info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Obávané DNF

01. 04. 2015
DNF. Did Not Finish. Nedokončil. Vzdal to. Ať už použijeme jakýkoliv výraz, mluvíme o jednom z největších strašáků ultrazávodníků. DNF je výsledek, kterým se rozhodně nikdo nechlubí. Výsledek, na který bychom nejraději zapomněli. Často ho chápeme jako synonymum ostudy, marnosti a selhání.
Obávané DNF

Cyklisté mají své pořekadlo „radši mrtvej než druhej“, kterým obhajují ostré sjezdy. Mezi ultrazávodníky jsem pochytil podobné spojení „better dead than DNF“. A právě tady je vidět, že často uděláme cokoliv, jen abychom se vyhnuli vlastnímu studu. Je to však na místě? Znamená DNF skutečně to, že jsme selhali?

Dovolím si tvrdit, že ne. I my (nebo někdo z týmu, pokud se jedná o týmový závod) se můžeme někdy dostat do situace, ve které si způsobíme zranění, která vylučují dokončení závodu, nebo kvůli kterým by nebylo rozumné v něm pokračovat. Pak je skutečně na místě závod ukončit a připsat si DNF. Teď si mnoho z vás vybaví případy, kdy dokončení závodu nebylo ani zdaleka rozumné, přesto jste se vy nebo někdo jiný do něj pustili a dokončili ho. O tom však tento článek není…

V opačném případě - znamená DNF pokaždé selhání? Jednu skupinu tvoří případy, ve kterých závod ukončíme z vlastní vůle, ať už proto, že ztratíme motivaci, nemáme morální síly nebo nás závod přestane bavit.

V extrémních ultravytrvalostních závodech se snažíme hledat hranice svých možností. Většinou to vypadá tak, že si je oťukáváme, snažíme se k nim dostat co nejblíže a v ideálním případě je posuneme. Pokud postupujeme takto a míříme skutečně až k hranici, dřív nebo později se stane, že se dostaneme až za ni. O kousek, ale přece.

Jak jinak poznáme, kde máme hranici, než tak, že se jí pokusíme co nejvíce přiblížit? Pokud to neuděláme, možná jednou zjistíme, že celou dobu ležela daleko dál/výš/hlouběji… prostě jinde. A v takovém případě se může stát, že si jednou troufneme na něco, co je již za touto hranicí.

Tím teď nenabádám k tomu, abychom se bezhlavě pouštěli do výzev, které jsou naprosto mimo naše schopnosti a dovednosti. Pokud tu hranici překročíme o kousek, zasloužíme se o DNF. Pokud ji však překročíme výrazně víc, mohou být následky daleko vážnější.

Kdo si nikdy nevysloužil DNF, se pravděpodobně nikdy nedostal až k samotné hranici. Buď to nebylo zapotřebí, nebo nebyla vyčerpána veškerá rezerva, kdo ví. Tak či tak, tato skutečná „ DNF proti své vůli“ neznamenají selhání, ale to, že jsme ze sebe vydali vše (a přesto to nebylo dost).

Stejně tak „DNF z vlastní vůle“ můžeme považovat za situaci, kdy jsme si pro naši mentální odolnost ukousli příliš velké sousto.

V obou případech se často dostaví frustrace z nedokončeného závodu či výzvy. Na druhou stranu nám ale poskytuje významnou informaci o tom, kde se naše hranice nachází. Také můžeme říci, že jsme pokryli celé spektrum našich schopností až do konce. 

Neházejme tak všechna DNF do jednoho pytle, vždyť za každým z nich je silný příběh. Ačkoliv příběh „měli jsme tolik problémů, ale pak jsme to nějak zvládli“ zní při prvním dojmu lépe než příběh „měli jsme tolik problémů, že jsme nakonec nebyli schopni dokončit“, v obou získáme cennou informaci. Ve druhém případě však dostaneme další bonus o tom, co už je pro nás moc. Tak či tak, v obou případech se jedná o cennou zkušenost, kterou můžeme přetavit v budoucí zlepšení.

Autor: Pavel Paloncý


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:14:07:01
Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
-72 % Sportovní mikina Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
289 Kč 1 040 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu