrétní závod blížit, budete je kombinovat zhruba v tom poměru, jak v něm jsou zastoupeny.

Další zásada zní, že byste měli co nejvíce času v tréninku věnovat slabým stránkám. To se lépe řekne, než udělá, protože slabé stránky bývají většinou i naše nejméně oblíbené. Pak už se ztrácí, co je příčina a co důsledek – nevěnujeme se jim v tréninku, proto nám nejdou. A protože nám nejdou, tak nás nebaví a tak se jim v tréninku moc nevěnujeme. A tak dále…

Je zkrátka fajn běhat kiláky na ovále a mít radost z toho jak vám to jak Mirkovi Dušínovi krásně běží. Je-li ale vaším vytouženým závodem nějaký SkyRace nebo SkyMaraton, je na čase vyběhnout do kopců, do kamení, přes kořeny, do bahna… Prostě tam, kam vás trať při závodě pravděpodobně zavede.

Netvrdím tím, že byste měli přestat trénovat, co vám jde a co vás baví, ale zkrátka když se budete snažit maximalizovat užitek z tréninku, cesta vede přes zvýšení podílu v oblastech, kde máte největší rezervy.  A protože tam, kde máte největší rezervy, vás to asi bude nejméně bavit, zkuste to něčím ozvláštnit. Není potřeba hledat přesně dlouhou trasu s přesným sklonem. Zkrátka si najděte třeba kopec a stanovte si na něm body podle toho, co tam stojí nebo roste.

Sice si tak po pár kolech podobného tréninku vypěstujete k některým místům trochu zvláštní vztah, ale raději k těm místům, než k běhání jako takovému.

Autor: Pavel Paloncý


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:13:50:55
Ziener Nalos
-60 % Cyklistické triko Ziener Nalos
780 Kč 1 949 Kč
už jen 2 ks za tuto cenu