info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Testovali jsme nové kolekce čelovek Silva

10. 12. 2020
S příchozím podzimním obdobím se výrazně zkrátily dny a venkovní sportovní aktivity se s pozdním odpolednem ponořují do tmy. Dříve, než nás příroda obdaří citlivějším nočním viděním, musíme se spolehnout na technologická řešení.
Testovali jsme nové kolekce čelovek Silva

Takové řešení nám nabízejí čelovky švédské značky SILVA. Čtyři modely z aktuální kolekce jsme otestovali při večerním běhání v lese a podrobněji si jejich parametry představíme.

V dešti jsme testovali multisportovní čelovky Trail Speed 4R a Cross Trail 6, běžecký Trail Runner Free H a outdoorový Explore 4. Tyto čelovky mají mnoho společných vlastností.

Klíčovou z nich je technologie Intelligent Light®, která spočívá v kombinaci dvou led diod s různým rozptylem světla. První vyzařuje široký světelný kužel, díky kterému vidíte bezprostředně před sebe. Druhá pak intenzivní bodové světlo pro pohled do dálky. Výsledný světelný kužel pak plynule přechází zblízka do dálky, osvětluje přirozeně celý prostor a poskytuje periferní rozhled. To vám dodává dobrý přehled o okolí a sebejistotu na každém kroku i při rychlém běhu.

rozsvícená čelovka

Všechny čelovky jsou plynule nastavitelné ve vertikálním směru. Díky tomu se dá přesně doladit směr svícení podle vašich požadavků. Ovládání světelných módů je intuitivní. Velké ovládací tlačítko umožňuje lehké ovládání i v rukavicích.

Další společnou vlastností je tělo odolné proti nárazům, kompaktnost a velmi nízká váha. Součástí je ergonomická čelenka se silikonovým páskem na vnitřní straně. Nošení čelovek na hlavě je díky tomu stabilní a pohodlné.

Všechny čelovky disponují voděodolností proti dešti se stupněm krytí IPX5. Outdoorový model Explore 4 má navíc zvýšenou voděodolnost se stupněm krytí IPX7, které chrání před potopením čelovky do hloubky 1 metru po dobu 30 minut.

Baterie se nachází (kromě Explore 4) v externím bateriovém pouzdře mimo samotné tělo čelovky. To se umisťuje dozadu na čelenku a tvoří tak protiváhu proti čelovce umístěné vpředu. Dohromady je celek na hlavě lehký a vyvážený. Další možností je uložit baterii do batohu, na helmu, či rám kola a energii pro svícení vést pružným kabelem. U modelu Explore 4 jsou baterie umístěny přímo v těle čelovky.

rozsvícená čelovka - mrholení

Trail Speed 4R

Je nejvýkonnější čelovka z testovaných modelů a je určena pro náročné uživatele. Kromě technologie Intelligent Light® disponuje technologií Flow Light®. Ta umožňuje plynulé ladění světelného obrazu pouhým nakloněním světla nahoru nebo dolů. Při nasměrování dolů se světelný paprsek zvětší a optimalizuje pro aktivity při nižších rychlostech. Při pohledu dopředu se světelný paprsek prodlouží a optimalizuje pro vyšší rychlosti.

Díky velmi vysokému světelnému výkonu se kromě běhu v členitém terénu hodí zejména pro rychlejší sportovní aktivity, kde je nutné mít dobrý rozhled a dostatek času na reakci.

Doporučili bychom ji zejména pro cyklistiku, lyžařské sporty a všude tam, kde se rychle pohybujete.

Trail Speed 4R umožňuje přepínat mezi třemi světelnými módy

 • 1200 lumenů (s dosvitem 160 metrů),
 • 450 lm (s dosvitem 70 m),
 • 80 lm (s dosvitem 40 m).

S dodávanou nabíjecí 2.0Ah Li-Ion baterií vydrží při teplotě 20 °C svítit na nejvyšší režim 3 hodiny, na střední až 6 hodin a na minimální režim až 10 hodin. Při teplotě vzduchu -5 °C zvládne nejvyšší režim až 1 hodinu a 15 minut, střední 3 hodiny a nejnižší 10 hodin. Baterii nabijete pomocí USB kabelu.

Čelovka je k mání s nabíjecí 2.0Ah Li-Ion baterií.
Pro fajnšmekry s nabíjecí Li-Ion baterií o kapacitě 3.3Ah.

zadní světlo

Cross Trail 6

Lehká multisportovní čelovka je druhou nejvýkonnější z testovaných modelů s vynikajícím poměrem cena/výkon. Stejně jako předchozí model disponuje technologiemi Intelligent Light® a Flow Light®.

Doporučujeme ji na běh, cyklistiku i lyžařské sporty.

Cross Trail 6 umožňuje přepínat mezi třemi světelnými módy

 • 600 lumenů (s dosvitem 140 metrů),
 • 250 lm (s dosvitem 80 m),
 • 80 lm (s dosvitem 50 m).

Se čtyřmi kvalitními AA bateriemi vydrží svítit při teplotě 20 °C na nejvyšší režim až 5 hodin, na střední 12 hodin a na nejnižší i 50 hodin. Při teplotě vzduchu -5°C vydrží na nejvyšší režim až 3 hodiny, na střední 10 hodin a na nejnižší 40 hodin.

Tady máme testovanou variantu na 4 AA baterie.
Existuje i nabíjecí verze s 2.0Ah Li-Ion baterií.
Kdo chce mít jistotu, vezme kombinaci nabíjecí 2.0Ah Li-Ion baterie s boxem na 4 AA baterie.

výměna baterie

Trail Runner Free H

Ultralehká čelovka, která vyhrála ISPO AWARD 2020 za technologickou inovaci. Chápeme proč, pro běh je to naše favoritka.

Díky Free Technology je její konstrukce velice kompaktní a velmi praktická. Vedení elektřiny je navíc bez vnějších kabelů schované v čelence.

Hybridní box na baterie umožňuje univerzální napájení - pomocí dodávané nabíjecí Li-Po 1,15Ah baterie i klasických AAA baterií.

V boxu na baterie umístěném vzadu na čelence je zabudované červené bezpečnostní LED světlo. To může svítit nepřetržitě nebo blikat.

Výkony světelných módů jsou dobře vyvážené, i ten nejnižší pro noční běh dostačuje. Dva silnější režimy pak spolehlivě pokryjí náročné seběhy. Kdybyste se přesto zatoulali, můžete využít funkci SOS blikání.

U Trail Runner Free H můžete přepínat mezi třemi světelnými módy

 • 400 lumenů (s dosvitem 80 metrů),
 • 200 lm (s dosvitem 50 m),
 • 50 lm (s dosvitem 20 m).

S dodávanou nabíjecí 1.15Ah Li-Ion baterií vydrží svítit při teplotě 20 °C na nejvyšší režim 2,5 hodiny, na střední až 5 hodin a na minimální 12 hodin. Při teplotě vzduchu -5 °C může na nejvyšší režim svítit 1,5 hodiny, na střední 3 hodiny a na nejnižší až 7 hodin. Baterie nabijete pomocí USB kabelu.

Všechny varianty čelovky lze napájet nabíjecí Li-lon baterií či třemi AAA bateriemi:
Když vyznáváte tužkovky, můžete koupit variantu bez nabíjecí baterie.
Zde je praktický model s nabíjecí 1.15Ah Li-Ion baterií.
Náročné uspokojí verze s přibalenou 4.0Ah Li-Ion baterií.

světelná stopa

Explore 4

Tohle je výborná volba pro turistiku. Dá se s ní i běhat, ale oproti předchozím modelům není tolik komfortní, což je znát při rychlém pohybu. Je to dáno tím, že baterie jsou přímo v těle čelovky, a tak je vpředu o něco těžší.

Kromě standardní bílé LED svítilny nabízí červené světlo pro nerušivé noční vidění a oranžovou LEDku pro noční čtení map. Když vám to s mapou nejde, pomůže vám mód SOS blikání.

Velkými přednostmi jsou dobrá cena, dlouhá provozní doba, dostatečný světelný výkon, barevné LED svícení a voděodolnost IPX7.

Explore 4 přepínejte mezi třemi světelnými módy

 • 400 lumenů (s dosvitem 85 metrů),
 • 200 lm (s dosvitem 60 m),
 • 10 lm (s dosvitem 8 m).

Se třemi kvalitními AAA bateriemi vydrží svítit při teplotě 20 °C na nejvyšší režim až 40 hodin, na střední 50 hodin a na nejnižší klidně 100 hodin. Při teplotě vzduchu -5 °C pak na nejvyšší režim až 30 hodin, na střední 35 hodin a na nejnižší i 90 hodin.

Tady najdete testovanou variantu na 3 AAA baterie.
A tady model s nabíjecí 700mAh Li-Po baterií.

srovnání modelů


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:11:01:17
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu