info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Test a recenze nového modelu On Running Cloudultra

01. 04. 2021
Švýcarská značka On Running přišla letos na trh s novinkou v podobě univerzální trailové běžecké boty Cloudultra. Jak již slůvko ultra v názvu napovídá, jedná se o model vhodný pro běh na dlouhé vzdálenosti.
Test a recenze nového modelu On Running Cloudultra

Hned v úvodu se musím přiznat, že On Running z mnoha důvodů patří mezi mé oblíbené značky a v poslední době mám ze všech jejich trailových bot nejvíce naběháno v modelu Cloudventure (ve starší variantě z roku 2016). Zdědil jsem je z testovacích zásob, avšak již dosluhují, a proto jsem rád, že Cloudultra přišly na testování právě teď. Pěkně je vzájemně porovnám.

Design

Pokud je pro vás značka On Running nová, první, co vás u jejich bot zaujme a co je odlišuje od většiny konkurence, je moderní a současně uměřený design jako ze sci-fi filmu z blízké budoucnosti. Pokud by se objevily ve filmech jako Minority Report, Oblivion, či Blade Runner, nebylo by to vůbec nic divného. Ne nadarmo si je pro jejich estetičnost oblíbilo mnoho lidí i pro běžné nošení do města.

porovnání

Na fotce Cloudultra a Cloudventure.

Dalšími typickými vlastnostmi jsou pak pohodlnost, velkorysá šířka (zejména v oblasti prstů), nízká váha, skvělé tlumení a odpružení.

Konstrukce

V On Runningu u tohoto modelu zužitkovali mnohaleté zkušenosti s navrhováním běžecké obuvi. Využili a přizpůsobili mnoho osvědčených prvků ze svých dřívějších modelů a přidali ještě něco navíc. Na první pohled je jasně patrné, kde se inspirovali. Pro člověka s osobní zkušeností s touto značkou působí Cloudultra velmi familiárně.

Podrážka (neboli odborně podešev) s technologií Missiongrip vychází z trailového modelu Cloudventure. Trakční gripy jsou zde však lépe tvarovány a v nejzatíženějších částech jsou rozesety více nahusto, což přidává na celkové stabilitě a zlepšuje možnost jejich využití i při běhu po silnici.

Na podrážku navazuje mezipodešev složená z dvojité řady obláčků CloudTec. Podobné známe ze skvěle tlumeného silničního modelu Cloudstratus. Tak jako u všech nových generací ostatních modelů je zde pro tlumení využita lehká „superpěna“ Helion. Výškový rozdíl mezi patou a špičkou (tzv. drop) se oproti trailovým Cloudventure zvýšil o 2 mm na 8 milimetrů. To je stejná hodnota jako u právě zmíněných silničních Cloudstratus.

Helion

Dále je v konstrukci přítomen Speedboard, který též vychází z trailového modelu Cloudventure. Je to plát termoplastického polymeru umístěný mezi mezipodešví a svrškem. Dodává botě pod chodidlem oporu a spolu s obláčky CloudTec vám pomáhá vynaloženou energii efektivně přeměňovat do pohybu vpřed. Zatímco u Cloudventure jsme zvyklí, že Speedboard je částečně vidět v odkryté středové linii, jak se táhne podešví, u Cloudultra je kompletně schovaný za tlumící pěnou Helion. 

V minulosti jsem se setkal s obavami, že u Cloudventure by se do tohoto volného prostoru v podrážce mohl při běhu zaklesnout kámen vhodné velikosti. Měl jsem možná štěstí, ale nikdy jsem s nimi na takový kámen nenarazil. V každém případě toto díky odlišné konstrukci u Cloudultra nehrozí ani teoreticky.

svršek

Svršek „ponožkovité“ konstrukce bez klasického jazyka je inspirován silničním modelem Cloudswift. Jeho dvouvrstvá sendvičová konstrukce je pevná, odolná, prodyšná a pohodlná. Kolem dokola je vyztužená TPU, která v zadní části dobře fixuje patu v botě. Ve špičce jsou pak prsty chráněné proti okopu. Zavazování je doplněno o praktickou inovaci FlipRelease. Jde o plastovou součástku navlečenou na tkaničku u špičky boty. Pomocí jejího otočení stáhnete obě strany tkaniček k sobě a utáhnete tak svršek v přední části obuvi. Nemusíte je tedy v případě potřeby rozvazovat a zdlouhavě utažení seřizovat. Opačným pohybem součástky pak svršek zase povolíte.

FlipRelease

Dalším užitečným detailem je uprostřed šněrování gumička pro zajištění zavázaných tkaniček, aby při pohybu nikam nelítaly. Z důvodu, že je svršek ponožkového stylu bez přítomnosti klasického jazyka, doporučuji boty před koupí dobře vyzkoušet zejména běžcům obdařeným vysokým nártem. 

Jedna bota v pánské velikosti EU42 váží 295 gramů. Pro srovnání Cloudventure v aktuální verzi má též 295 g a Cloudstratus 305 g.

Zkušenosti

Po rozbalení z krabice jsem je bez dlouhého přemýšlení vzal na seznamovací desetikilometrový běh do parku okolo brněnského hradu Špilberk. Většina trasy, která zahrnuje kromě rovinek i dost výběhů a seběhů, vedla po tvrdém zpevněném povrchu. 

Při prvních krocích jsem si s údivem všiml lehce tvrdšího pocitu pod chodidly. Trochu jsem totiž vzhledem k větší porci tlumení očekával, že tlumení prvoplánově ucítím. Říkáte si, že to není příjemné zjištění? Naopak, z mého pohledu je to velká přednost, která se při došlapu projevuje jak na potřebné stabilitě a odezvě, tak i lepšímu přechodu do dalšího kroku. Takové botě se dá víc věřit, že vás podpoří i v techničtějším terénu. Nadprůměrné tlumení na sebe nestrhává pozornost, ale je na každém kroku stále přítomno a plní funkci absorpce energie při dopadu. Do tlumení se nepropadáte a neztrácíte tak zbytečně vynaloženou energii. Toho je docíleno díky použití polymerového plátu Speedboard mezi tlumením a vaším chodidlem.

Už při zdolávání prvního kopce jsem si uvědomil, jak snadno se mi běží. Kombinace Speedboardu, dvojité řady obláčků a geometrie 8mm dropu tu v dokonalé souhře plní svoji funkci a pomáhá využít vynaloženou energii na maximum. 

bota

Po krátké klidné rovince každé kolo následoval jeden delší prudší seběh, kde jsem zvýšil rychlost a vnímal, jak boty zareagují. Díky své šířce a pevnému svršku jsou při dopadu skvělé stabilní. Tlumení Helion s dvojitou řadou obláčků se dobře stará o absorpci energie při dopadu na tvrdý povrch. Záměrně jsem si z kopce moc nelámal hlavu nad optimální kadencí kroků a jejich délkou a dovolil si jich dělat méně a delší. Boty mé chyby v běžeckém stylu pěkně kompenzovaly. 

Po doběhu desetikilometrové trasy jsem neshledal jediný problém, co by mě nechal na pochybách pokusit se o běh na delší vzdálenost.

Protože tou dobou bylo kvůli koronavirovým opatřením omezení pohybu pouze na území obce, rozhodl jsem se běžet okolo celého rodného Brna a otestovat nejen hranice testovaných bot, ale i ty své. Trasa byla dlouhá 66 km, vedla po asfaltových silnicích, dlažbách chodníků, polňačkách, lesních zpevněných i nezpevněných cestách, zřídka i na skalkách a volným terénem. Městské suché povrchy střídaly mokré pěšinky a občas jsem se musel brodit do kopců dost slušnou vrstvou bláta. Kdo by byl řekl, kolik rozmanitosti se na periferii města v období končící zimy nachází. 

Při tomto běhu se plně potvrdily vlastnosti, které jsem popsal v předešlých odstavcích. Novou zkušeností se stal pohyb na mokrých rozbředlých lesních a polních cestách, kde se na boty nalepilo bláto. Zdrželo se na nich naštěstí jen krátce. Vždy na dalším tvrdším úseku díky samočisticí vlastnosti obláčků rychle opadalo a neznepříjemňovalo mi cestu. Oproti modelu Cloudventure je tato samočisticí vlastnost mnohem lepší - díky odlišné konstrukci obláčků a absenci prázdného středového prostoru v podešvi.

podešev

Ač grip podešve poměrně dobře drží na mokrém pevném povrchu a slušně zabírá i v mělčím blátu, hlubší bláto - a obzvlášť setkáte-li se s ním ve svahu - zvládá hůře. Přeci jen jsou univerzální, nemají tak agresivní vzorek, a proto od nich v takových podmínkách nelze čekat zázraky. Zaměřujete-li se hlavně na blátivé trasy, pak na takovou specializaci je vhodný jiný typ běžecké boty. Při troše opatrnosti však podobné kratší úseky v rámci dlouhé a rozmanité trasy zvládnete.

Po doběhnutí celé 66km vzdálenosti jsem na svých nohách nezaznamenal puchýře či otlačeniny, které by znemožnily pokračovat ještě dále, bylo-li by to v plánu. Po čas celého běhu jsem o botách skoro nevěděl. Tedy pokud jsem na ně zrovna nemyslel kvůli testování. Mohl jsem se tak zaměřovat pouze na běh samotný a na zajímavá místa, která jsem cestou míjel. A tak to má podle mě u dobrých bot být, že o nich často vlastně ani nevíte. 

závěr

Závěr

Po otestování mohu s radostí říci, že Cloudultra se On Runningu náramně povedla. Smysluplně rozšířila naše možnosti při výběru běžeckých bot i v tomto roce, který je už tak dost hojný na dobré trailové modely.

Pokud rádi běháte dlouhé vzdálenosti, střídáte rozmanité povrchy a potřebujete pohodlné, stabilní, dobře tlumené a citlivé boty s dostatkem místa pro prsty, které vás nezklamou při tréninku ani na trailovém závodě, Cloudultra mohou být přesně tím, co hledáte. 

KOUPIT ON RUNNING CLOUDULTRA


Recenzi pro vás sepsal:

Michal Tuček

Michal Tuček

Náš Michal miluje hudbu. Vyučil se houslařem, hraje na violoncello a ve volných večerech zvučí koncerty hudebním skupinám i klubům. Rád testuje běžecké vybavení, zbožňuje dlouhatánské běhy, sportovní lezení a výlety do přírody. Michal je věčný optimista a fanoušek kosmonautiky.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:21:55:53
Kilpi Alexo
-65 % Dámské legíny Kilpi Alexo
799 Kč 2 299 Kč
už jen 21 ks za tuto cenu