info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Tecnica Origin XT – vypečená trailovka na míru

12. 10. 2021
Vybrat boty do terénu, které padnou jako ulité, není vždy hračka. Naštěstí oblíbený výrobce „vypékacích“ lyžáků Tecnica přišel na skvělý nápad, jak tuto osvědčenou technologii použít i u běžeckých bot, které se tvarují na míru každému běžci. Já to vyzkoušel na vlastních nohách.
Tecnica Origin XT – vypečená trailovka na míru

Jsem vášnivým trailovým běžcem a baví mě i ultra. Protože mám na chodidlech hned několik výrůstků, díky kterým jsou mi boty většinou buď nepohodlné nebo je rychle v exponovaných místech roztrhám, byla tato novinka pro mě jako dělaná.

V pražské prodejně volím velikost bot Tecnica jako obvykle o číslo větší a nejprve si je nazouvám jen tak, bez úprav. Mám z nich dobrý pocit. Odhaduji, že mi budou vyhovovat na cokoliv do maratonu.

zapékání bot na míru

Pak přichází kouzlo – boty se nahřívají a připravují na fitování. Beru si speciální ponožky a teď nazout a tlakem vzduchu pěkně dotvarovat na míru. Cítím, jak mi začínají boty obemykat chodidlo. Po pár minutách je hotovo. Na první pohled jsou vidět prohlubně a výstupky na patě, stejně jako na chodidle.

Po obutí boty mám pocit, jako bych na noze nic neměl. Opravdu se bota doslova spojila s nohou.

výběh v Tecnica Origin XT

Vyrážím na první běh. Nejprve po silnici, kde cítím, že to není jejich hlavní hřiště, ale není to nepříjemné. I dlouhé přeběhy rozhodně nebudou velký problém. Vbíhám do lesa a tady začíná zábava. Boty skvělé reagují na změnu směru i na zrychlení – prostě přesně tak, jak mají dobré boty fungovat.

Postupně zkouším různé povrchy – sucho, mokro, kameny, bláto. Pomalu začínám Tecnicy pasovat do role tréninkových univerzálek, které nebude v případě potřeby problém vzít ani na závod.

testování Zakhynthos

Nejtvrdší test přichází v podobě půlmaratonu na řeckém Zakynthu. První 4 km po silnici pak 5km stoupání po žulové drti, ostrých kamenech a skále. Nakonec seběh stejnou cestou a na závěr běh po udusaném písku s mírným podélným sklonem.

Test ukázal sílu tlumení – ne přehnanou, ale dostačující i pro velmi tvrdý povrch. Vyzkoušel jsem odolnost podešve, ochranu chodidel a hlavně přilnavost gripu ve velmi rozdílných podmínkách. Ve všem uspěly parádně. Jediné, co jim dalo zabrat, bylo bláto. Na takový povrch bych ale zvolil zcela jiné boty. Pokud by někde byl potřeba přeběh blátem, pak se na druhou stranu není čeho bát. Jiné trailovky, vyjma těch naprosto speciálních, by si nevedly lépe.

běh po skále

Moje resumé

Při testu jsem naběhal více než 300 kilometrů a nenašel jsem žádnou výraznou slabinu. Nelze od nich očekávat výkony v sebězích jako od tlumenějších bot, případně karbonek. Mezi srovnatelnými modely by rozhodně nevyčnívaly ani nahoru, ani dolů.

svršek a podešev

To, co se při testování ukázalo, je, že fiting běžeckých bot funguje. Boty seděly na noze opravdu skvěle. Po třech stovkách kilometrů běhání v nelehkém terénu mívám boty na mnoha místech prodřené od paty, ale tady vypadá celá oblast paty stejně jako po pár prvních kilometrech.

Pokud máte atypické chodidlo, výrůstky na patě nebo problém s tím, aby vám boty sedly, pak rozhodně Tecnicy vyzkoušejte. Výhoda je, že je možné opakované přefitování, když třeba zjistíte, že při jiném usazení nohy to není úplně ono. Nejlepší ale je věnovat čas přípravě a už prvnímu zapékání věnovat dostatek času a pozornosti.

na vršku

Text: Michal Hrabec, Running2.cz


KOUPIT TECNICA ORIGIN XT


VŠE OD ZNAČKY TECNICA


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:04:43:02
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu