info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Test a srovnání trailového modelu Salming Ranger

16. 05. 2021
Švédská značka Salming letos přišla na trh se zbrusu novými běžeckými botami Ranger. Jak již název evokuje, je to univerzální trailový model, se kterým se budete cítit jako doma hlavně v lese. Kromě vyvážených vlastností mile zaujme i velmi příznivou cenou.
Test a srovnání trailového modelu Salming Ranger

S obuví této značky mám již své zkušenosti, zejména se silničními enRoute 3 a trailovým modelem Trail Hydro (obdobné varianty s prodyšnými svršky jsou Trail 5 a Trail 6). Pro testování Rangeru, zhodnocení jeho vlastností a vhodnosti použití si proto občas vypomohu srovnáním s výbornou, avšak cenově dražší modelovou řadou Trail.

Výběr velikosti

Jedním ze základních předpokladů pro bezstarostný běh je výběr vhodné velikosti obuvi. Jelikož každý výrobce obuvi značí velikost trochu jinak, doporučuji řídit se primárně rozměrem CM – délkou vnitřní stélky udávanou v centimetrech.

Já se držel i tentokrát mého osvědčeného postupu. Po změření délky svého chodidla (26,5cm) a přidáním nadměrku 1,5 cm mi vyšla délka vnitřní stélky 28 cm, což je u Salmingu velikost EU44. Váha 1 boty v této velikosti je přibližně 280 g a na noze je zanedbatelná.

foto1

S touto velikostí a za použití kvalitních běžeckých kompresních podkolenek mi tyto boty přijdou velmi prostorné a současně při dostatečném utažení tkaniček spolehlivě drží na noze. Stejně tak budou pohodlné pro běžce se širokými chodidly i pro ty, co běhají spíše delší vzdálenosti a vyžadují v botách hodně prostoru. Běžcům s chodidly užšími a těm, kteří je chtějí mít těsněji obepnutá pro stabilnější běh náročnějším terénem, lépe poslouží o půl čísla menší obuv, tedy boty s nadměrkem pouze 1 cm.

Ranger má ladný okrouhlý design. Jeho svršku dominuje tmavě modrá barva, která se na slunci hezky blyští. Protínají ji černé prvky výztuh a jazyk, na kterém se pyšní švédská vlajka. Jakmile běžíte hnědým blátem, zelenou trávou či po šedivých kamenech, když se zahledíte do země, spatříte ten veselý kontrast.

Svršek

Zásadní prvek, který spoludefinuje tento model je jeho sendvičový, bohatě polstrovaný a stabilní svršek. Skládá se z 3 vrstev (3 Layer Construction).

foto2

Vnitřní hebký polyesterový materiál z vnější strany překrývá odolný úplet. Ten je po obvodu chráněn poměrně vysokým polyuretanovým pruhem RocShield, který je ještě zesílený ve špičce a patní části. Ve svém středu je svršek doplněný vyztužením ExoSkeleton. Dalším prvkem, který dodává stabilitu, je obšitá výztuha táhnoucí se od zavazování dolů pod kotník a končící až na patě.

Tkaničky vedou na každé straně čtyřmi vně našitými oky z pásků a 3 dírkami, které umožňují klasické běžecké vázání. Širší polokulaté tkaničky se v okách po zavázání zaklestí a nemají tendenci se povolovat či rozvazovat.

Polstrovaný jazyk je všitý pouze jeho užší kořenovou částí a od špičky k nártu se rozšiřuje. Absence sešití se svrškem po stranách a způsob vedení tkaniček přes vnější oka dává velký manipulační prostor k umístění jazyku. Odpadají tak problémy lidem s vysokými nárty. Po rozšněrování tkaniček jde celý ohnout ven z boty, což je také užitečné pro rychlejší vyschnutí obuvi.

foto3

Díky velkému polstrování po celé ploše je to nejměkčí a jeden z nejpohodlnějších svršků, co jsem měl kdy na noze. V těchto botách mi při běhu prakticky nehrozí ani náznak nepohodlí, či dokonce otlačení. To a mnoho stabilizačních prvků dodává při běhu pocit bezpečí a sebedůvěry.

Pohodlí je vykoupeno nižší prodyšností a vyšší nasákavostí. V době testování jsem běhal při teplotě zhruba 10 °C a noha se mi nepotila. V chladnějším počasí je tlustší svršek výhodou, která zvyšuje tepelný komfort. Je ale potřeba počítat s tím, že za tropických letních dní bude v tomto modelu tepleji než u bot s minimalističtějším svrškem.
S tím souvisí také vyšší nasákavost. Pokud rádi běháte v dešti nebo na svých trailech brodíte řeky, mějte na paměti, že větší polstrování svršku pojme i více vody a bude posléze déle schnout.

Částečně lze na husto tkaný svršek Rangeru chránit proti vodě impregnací. Já vyzkoušel tu na silikonové bázi, šetrnou k životnímu prostředí. Při běhu deštěm se pak kapky vody do svršku nevsakovaly, ale stékaly po něm pryč.

V případě, že preferujete maximální prodyšnost svršku, doporučuji vyzkoušet model Trail 6.

foto4

Výše popsané však neznamená, že se Ranger hodí jen do suchého trailu. Právě naopak. Vysoká polyuretanová obsázka kolem svršku RocShield chrání spolehlivě nohu před kameny i blátem a vodou z podmáčeného terénu. Na jednom ze svých testovacích výběhů jsem běžel údolím klikatícího se Bílého potoka na Vysočině, který na mnoha místech silně podmáčel pěšiny. Místy jsem se doslova brodil blátem dosahujícím na samou horní hranu RocShieldu. Vnitřek bot i většina svršku však zůstala suchá.

Výraznou předností je také jeho odolnost. Po 100 km běhu, občas i náročným kamenitým a hodně svažitým lesním terénem, jsem nezaznamenal žádné opotřebení vnější úpletové vrstvy a jen pár nepatrných stop na obsázce.

Mnoho běžců řeší u svých bot rozedrané svršky na palcích. Když odmyslíme ty, u kterých je příčina ve výběru moc malých bot nebo ty, kteří opomíjejí včasné zastřihávání nehtů, stále zůstává část běžců obdařena dominantními palci tyčícími se při běhu nadměrně vzhůru. Ranger by pro ně mohl být díky polyuretanové obsázce, která překrývá svrchu právě i prostor palců, velmi vhodnou volbou.

Podešev

Na univerzálnosti tohoto modelu má veliký podíl řešení jeho podrážky neboli podešve. Je z odolné pryže, která při rovnoměrném zatížení správně vedeného došlapu dlouho vydrží.

Nejzajímavější je na ní však její vzorek, složený ze 4 mm vysokých segmentů. Ve vnitřní ploše je jich rozeseto 19 kulatého tvaru. Po obvodu je jich 44 a tvarově představují ve směru běhu příčné trámce s profily lichoběžníků. Ty jsou na střídačku různě vysoké. Všechny mají zhrublý povrch. Připomínají mi vzhledem i funkcí vzorek pásů rolby. 

foto5

Výrazný záběr jsem pocítil všude tam, kde byl jakkoliv sypký, nestabilní terén, jako např. šotolina, písek a bláto. Funguje dobře jak na rovinách, tak i v prudších kopcích. Na zpevněných cestách a silnicích se chová stabilně. Jediný povrch, na kterém jsem dával větší pozor, byl ten na velkých uhlazených či mokrých kamenech, na kterých je přilnavost průměrná. V tomto ohledu více vynikají modely z řady Trail, které mají přilnavější směs od Vibramu.

Mnoho z vás má jistě zkušenost s nalepováním nánosů hlíny na podrážky při běhu na mokrých polních cestách. Na některé obuvi se drží tak sveřepě, že často nepomáhá ani odstraňování pomocí klacíků a špičatých kamenů. Chytré rozložení a tvar segmentů podešve Rangeru tento otravný problém eliminuje na minimum. Středové kulaté segmenty jsou poměrně velké a daleko od sebe rozmístěné. Díky tomu nenabízejí dlouhodobou oporu nalepenému blátu. Z podlouhlých obvodových segmentů zase nečistoty snadno odlétají do stran při následném běhu na tvrdším podkladu. Po každém testování, které zahrnovalo i hliněné a bahnité pasáže jsem se vrátil s nezanesenou podrážkou. Nemusel jsem ji tak čistit.

foto6

Mezipodešev

Profil mezipodešve přechází z tloušťky 20 mm pod patou do 15 mm pod bříškem palce. Sklon od paty ke špičce (neboli drop) je tedy 5mm a přispívá k přirozenějšímu došlapu na střed chodidla. O tlumení se zde stará vrstva lehké pěny RunLite z vysoce odolného materiálu EVA.

Mezipodešev je spolu s podešví od paty ke špičce poměrně flexibilní, takže ji rukou snadno ohnete. Torzní tuhost v rotaci je též poddajná. Největší ohebnost v tom správném místě podporuje tzv. baletní linka TGS 62/75°, která rozděluje podešev pod úhlem 75° na dvě části. 62 % zadní plochy je spíše tužší a pomáhá stabilizovat chodidlo při došlapu. 38 % plochy přední je ohebnější a podporuje přirozenou práci chodidla při odrazu.

foto7

To vše zajišťuje skvělou čitelnost terénu pod chodidly a přispívá tak k dobré propriocepci, která je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu.

Tlumení mezipodešve RunLite je střední a z jeho dynamičnosti mám pocit, že nijak nevyčnívá. Při běhu jsem neměl pocit, že by mi nějak zvlášť pomáhalo či mě zpomalovalo. Tento model je více než na výrazné tlumení zaměřen na přirozenější pohyb chodidla a zprostředkování přenosu vjemu z terénu.

U modelů z řady Trail je pro srovnání použito ve větší vrstvě tlumení Recoil a SoftFoam, které jim dodává vyšší tlumení nárazů při došlapu a větší dynamiku v odrazu, jsou však méně ohebné a citlivé. Ochrání chodidla a dodají více opory např. v horském kamenitém terénu, ale jsou o něco méně citlivé k jeho čtení.

foto8

Já sám jsem si oblíbil model Trail Hydro pro běh na dlouhé vzdálenosti s velkou rozmanitostí terénu včetně většího podílu přeběhů po silnici, kde velmi dobře tlumí. S nimi jsem zvyklý běhat i 50 km.

Závěrem

Nový Salming Ranger se mi nejvíce osvědčil při trailovém běhu na středně dlouhých trasách do 30 km s menší četností přeběhů po silnicích.

Oceňuji jej zejména pro jeho pohodlnost a schopnost zprostředkovat rozmanitý terén, a tak si naplno užít běh po přírodním povrchu. Z těchto důvodů je velmi vhodný kromě běhu i pro turistiku.

foto9

Salmingu se tento model podle mého názoru velmi vydařil a má hodně co nabídnout široké škále běžců za poměrně příznivou cenu.

KOUPIT SALMING RANGER


Recenzi pro vás sepsal:

Michal Tuček

Michal Tuček

Náš Michal miluje hudbu. Vyučil se houslařem, hraje na violoncello a ve volných večerech zvučí koncerty hudebním skupinám i klubům. Rád testuje běžecké vybavení, zbožňuje dlouhatánské běhy, sportovní lezení a výlety do přírody. Michal je věčný optimista a fanoušek kosmonautiky.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
8:09:37:29
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu