info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Sporttester vs. mobil

23. 03. 2017
Dávno je tomu, co lidé běhali, aby si ulovili večeři, a ukazatelem rychlosti jim bylo to, zda večeře utekla či nikoliv. Pryč jsou ty doby, kdy jediné vybavení, které s sebou při běhu měli, neměřilo kilometry, ale poslední vteřiny života jejich kořisti.
Sporttester vs. mobil

Od dob lovců mamutů se zkrátka pár věcí změnilo. Jednou z nich je, že místo oštěpu běháme obtěžkaní pípajícími měřidly a technologickými vymoženostmi, které se množí geometrickou řadou, až nám z nich jde občas hlava kolem. Pojďme si tedy zodpovědět otázku, kterou spousta z vás běžců řeší: “Mobil, nebo sporttester?”

Mobil, všestranný parťák

Chytrý telefon nám dnes dokáže zastoupit ledacos od budíku přes knihu, fotoalbum, walkmana až po menstruační kalendář. Není tedy divu, že jedním z jeho es v rukávu jsou také běžecké aplikace.

Nic vám nechybí

Jeho velkou výhodou je jeho multifunkčnost. To si takhle běžíte, z mobilu vám přitom do uší hezky hrajou, appka počítá kilometry, tu a tam zvládnete vyblejsknout i nějaké to selfíčko pro #behamzdarma, a když náhodou upadnete a natlučete si kolínko, můžete si natotata zavolat sanitku.

Co se týče běžeckých aplikací, jejich silným argumentem je, že mnohé z nich jsou (alespoň v základní verzi) ke stažení zdarma, nemluvě o širokém spektru, ze kterého můžete vybírat.

Navíc, pokud běhání s mobilem berete opravdu vážně, není problém dokoupit si k němu všemožné příslušenství, jako je hrudní pás či chytré hodinky smartwatch, díky kterým se z vašeho telefonu obratem stane hodně vychytaná běžecká pomůcka.

Běh s mobilním telefonem

Má to i své mouchy

Naopak nevýhodou telefonu může být jeho velikost. Zejména dnes, kdy je hranice mezi mobilem a tabletem stejně tenká jako podrážka barefootových bot, je pak takové břemeno poněkud na obtíž.

Pak je tu také ta věc s citlivým a křehkým sklíčkem displeje. Za ideálních podmínek sice funguje precizně, ale už jste během tréninku zažili ideální podmínky? Manipulace s dotykovým telefonem v rukavicích či s vlhkýma rukama je dost nepohodlná, a nedej bože, aby vám třeba spadl do prachu, na asfalt či dokonce do vody! To by byl vskutku úspěšný běh. Raději nemyslet.

Otravná je také slabší citlivost GPS v některých mobilech, kvůli které občas zjistíte, že váš dnešní osobáček zmizel v propadlišti dějin, protože jej aplikace jaksi nezaznamenala. A co teprve, když se uprostřed tréninku váš telefon rozhodne, že vysílat signály do vesmíru a ještě vám při tom přehrávat písničky je na něj už trochu moc a klekne baterka? To by se jeden snad vrátil domů k telce!

Nemluvě o tom, že mít po ruce telefon znamená být i v tak meditativní chvíli, jako je běh, stále dostupný pro okolní svět. A to nechcete.

Běh trénink

Sporttester

Druhou variantou, jak mít svůj trénink pod kontrolou, je pořídit si sporttester. Tahle chytrá věcička je jedním z nejjistějších způsobů, jak na první pohled poznat, že máte co do činění s opravdovým sportovním nadšencem. I ona však má své výhody i nevýhody. Jaké?

Další harampádí

Ano, může to být už trochu otravné. Jako by nestačilo, že kolem nás neustále svítí a pípá mobil, laptop, tablet, plazma v obýváku, mikrovlnka… Musíme si pořídit další technologickou “zbytečnost” v podobě sporttesteru. Zdánlivě zbytečně nás stojí další peníze, zabírá další místo a navíc ani nepodporuje přehrávání hudby. A pak - viděli jste, jak velké některé modely jsou? Na křehkém ženském zápěstí to tedy opravdu není žádná decentní dekorace.

Sporttester

Tak proč je sportovci milují?

Hlavním důvodem, proč mnoho sportovců sahá po sporttesterech, je jejich praktičnost. A jak známo, na tu si sporťáci u svého vybavení potrpí.

Sporttestery se obvykle vyznačují nízkou hmotností, výrazně delší výdrží oproti telefonu a efektivním umístění na zápěstí, díky kterému můžete rychle a pohodlně kontrolovat svůj výkon přímo v průběhu aktivity. Další výhodou je široké spektrum značek a typů sporttesterů, z nichž mnohé dokážou monitorovat a vyhodnocovat vaši celodenní aktivitu včetně spánku.

Kromě času a vzdálenosti měří některé sporttestery také tepovou frekvenci skrze hrudní pás či optický senzor. Díky tomu vám pomohou efektivněji pracovat se zdroji energie a rychleji tak dosáhnout svých cílů. S tím souvisí také celá řada sportovních profilů, ať už přednastavených či individuálně navolených. Ty jsou užitečným rádcem, který vám napoví, jak trénovat nejúčinněji.

Běh se sporttesterem

Už u sporttesterů střední třídy se můžete spolehnout na citlivé GPS pro spolehlivé plánování i zaznamenávání trasy. Na rozdíl od mobilu se také nemusíte bát, že vám sporttester při kontaktu s vodou zkolabuje. Naopak, mnohé typy jsou vodotěsné a slouží i k monitorování aktivity při vodních sportech.

Veškerou naměřenou aktivitu si následně můžete pohodlně zanalyzovat na mobilu či v PC, se kterými se sporttestery umějí bezdrátově synchronizovat pro ještě větší uživatelský komfort. Skrze tyto doplňkové aplikace si tak můžete prohlédnout svůj výkon v podobě přehledných grafů, statistik a dalších vychytávek.

Co se týče uživatelské přívětivosti, na sporttesterech je báječné jejich obvykle velmi intuitivní ovládání, dobře čitelný displej za šera, ostrého světla či jinak ztížených podmínek a také snadné zacházení i v rukavicích či s mokrýma rukama.

Běh chytré hodinky

Co se multifunkčnosti týče, telefonovat s ním sice nemůžete, zato vám sporttester poslouží coby hodinky s extrémním přesahem. Zastane vám funkci trenéra a motivátora (prostřednictvím smart notifikací), funguje jako barometr, kompas, teploměr, budík, otestuje vaši kondici, VO2max a vůbec vám bude věrným parťákem na každém kroku.

Nebudeme vám lhát, u nás v Sanasportu jsme do sporttesterů tak zamilovaní, že se ani nedokážeme tvářit, že jim nenadržujeme. A co vy? Jdete do nich? :-)


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:10:56:00
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu