Squash – z věznice až na Titanic

17. 10. 2013
Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že squash je nejnovější výkřik moderního sportu, skutečnost je úplně jiná – a o hodně zajímavější. Nedostal se k nám ani z exotických dálek, ani ho nevymyslela znuděná šlechta , ale můžeme za něj poděkovat Londýnským trestancům. Ti na začátku devatenáctého století mnoho prostoru na sportovní vyžití neměli, a tak si z dlouhé chvíle pinkali míčkem o zeď raketou. Hru nazvali „Rackets“ („rakety“).
Squash – z věznice až na Titanic

Z internátu na Titanic

Z věznice se nová hra jakýmsi podivným způsobem dostala až na internátní školy, kde se jí nejprve studenti věnovali, když nemohli vyrazit na tenis. Až jednou na škole Harrow míček propíchli a zjistili, že když se míček o stěnu rozplácne, je hra mnohem zajímavější. A okolí jim rychle dalo za pravdu, a tak již v roce 1846 začaly v Británii vznikat první squashové kurty a ze squashe se stal oficiální sport. O jeho tehdejší popularitě svědčí i to, že kurt pro „Squash Rackets“ nechyběl ani na Titanicu, přístupný ovšem byl pouze cestujícím první třídy.

Do celé Evropy a ještě dál

Velký rozmach squashe nastal po první světové válce a v roce 1920 proběhlo první mistrovství světa. V šedesátých letech popularita hry stále strmě stoupala, vznikla Mezinárodní squashová Asociace (International Squash Rackets Association), která nakonec sport přejmenovala na kratší současný squash. Dnes už pod ni spadá 109 národních asociací po celém světě a mezi její velké ambice patří dostat squash coby plnohodnotný sport na olympiádu.

Squash v ČR

U nás se squash objevil až těsně před revolucí a Česká asociace squashe vznikla v roce 1992. První mistrovství České republiky se konalo o rok později v Průhonicích. Ačkoliv jsme začínali se zpožděním, i Česko se může chlubit squashovými hvězdami jako jsou Jan Koukal, Lucie Fialová či Jana Šmeralová a nezanedbatelných výsledků dosahují také čeští junioři. Popularity ovšem squash nabývá i mezi rekreačními hráči a spolu s jejich zájmem stoupá také počet kurtů, zlepšuje se nabídka squashových raket a dalšího squashového vybavení a zlepšuje se povědomí veřejnosti. Před námi jsou nepochybně dobré squashové časy!


Trhák týdne
-70 %
Asics Cool Capri
Dámské běžecké legíny Asics Cool Capri
477 Kč 1 590 Kč
už jen 14 ks za tuto cenu
Akce zmizí za
6:03:43:24

Co říkají naši zákazníci?

Další uživatelské recenze »
Ověřený zákazník Přidáno: 11. října 2018
100 %
Doporučuje obchod

Velmi dobré ceny, zboží je skladem u dodavatele, ale vzhledem k ceně do 2-3 denní zpoždění není problém

Ověřený zákazník Přidáno: 28. září 2018
100 %
Doporučuje obchod

Zboží přišlo v uvedené lhůtě. Vše bez problémů. Občas zde nakupuji a jsem velmi spokojen.

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 530 317 075

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto
  • Sphere Card
 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.