info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Proč nás lákají extrémní sporty?

26. 01. 2014
Extrémní sporty získávají na popularitě a za poslední léta houfně přibývá jak dobrodruhů, tak sportů samotných. Přitom nejde o nijak starý fenomén – extrémní sporty jsou v kurzu zhruba posledních padesát let a mezi první bylo počítáno například horolezectví nebo maraton. Co je dnes jinak?
Proč nás lákají extrémní sporty?

Společnost

Aniž bychom chtěli fušovat do řemesla sociologům, psychologům a dalším fundovanějším autoritám, troufneme si odhadnout, že za rozvoj nejen extrémních sportů do velké míry mohou celospolečenské změny – přibyl nám (jakkoliv se to nezdá) volný čas a peníze na koníčky a naopak ubyla celodenní těžká fyzická dřina. Snahy o absolutní bezpečnost na všech frontách už místy přerůstají zdravý rozum (vzpomeňte si na všechna ta varování, že výrobek může být po zahřátí horký nebo že pytlík oříšků může obsahovat oříšky) a za počítačem si moc adrenalinu a pocitu nebezpečí neužijete . (Tedy krom chvil, kdy se neúprosně blíží deadline.) A všechno to sezení v naprostém bezpečí je třeba trochu vykompenzovat…

Technologie

Samozřejmě. Špičkové sportovní vybavení nám dnes umožňuje dělat to, co by si před dvaceti lety nikdo nedokázal ani představit, a posunovat limity lidského těla dál a dál. Jen se zkuste zamyslet, jak by se vám sportovalo bez pořádných běžeckých bot, funkčního oblečení nebo vyráželo do tmy bez čelovky. Souběžně s vývojem vybavení se klasičtější sporty stávají jednoduššími, může se jim věnovat více lidí, a milovníci adrenalinu přemýšlí, kam by se posunuli zase dál. A dál vždycky znamená k něčemu ještě šílenějšímu, než absolvovovali doposavaď.

Popularizace

Na blázny lyžující na útesech, svištící divokou vodou nebo oblohou se vždycky dobře kouká, a přitahují zájem i takových diváků, kteří sami skočí maximálně tak na nákup. A čím je sport známější, tím více příznivců si najde, a ti ho následně zase propagují…což v dnešní době velmi snadného přístupu k informacím znamená opravdu bleskovou cestu od prvních pokusů k velké popularitě.

Pro sportovce samotného je pak samozřejmě důležitá vlastní motivace. Někoho láká adrenalin, možnost si sportovat úplně po svém, jiného zase záliba v poznávání něčeho nového nebo hlavně klid a pohoda bez davů… Každý si to svoje najde.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:05:19:46
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu