info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Sprintařské MČR aneb Jan Petržela na lovu medailí

22. 05. 2017
Náš ambasador, orientační běžec Jan Petržela, si z Mistrovství České republiky ve sprintu odnesl hned dvě medaile. Zlatou za sprintovou štafetu na Špilberku a stříbrnou za sprint v centru Brna. Vzhledem ke zranění, kterým si před nedávnem prošel, to pro něj byl náročný souboj a o to větší zadostiučinění. Přečtěte si jeho dojmy.
Sprintařské MČR aneb Jan Petržela na lovu medailí

Když běžec nemůže běhat

“Poslední 2 měsíce jsem se trápil s bolavým úponem v koleni, který mi téměř neumožňoval běhat, takže jsem se vrhl do alternativního tréninku a musel vydržet dlouhé týdny pouze s lyžováním, plaváním, dřinou na rotopedu a posilováním. Na konci dubna se konečně všechno k dobrému obrátilo a já mohl šťastně vyběhnout bez bolesti, což bylo samo o sobě velké vítězství,” popisuje Jan Petržela svou kondici pouhých 10 dní do sprintového víkendu v Brně, což je zároveň jeden z vrcholů jarní sezóny orientačního běhu. Honza tedy doháněl ztráty během posledních 10 dní a výhodu se snažil získat alespoň taktickou přípravou v podobě prohlídky terénu

V sobotních sprintových štafetách se svým klubem OK99 obhajovali loňské vítězství v lehce oslabené sestavě složené z náhradníků a náhradníků náhradníků. Silní soupeři v podobě domácích Žabovřesk Brno, štafety Praga Praha, Lokomotivy Pardubice a Luhačovic navíc slibovali tuhý boj o medaile. Tým ve složení Daniela Čepová, Dan Vandas, Jan Petržela a Monika Rollier se o ně však rozhodně hodlali porvat se ctí.

V zápalu boje

Závod o prsa

“Závod se kompletně odehrál na svazích a vrcholku Špilberku, kličkovalo se tedy jak na schodištích a terasách tvrze, tak mezi hustníky rozkvetlých šeříků. Pro nás se nevyvíjel špatně, po prvním úseku doběhla naše Dádule v druhé skupině půlminutu za vedoucí dvojicí Žabovřesk.

Bandaska udělal na druhém úseku obrovskou chybu, když přehlédl v mapě jednu kontrolu, musel se k ní vracet a ztratil tím více jak minutu a půl. Parádní stíhací jízdou však část ztráty stáhl a předával mi štafetu ve skupince bojující o 3.-6. místo, necelou minutu a půl za suverénně vedoucími Žabovřeskami.

Já běžel závod na hranici rizika, všechno však vyšlo ideálně a povedlo se mi stáhnout minutu na čelo závodu a předával jsem tak Monice Rollier štafetu na 2. místě, půl minuty za lídry z Brna.

Pořadí na medailových pozicích se v tu chvíli zdálo jasně rozdělené, ale tlak situace a rychlost závodu udělaly svoje. Káťa Chromá z vedoucích Žabin vynechala kontrolu a tak sice doběhla první, ale bez jedné kontroly a tudíž DISK. Naše Monika těsně uhájila svoji pozici a doběhla nám tak pro zlato a obhajobu titulu, těsně před dotírajícím béčkem Žabin. Velké štěstí a obrovská radost!”

Z posledních sil pro stříbro

“V neděli se po dopoledním rozehřátí v kvalifikaci na Kraví hoře konalo finále MČR ve sprintu v centru Brna. Byl to již třetí závod během 26 hodin a ke slovu se tak hlásila únava.”

Přes fyzickou únavu a drobnou chybu v orientaci se Honzovi povedlo vybojovat druhé místo. Sáhl si pro něj až na dno svých sil, ale stříbrná medaile mu byla sladkou odměnou.

Jan Petržela na 2. místě MČR ve sprintu

V čem běhají lovci medailí?

“Sprint jsem běžel ve svých nových sprintových speciálkách Adidas Adizero Takumi Ren, které se osvědčily skvěle. Rychlá lehká bota s minimálním tlumením a se vzorkem na podrážce, který držel i na mokrých kočičích hlavách v centru jako přibitý.

Na travnaté svahy Špilberku jsem vzal staré dobré Inov-8 X-Talon 190, které drží na trávě skvěle, ale na dlažbě už je to slabší. Na orienťácké závody, kde se povrch i několikrát za závod radikálně mění, však není správný výběr obuvi nic lehkého. Přitom je to jedno ze zásadních rozhodnutí, které může významně ovlivnit výsledek. Zvlášť na sprintech, kde jde o každou vteřinu.”


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:21:07:34
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-55 % Dětská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
969 Kč 2 149 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu