info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Recenze bot Flight Vectiv od The North Face

01. 03. 2021
Po otevření krabice s modelem Flight Vectiv se Michalovi naskytl pohled na vcelku pěkné a nenápadné boty. V tu chvíli ještě nevěděl, co od nich čekat a kvůli čemu si je tak moc oblíbí. Vraťme se však na začátek příběhu.
Recenze bot Flight Vectiv od The North Face

Začátkem roku se mě kolega zeptal, jakou mám velikost bot. Americká značka The North Face, kterou mám spojenou hlavně s vysokohorskou turistikou, totiž uvádí do prodeje první trailové běžecké boty s karbonovým plátem a brzy nám jedny pošlou na test! Díky současnému rozmanitému počasí jsem se těšil na ty pravé podmínky pro poctivé testování. Jeden den běžíte hlubokým sněhem a o týden později už je sníh skoro pryč a střídá ho bláto a kamenité lesní cesty.

Výběr velikosti

Hned jsem tedy s radostí začal řešit, jakou velikost bot nejlépe zvolit. Ti z vás, co někdy vybírali běžecké boty přes internet, aniž by si je mohli vyzkoušet, jistě vědí, jak nevyzpytatelné to může být při rozdílnosti značení velikosti a celkově rozdílné konstrukce bot mnoha značek. Zvolil jsem asi nejbezpečnější postup - k délce svého chodidla jsem připočetl nadmíru 1,5 cm. Vyšla mi požadovaná délka vnitřní stélky boty 28 cm, což u TNF podle tabulky odpovídá velikosti EU 43. Zbývalo už jen čekat a nechat se překvapit.

První dojmy

Brzy dorazila matná černá krabice s černým lesklým logem Flight Series na víku. Toto logo zdobí i obě boty vzadu na vnitřních stranách. Nechybělo na ní ani známé bílé logo The North Face, které též zdobí boty vzadu, tentokrát však z vnějších stran a nachází se i na jazyku. Obě loga jsou vyvedena v šedo-lesklé barvě na černě zbarvených částech svršku.

Po otevření krabice se mi poprvé naskytl pohled na černobílý pár běžeckých bot s prodchnutými ladnými křivkami. Kromě pěkného vizuálního dojmu jsem zatím nevěděl, co od bot očekávat.

tnf pata

Při vyndávání z krabice mi neunikla poměrně nízká váha (jedna bota váží jen 292 gramů). Celková konstrukce působí velice příjemným a kompaktním dojmem díky jednolitému svršku, kde jazyk není oddělen od zbytku těla.

Po letmém průzkumu a zvážení bot jsem je obul. Nastalo překvapení. Nejen, že mi jejich velikost seděla přesně tak, jak podle zkušeností s výběrem bot měla. Měl jsem pocit, jako by mi je v TNF ušili přímo na míru. To se mi stalo poprvé. I pozdější zkušenosti při samotném běhu potvrdily moje předešlé dojmy. Zásadní podíl na tom má správná délka stélky, skvěle padnoucí a anatomicky tvarovaný svršek i samotný tvar karbonového plátu. Špička boty je široká a poskytuje dostatek místa pro prsty. Střed a patní část jsou naopak spíše užší a poskytují běžci maximální stabilitu. 

Popis boty

Právě zmiňovaný trojrozměrný karbonový plát „3D Vectiv Plate“ je to zásadní, od čeho se odvíjí vlastnosti modelu. Zatímco jiní výrobci své dvourozměrné karbonové pláty umisťují doprostřed pěny mezipodešve, TNF je u Flight Vectiv umístil do horní části. Velkou výhodou tohoto počinu je plná výška mezipodešve, která pod karbonovým plátem zajišťuje tlumení nejlépe. Tato karbonová deska je navíc trojrozměrně navržena tak, že svým přesahem lemuje okraje bot zejména v patní a prstové části. Lemování z tohoto exotického materiálu je na obuvi pěkně vidět, a podílí se tak i na atraktivním vzhledu bot. Díky zmíněnému bočnímu přesahu a umístění těsně pod ploskou nohy chodidlo v botě spolehlivě sedí, a tak je zajištěna účinná boční stabilita, která je při běhu v náročnějším terénu nezbytná.

tnf sebeh

Na stabilitě a pohodlí se nemalou měrou podílí i velmi propracovaný svršek. Je jednolitý bez tradičního jazyku, na jehož místě je dobře polstrovaný materiál. Botu díky tomu obujete jako ponožku. Základ svršku tvoří pružná pletená síťovina, která se noze dobře přizpůsobí. Střední a patní část doplňuje odolný materiál s kevlarovými vlákny Matryx®, který svršku dodává potřebnou stabilitu. Tkaničky na něj úzce navazují a jejich zavázáním se svršek na noze spolehlivě stáhne. Díry pro tkaničky i části z Matryxu na povrchu lemují černé a bílé gumové výztuhy. 

Pata je díky polstrování kolem achilovky dobře a pohodlně fixovaná. Toto řešení zajišťuje, že se zadní část nohy nedotýká lemu svršku, což může zabraňovat různým problémům s otlačeninami. Polstrování v patní části navíc zabraňuje vniknutí nečistot do boty, stejně jako zbytek lemu, který navazuje v bočních částech a těsně přiléhá k noze.

Ve špičce boty je svršek doplněný vnější gumovou obsázkou, která spolu s přesahující podešví chrání prsty proti nakopnutí. Velkou předností svršku je jeho velká prodyšnost. Tu oceníte hlavně v teplých letních měsících. Další bonus je minimální nasáknutí vody při proběhnutí potokem.

Vnitřek je doplněný o červenou vyjímatelnou stélku s bílým logem Flight Series. Je z pevného a měkkého porézního materiálu, který rychle schne.

Pod karbonovým plátem je mezipodešev o dvojí hustotě z EVA pěny. Mezipodešev má propracovanou geometrii „Vectiv Rocker Midsole“. Ta spolu s karbonovým plátem pomáhá běžci efektivně přeměnit vertikální pohybovou energii v horizontální - tedy využít maximum energie pro pohyb vpřed. Úroveň tlumení je někde na pomezí mezi středním a vysokým. 

tnf podrazka

Univerzální podešev „SurfaceCTRL Outsole“ se skládá z patentované 40% rostlinné gumové směsi s vysokým koeficientem lepivosti a trvanlivosti. Podešev je navržená tak, aby byla biologicky odbouratelná, jakmile se při běhání opotřebuje a její fragmenty zůstanou v životním prostředí. Tento vlídný přístup TNF k přírodě je mi velice sympatický.

Podrážka má 3,5 mm vysoké výstupky různých tvarů a velikostí, které dobře zabírají v různých směrech. Hodí se na všechny typy povrchů kromě ledu a hlubokého bláta. Výškový rozdíl sklonu mezi patou a špičkou je 6 mm. Tento střední drop umožňuje na dlouhých  trailech dosáhnout rovnováhy mezi rovným držením těla a podpory paty, která je potřebná pro efektivitu kroku.

Zkušenosti s botou

V botách jsem doposud naběhal okolo 80 km rozmanitým terénem převážně v Moravském krasu, kde kromě táhlých rovinek ve žlebech není nouze ani o pořádná stoupání do kopců a prudké seběhy. 

Před mým prvním výběhem napadlo tolik sněhu, že jsem nenarazil na holou zem. Část cesty jsem absolvoval ve vyloženě hlubokém sněhu. Žádné jiné běžce jsem toho dne nepotkal, troufli si jen běžkaři. Boty si na kluzkém povrchu vedou velice dobře. Větší pozor jsem musel dávat jen na ledových plotnách ve svahu. Dobrou přilnavost podrážky jsem si ověřil i pozdějším během v brněnském parku Lužánky v době, kdy se tvořila ledovka a část parku nebyla ani posypaná. 

tnf vzorek

Ve sněhu se hned projevila i kvalita svršku. Při běhu hlubokým sněhem mi díky jednolitému designu kolem kotníku nenapadal dovnitř žádný sníh. Dostalo se ho pouze trochu přes okraj u achilovky, kde ho ovšem dovnitř boty nepustilo polstrování. Při pozdějších bězích (již bez sněhu) po lesních kamenitých stezkách se mi dál potvrzovala skvělá funkčnost polstrování. Nebylo tedy nutné řešit návleky proti vniku nečistot. 

Při zimním běhu je ještě třeba počítat s tím, že jejich svršek je hodně prodyšný, což samozřejmě potěší spíše v teplejších měsících. V těch chladnějších to vyřeší teplé ponožky. Jediným vyloženě nevhodným použitím, které jsem u tohoto modelu shledal, je běh hlubokým blátem.

Jak se boty chovají při běhu?

Bota je při dopadu na patu či na střed chodidla přiměřeně tuhá, dobře tlumí nárazy a je stabilní. Díky její geometrii vám umožní kolébavým pohybem přenést váhu do přední části chodidla. Tam je naopak příjemně ohebná a podporuje přirozený pohyb při odrazu. Díky tomu maximálně využijete vynaloženou energii. Boty jsou dostatečně stabilní, takže bych je doporučil běžcům s neutrálním i mírně pronačním došlapem.

tnf snih

Závěrem

The North Face Flight Vectiv je nejuniverzálnější bota, ve které jsem kdy běžel. Je lehká, rychlá a dynamická. Přitom je současně dobře tlumená a stabilní. Ve přední části je prostorná a pohodlná. Při dopadu se do ní „nepropadám“, ale cítím pod chodidlem pevnou a stabilní oporu, která umožňuje rychlý odraz bez znatelné ztráty energie. Mám pocit, jako by se při běhu stala mojí součástí - přenáší můj pohyb tak věrně, jak chci a bez kompromisu se mnou spolupracuje. Proto se na ni mohu spolehnout i v techničtějším terénu a při prudkém seběhu.

Hodí se pro běh prakticky na jakoukoliv vzdálenost a po skoro jakémkoliv povrchu. Uplatníte ji stejně dobře při trailových závodech, trénincích či dlouhých běžeckých výletech.

tnf na kopec

Jakožto hobby běžec vyhledávám desítky kilometrů dlouhé „výletové běhy“, kde za jeden běh vystřídám spoustu různých povrchů (včetně dlouhých pasáží po silnici). Model Flight Vectiv svými vyváženými vlastnostmi téměř stírá hranici mezi trailovou a silniční botou a nově definuje mou představu o tom, jak by měla univerzální běžecká bota vypadat.

Hledáte-li neobyčejně univerzální trailovou běžeckou botu, která vás za všech okolností ve vašem běhu podpoří, pak vám The North Face Flight Vectiv mohu vřele doporučit. 

KOUPIT TNF VECTIV


Recenzi pro vás sepsal:

Michal Tuček

Michal Tuček

Náš Michal miluje hudbu. Vyučil se houslařem, hraje na violoncello a ve volných večerech zvučí koncerty hudebním skupinám i klubům. Rád testuje běžecké vybavení, zbožňuje dlouhatánské běhy, sportovní lezení a výlety do přírody. Michal je věčný optimista a fanoušek kosmonautiky.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:17:23:30
Mizuno Terry FZ Jr
-69 % Dětská mikina Mizuno Terry FZ Jr
375 Kč 1 190 Kč
už jen 12 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto