info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Sportovní podprsenky a proč je nosit

01. 09. 2016
Dámy, znáte ten pocit, kdy si jdete zaběhat nebo se věnujete jinému oblíbenému sportu, a přitom si až bolestně (mnohdy doslova) uvědomujete, jak vám překáží hopsající poprsí? Ty z nás, které v obchodech častěji pokukují po push-upkách s vycpávkami, mají to štěstí, že je drobnější prsa tolik neomezují. My ostatní se se svými roztančenými vnadami musíme nějak poprat. Zjistěte, co se s našimi prsy při sportu děje, a co dělat, abychom je nepřivedly k trvalé invaliditě.
Sportovní podprsenky a proč je nosit

Pro ženy-sportovkyně je sportovní podprsenka stejně nezbytná jako kvalitní boty. Nejen, že nám výrazně usnadní a zpříjemní pohyb, ale také chrání naše prsa před fatálním poškozením.

Intenzivní nadskakování a trhavé nárazy do stran totiž nenávratně narušují prsní vazy, které se tímto vytahávají a ztrácejí na pevnosti. Zároveň trpí i pokožka, na které častou námahou zbytečně vznikají strie. A povislá prsa, to rozhodně není efekt, který bychom od sportu očekávaly.

Záchrana pro ňadra: Sportovní podprsenka

Vyděsila jsem vás tím hororovým scénářem? Nebojte, rozhodně není podmínkou, že každá sportovkyně musí do tohoto bodu dospět. Existuje totiž snadná pomoc, kterou je sportovní podprsenka. Ta zajistí poprsí potřebnou oporu a zafixuje je na místě, takže prsní vazy nejsou vystaveny takové zátěži.

Říkáte si, že pro občasný sport vám přece musí stačit podprsenka obyčejná? Jak myslíte, ale podle výzkumů procházejí prsa v klasické podprsence až dvojnásobnou zátěží oproti těm, která mají oporu správnou.

Rozdíl mezi sportovní podprsenkou a tou pro běžné nošení spočívá především v její konstrukci. Zatímco smyslem klasického prádla je ňadra nadzvednout a dát jim efektní tvar, sportovní podprsenka před estetickým požitkem upřednostňuje funkčnost. Prsa drží na místě, aby se při pohybu nehoupala, a rozloží jejich hmotnost mezi ramena a záda, čímž zamezuje bolesti zad a přispívá k lepšímu držení těla.

Sportovní podprsenky

Typy sportovních podprsenek

Existuje několik druhů sportovních podprsenek, a to podle velikosti prsou a druhu sportu, pro který jsou určené. Podprsenky se dělí na kompresní a nekompresní. První typ postrádá košíčky a kostice a má podobu jakéhosi velmi upnutého krátkého tílka. Prsa fixuje tím, že je přimáčkne k tělu, což je efektivní zejména v případě menšího a středního objemu hrudníku. Míru zátěže, které taková podprsenka odolá, udávají další faktory, např. šířka a postavení ramínek či šířka a pevnost švů. Kompresní podprsenky se číslují klasicky S, M, L atd.

Lehká opora

Podprsenky poskytující lehkou oporu bývají často bezešvé a tedy velmi příjemné na kůži, mívají úzká ramínka vzadu do X či Y a jsou vhodné pro méně či středně dynamické sporty jako je jóga, pilates, posilování nebo chůze. Dovolit si je mohou především dámy s menším poprsím.

Podprsenka lehká opora

Střední opora

Střední podporu nám poskytnou modely se širšími ramínky, obvykle střiženými do písmene Y a s pevnějšími lemy. Tento typ se výborně hodí pro cyklistiku, box, posilování, in-line bruslení a podobně a zvládne zkorigovat i středně velká ňadra.

Podprsenka střední opora

Vysoká opora

Spolehlivou oporu při velmi dynamických sportech či pro výrazně obdařené ženy nabízejí podprsenky nekompresní, které prsa namísto přitisknutí k tělu mírně rozdělí od sebe a každé z nich chrání samostatným vypolstrovaným košíčkem. Díky tomu se ani opravdu velká ňadra nehnou z místa, ať už s nimi tančíte irské tance, anebo běžíte maraton. Tento typ podprsenek se vyznačuje kosticemi, bytelným zapínáním na zádech a širokými ramínky pro maximální pohodlí a stabilitu. Číslování je stejně jako u tradičnchí podprsenek, tedy např. 75B, 80D apod.

Vyberte si správnou podprsenku

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli typ, je ideální si jej nejprve vyzkoušet a ověřit si, zda vám správně sedí na těle. Nejde ale jen o to, jak na vás podprsenka vypadá, a zda se vám někde viditelně nezařezává (takovou rovnou vyřaďte, jinak ji budete později proklínat, až vám v akci způsobí oděrky). Zkuste si v kabince zaskákat, předklonit se, zakroužit pažemi, zkrátka nasimulovat jakékoli pohyby, které při vaší oblíbené tělesné aktivitě obvykle provádíte. Jedině tak zjistíte, jakou službu vám podprsenka bude dělat.

Velký vliv na kvalitu sportovní podprsenky má také materiál. Prádlo z funkčních materiálů je prodyšné, dobře odvádí pot, případně má antibakteriální úpravu.

Sportovní podprsenka

Ovšem vzhledem k zátěži není ani velmi kvalitní sportovní podprsenka nesmrtelná. Její životnost samozřejmě ovlivňuje to, jak často ji používáte a jak šetrně ji perete. Obecně ale platí, že často používaná podprsenka správně funguje zhruba rok. Poté začnou materiály ztrácet na pevnosti a funkčnosti a je na čase udělat si radost novou.

Udělá vám dobře na psychiku

Mnoho žen s velkými prsy má již od školních let averzi ke sportu. Bývá to způsobeno vzpomínkami na běhy, při kterých nám bolavá ňadra nadskakovala až k bradě a pubertální spolužáci to nemohli nechat bez komentáře. Zbavte se těchto svých nezahojených traumat. Sportovní podprsenka vás od podobných situací jednou pro vždy uchrání a vy se můžete (možná poprvé v životě) bezstarostně a s chutí věnovat pohybu. Nenechte se omezovat svým tělem. Běhejte, tančete či hrajte volejbal s čistou hlavou a prsy přesně tam, kde mají být.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:09:06:11
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu