info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

O čem je první pomoc?

03. 04. 2020
Zdraví je nejdůležitější. Ať už jde o zdraví naše, našich blízkých, nebo náhodných kolemjdoucích. Každý tuší, jak se má zachovat, když se v našem okolí vyskytne osoba, která je v bryndě a potřebuje pomoct. Když se však tato představa promítne do skutečnosti, nic není tak jednoduché, jak se zprvu zdálo.
O čem je první pomoc?

Spoustě lidí se to již stalo - jdete po ulici, a z ničeho nic si všimnete na zemi ležícího člověka. Každému racionálně uvažujícímu člověku hned probleskne hlavou, že tady je něco špatně. V tu chvíli nezáleží na tom, jestli spěcháte do školy, na rande nebo na pracovní pohovor. V tu chvíli totiž může jít o život.

Ano, občas se stane, že ona ležící osoba je pouze alkoholem omámený člověk, který si sedl a následně ustlal, kde neměl. Na rovinu, tento případ je v podstatě to nejlepší, co se vám v podobné situaci může přihodit. Ale i v tomto případě se nejprve musíte přesvědčit a ne předčasně odsoudit ležícího člověka za váguse. I vágusovi může jít o život.

Poskytnutí první pomoci je zákonem přikázané, v první řadě by naše pomoc měla vycházet z našich vlastních morálních zásad. První pomoc může mít mnoho podob, jde především o vážnost situace. Cíl první pomoci je samozřejmě záchrana lidského života. Jde ale také o včasné ošetření raněného, snížení následků úrazu, případně omezení komplikací s ním spojených. Ať se stane cokoliv, velmi důležitá je vaše rychlá orientace v terénu, správná reakce na danou situaci a schopnost improvizace - zvlášť, když kolem vás není další pomocná ruka.

První pomoc - kotník

Dostanete-li se k nehodě či k raněnému, vždy pamatujte na tři nejdůležitější přikázání první pomoci:

Nikdy nedělejte nic, co může ohrozit váš vlastní život a zdraví. Používejte rukavice a roušku a buďte nadmíru opatrní na všechny okolní nebezpečí - dejte pozor na elektrický proud, neskákejte pro tonoucího, nejste-li skvělý plavec, apod. Když svou neopatrností postavíte i sebe do pozice raněného či tonoucího se, nikomu tím nepomůžete.

  Vždy se před začátkem ošetřování snažte co nejvíce uklidnit. Nádech, výdech, nádech a výdech. Rozmyslete si, co budete dělat. Jakmile nejste sami u tepenného krvácení, půl minuta klidu neublíží vám ani raněnému. Ba naopak, alespoň budete mít dostatek času promyslet, zda vám samotným nehrozí nějaké nebezpečí a když s vámi raněný nebude komunikovat, můžete během těchto třiceti vteřin odhadnout, co se zde mohlo stát (což pomůže při přivolávání pomoci).

   Vždy vytočte telefonní číslo záchranného systému. I trénovaný profesionál může ztratit hlavu, dostane-li se do nepříjemné situace s raněným (například s raněným dítětem nebo osobou sobě blízkou). Není ostuda zavolat o pomoc či o radu. Školení operátoři vám pomohou vyhodnotit, co se stalo a jaké to mohlo mít důsledky. Pamatujte, že vytočení čísla záchranného systému NENÍ trestný čin.

    Přivolání zdravotnické péče je součást první pomoci!

    Pro přivolání pomoci volejte na konkrétní čísla složek integrovaného záchranného syystému (IZS). Základní složky IZS (hasiči, policie a záchranná služba) si mezi sebou předávají relevantní informace v řádu vteřin, není proto potřeba volat každého zvlášť. Na místo pak dle potřeby vyrazí vyškolení hasiči, zdravotníci a policisté. Díky tomuto faktu se k vám pomoc dostane, co nejdříve je to možné.
    Čísla IZS:

    • 150 – hasiči
    • 158 – policie
    • 155 – zdravotníci - volejte v případě, kdy je potřeba rychlá zdravotnická pomoc a nejsou potřeba hasiči či policie - např. jste-li svědky nehody cyklisty mimo dopravní komunikace

    Další čísla, která vzhledem ke své aktuální poloze můžete použít:

    • 156 – městská policie
    • 1210 – horská služba
    • 112 – integrovaný záchranný systém - volejte, když se stalo něco, u čeho bude potřeba více složek záchranného systému (autonehoda, požár, …). Toto číslo volejte také v případě, kdy nemáte signál.

    Vždy je výhodnější volat na konkrétní linky než na 112, jelikož zde nemusí být školení odborníci na telefonu.

    Jak správně postupovat na místě nehody:

    1. 30 vteřin na uklidnění: Rozhlédněte se okolo sebe, zhodnoťte situaci. Srovnejte si v hlavě myšlenky i další kroky.

    2. Zajistěte vlastní bezpečnost – například si navlečte rukavice (obzvláště důležité je to u krvácejících poranění kvůli riziku infekce)

    3. Zajistěte bezpečnost sebe i ostatních, aby nedošlo k dalšímu riziku (autonehoda, požár, elektrický proud)

    4. Obhlédněte raněné, abyste získali přehled

    5. Proveďte život zachraňující úkony:

    • strčte prsty (v rukavici) do rány masivně krvácejícího člověka
    • zakloňte hlavu bezvědomého (kvůli nezapadnutí jazyku)
    • překryjte ránu v hrudníku dlaní (u pneumothoraxu = proražená plíce, u rány je zpěněná krev)

    6. Volejte sanitku

    7. Ošetřujte raněné(ho). Pokud je raněných více, ošetřujte podle intenzity zranění. Obecná pomůcka zní: kdo zvládá hodně křičet, počká.

    8. Setrvejte na místě až do konce. Může se stát, že někdo ze záchranné složky bude potřebovat pomoct (s raněným, s okolnostmi ranění, kvůli svědectví, …)

    Nepanikařte!

    Když vytočíte kterékoliv číslo záchranného systému, buďte vždy připraveni operátorovi sdělit:

    • své jméno a příjmení
    • číslo telefonu, ze kterého voláte(pro případné zpětné zavolání)
    • místo, kde se nacházíte = nejdůležitější bod! Název města, ulice, číslo domu, patro. Když jste mimo město, sdělte číslo silnice, případně název blízké vesnice a směr jízdy.
    • co se stalo
    • kolik lidí je zraněných
    • jak jsou zranění, na jaké bolesti a potíže si stěžují
    • jak to zvládáte, s čím potřebujete pomoct a poradit
    • vyčkejte na další dotazy
    • neukončujte hovor dříve než dispečer!

    Zajímá vás více?
    Díky osvědčené aplikaci První pomoc si můžete průběžně zlepšovat své znalosti a skrze snadné ovládání se jednoduše dostanete k samotnému postupu poskytnutí první pomoci.
    Většina profesionálních hasičů a záchranářů doporučuje speciální mobilní aplikaci Záchranka, díky které můžete jednoduše zavolat o pomoc a která také na příslušná místa odešle vaše přesné GPS údaje a tím usnadní určení vaší aktuální polohy.

    Aplikace pro Android je ke stažení zde:

    První pomoc  Záchranka

    Aplikace pro iOS je ke stažení zde:

    První pomoc  Záchranka

    Obě aplikace jsou skvěle a jednoduše zpracované, přesto silně doporučujeme si je po stažení projít, abyste věděli, co a jak dělat v případech nouze. Aplikace Záchranka vyžaduje ověření mobilního telefonu, což je vzhledem k možnému zneužití naprosto pochopitelné.


    Cenová
    bomba
    Akce zmizí za
    8:06:23:55
    Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
    -59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
    639 Kč 1 550 Kč
    už jen 5 ks za tuto cenu