info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Saucony Endorphin Speed 2 prověřil běžec a trenér Zdenek Štěpánek

27. 05. 2022
Zdenka jste před několika lety mohli vídat v naší prodejně v Bratislavě. Již tehdy běhal jako málokdo a své zkušenosti předával ostatním běžcům. Teď si vzal na paškál nový model bot Saucony Endorphin Speed 2. Čím ho okouzlil a kde vidí jeho nedostatky se dočtete v jeho recenzi.
Saucony Endorphin Speed 2 prověřil běžec a trenér Zdenek Štěpánek

Saucony je brand, který v našich podmínkách nemá moc prostoru. Jako prodejce jsem vnímal jejich kvalitu, ale ve sportovním odvětví potřebujete i trochu víc, musíte se líbit, být sexy a trendy. Značka Saucony neměla zvučné ambasadory a její modely bot nebyly příliš sexy, ale nevzdala to.

Od Saucony jsem si už pár modelů oběhal. Byly to modely spíše na objemový trénink (Triumph, Guide – ten 3 generace), takže jsem byl dost zvědavý, co nová Endorphin Speed 2 přinese za pocit na noze a při běhu. Předchozí generaci jsem na noze nikdy neměl, takže nemohu poskytnout srovnání. Ale posudek běžce, trenéra a dlouholetého prodejce bot, to poskytnu s radostí.

saucony


První dojem

„Co to je? Vždyť ta bota nic neváží!“ Množství závodních modelů se pyšní nízkou váhou, ale při délce nohy 30 cm, se váha materiálu obvykle načte. Endorphin je ultralehký a jen podržet si tuto botu v ruce je zážitek. 253 g při velikosti 47 EU, to jde ne?

Další super pocit přišel s obutím. Velmi komfortní střih a příjemný materiál. Svršek boty je odlehčený, prodyšný a dobře pojme chodidlo. Pokud v rukách máte pocit, že boty nic neváží, tak na nohách je to nic na druhou. Tento pocit fakt vybízí běžet dynamicky, rychle a zazávodit si.

Závěr prvního dojmu zastřešil design. Tento model je fakt pěkný. Já mám sice „rychlou mandarinku“, ale bez ohledu na barvu působí konstrukce modelu, tvar a střih opravdu velmi pěkně.

saucony2


Prvních 100 km

Zvláštní pocit měkkosti mezipodešve a zároveň zmíněné dynamiky. I výrobce tuto botu komunikuje v tomto oboustranném užitku. Často rozmýšlím, či je to fakt anebo jen pokus zachytit širší spektrum cílového zákazníka, ale na toto odpověď neznám.

Osobně jsem botu vyzkoušel při dráhových intervalech, ale i dlouhých víkendových štrekách (1/- 20k) a musím říct, že je to funkční hybrid. Jako běžec moc hybridům nevěřím, vždy se přikloním k jedné funkční straně více. Tady se přikláním na stranu rychlosti a dynamiky.

Důvodem pro tuto volbu je nižší stabilita v pravolevém směru. Napadají mě dvě situace, kdy je namístě o této stabilitě mluvit. Zaprvé je to celková stabilita v kotníku a schopnost ovládat techniku a nenechat se ovládat pohybem. Pokud jste ve stádiu práce na silném a dynamickém kotníku, případně vy nebo váš trenér vidí v technice kroku velké nedostatky, tak si na Endorphin počkejte. V rámci technických cvičení a běžeckých drilů, případně běžecké plyometrie a balancu, je nižší stabilita znatelná.

Zadruhé se to projeví při dlouhých bězích, kdy chodidlo v unaveném stavu už občas neudrží optimální techniku. Hodila by se tu podpora boty, která se neobjeví. Tedy téma napojené na to první, všeobecně řečeno, únava a schopnost udržet technický krok v únavě.
Ale u hybridů – kompromisních bot se mi asi nikdy nepodařilo najít nějakou, u které bych nedostatek v jedné nebo druhé funkci nenašel. Kompromisy nejsou zlé, ale jsou to ústupky z funkčnosti, a to je třeba uvědomit si a zohlednit.

saucony3

Celkové hodnocení

Tato nižší pravolevá stabilita je ovšem jediný mínus, který jsem u Endorphin Speed 2 našel.
Komfort, dynamika, tlumení, design a lehkost toto výrazně převyšují a v celkovém pocitu zanechávají velké nadšení z tohoto produktu od Saucony. Tedy pokud hledáš do botníku tempovo-rychlostního parťáka, ve kterém budeš mít skvělý pocit z lehkosti a dynamiky, tak Endorphin Speed 2 je skvělý aspirant.


KOUPIT SAUCONY ENDORPHIN SPEED 2Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:13:34:24
Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
-72 % Sportovní mikina Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
289 Kč 1 040 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu