info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Testování a recenze vesty InStinct Eklipse 12L

19. 11. 2020
Michal si vzal na paškál bežeckou vestu InStinct Eklipse 12L doplněnou o dvě měkké lahve Hydrapak s objemem 2× 600 ml. Naběhal s ní už přes 500 kilometrů, a tak objevil i detaily, které nejsou vidět na první dobrou.
Testování a recenze vesty InStinct Eklipse 12L

Vstáváte často před svítáním a spěcháte na ranní vlak vstříc dobrodružstvím? Potřebujete si sbalit věci na celý den strávený v aktivním pohybu, být soběstační a současně se cítit svobodně?

Běžecká vesta Eklipse 12L francouzské trailové značky InStinct je řešením, na které se lze spolehnout za každých podmínek.

Čím si získala moji důvěru?

Estetická stránka je plně podřízena funkčnosti. V její jednoduchosti je však krása, kterou si postupně uvědomíte až při používání a objevování všech jejích možností.

Černožluté tělo vesty zdobí jen logo firmy. Na pravém boku je v barvách francouzské vlajky umístěn malý kroužek s pěticípou hvězdou a nápisem: „BORNE IN FRANCE, RACE APPROVED“.

Komfort

Prvním důležitým kritériem pro mě bylo, jak se v ní budu cítit při dlouhodobém používání. Díky svému univerzálnímu designu a možnostem přizpůsobení je vyráběna pouze v jedné velikosti. Odpadá tak dilema, jakou velikost zvolit.

Její anatomický střih a velká styčná plocha pokrytá 3D strukturovanou síťovinou zajišťuje, že na těle pohodlně a stabilně sedí jak v prázdném, tak naplněném stavu. Použitý 3D strukturovaný materiál dobře absorbuje pot. Všechny věci spolu s lahvemi na vodu lze uspořádat tak, že těžiště je vyvážené na středu těla či mírně vpředu. Díky tomu je pohyb s ní efektivnější.

K prvotnímu seřízení slouží gumové tkaničky, které jsou umístěné po stranách v dolní části. Ty stahují ramenní pásy k zadnímu tělu vesty. Pro finální dotažení pak slouží dva hrudní pásy s přezkami, které jsou ve vertikální poloze volně posuvné. Není tedy problém najít vhodnou pozici, ve které bude dotažení funkční a pohodlné pro každý typ postavy.

Díky použití pružných tkaniček vás vesta nijak neomezuje při dýchání. Všechna očka, ve kterých jsou stahovací tkaničky vedeny, jsou z reflexního materiálu pro lepší viditelnost ve tmě.

vesta

Úložný prostor

Druhým kritériem byla dostatečná velikost úložného prostoru, možnost věci v něm přehledně organizovat a chránit je před deštěm.

Vesta disponuje úložným prostorem o celkovém objemu 12 litrů. Ten je rozdělen do sedmnácti různě velkých kapes a skýtá tedy mnoho možností, jak si věci roztřídit. Pro inspiraci poslouží přiložený manuál, ve kterém je mimo jiné popsáno určení každé kapsy, což svědčí o celkové promyšlenosti této vesty.

Dva hlavní voděodolné prostory vesty jsou ušité z materiálu 30D Nylon 6.6 Cordura® ripstop se silikonovou vložkou a jsou opatřené kvalitními voděodolnými zipy. Menší prostor umístěný u zad má objem 2 litry a je primárně určený pro vodní rezervoár na pití. Větší kapsa má objem 3,7 litru a je určena pro většinu vybavení, které má být chráněno proti dešti a ke kterému nepotřebujete mít bezprostřední přístup bez sundání vesty. Tento prostor se otevírá pomocí zipu, který doširoka otevře 3/4 vnější stěny, takže máte ke všemu volný přístup. Tento prostor je doplněný o jednu malou kapsu se zipem a od vnitřku je oddělený síťovinou. Já tuto kapsu využívám pro peněženku.

V zadním prostoru naleznete tři další síťované kapsy - jednu nahoře za hlavou a dvě dole pod hlavním nepromokavým prostorem. Kapsy slouží především pro oblečení, ke kterému chcete mít přístup bez nutnosti sundání vesty. V horní kapse za hlavou často nosívám i mobil či další drobnosti, co se nevejdou do předních kapes. Ve spodních kapsách kromě bundy nosívám například jablka. Všechny kapsy jsou lemované gumovou tkaničkou pro stažení. Nikdy se mi nestalo, že bych při běhu z nich něco ztratil.

Další dvě kapsy na drobnosti jsou uzavíratelné na zip a nachází se shora na ramenou. Levá kapsa obsahuje integrovanou bezpečnostní píšťalku.

Přední část vesty má dvě hluboké kapsy na 600ml lahve. Pod nimi naleznete další čtyři kapsičky na drobnější věci, které potřebujete mít po ruce. Do jedné z nich se vejde i mobilní telefon.

Vesta je doplněná o další úchyty na vybavení v podobě stažitelných pružných tkaniček, které slouží zejména pro nošení běžeckých holí. Ty můžete připnout po stranách do vertikální polohy i dozadu do polohy horizontální.

hydratace

Hydratace

V neposlední řadě pro mě bylo důležité, jak je řešena hydratace. Vesta se dá koupit v sadě se dvěma originálními měkkými lahvemi o objemu 600 ml od HydraPak®, které mohu vřele doporučit. Mají zakulacené dno bez ostrých hran, nehrozí tedy poškození předních kapes vesty, které slouží pro jejich nošení. Fixují se v nich podle potřeby pomocí pružných tkaniček. Nezáleží tedy na tom, jak jsou plné, vždy se dají dobře zajistit. Navíc díky jejich umístění máte vždy přehled o tom, kolik vody vám ještě zbývá.

Lahve disponují širokým šroubovacím hrdlem pro pohodlné nabírání vody a snadné čištění. Pro pití slouží silikonový náústek s vysokým průtokem, který se reguluje tím, jak moc ho ústy stlačíte. Jeho mechanismus se skládá z vnější silikonové a vnitřní plastové části. Ty se dají snadno rozebrat kvůli čištění.

Z lahví se lehce pije a snadno z nich vytlačíte přebytečný vzduch. Při pohybu tak voda v nich rušivě nešplouchá. Také se mi nikdy nestalo, že by z nich samovolně, třeba při manipulaci s vestou, voda unikala. Lahve neobsahují škodlivé látky BPA a PVC a dají se použít pro teplé nápoje až do 60 °C.

Komu by na cesty nestačilo 1,2 litru vody v lahvích, může dokoupit hydrovak do maximálního objemu 2 litrů a umístit ho do k tomu určené kapsy za zády. Pro vedení hadičky na pití slouží krytý otvor na levém rameni.

hydratace2

Životnost a údržba

S vestou jsem doposud urazil vzdálenost lehce přes 500 km. Za tu dobu jsem několikrát pořádně zmokl, ale věci uvnitř vesty vždy zůstaly suché. Sama vesta při propocení zádové části či po dešti rychle schne.

Zatím jsem nezpozoroval, že by se materiál, ze kterého je ušitá, začal někde trhat nebo jevil známky opotřebení.
Co se údržby týče, vesta vypadá, že by zvládla praní v pračce. Spíše však doporučuji prát ji v ruce ve vlažné vodě tak, jak uvádí výrobce. V případě většího znečištění použijte prací přípravek na funkční materiály. Určitě tím přispějete k zachování dlouhé životnosti.

Závěrem

Díky vysoké funkčnosti, pohodlnosti a kvalitnímu zpracování mohu vestu InStinct Eklipse 12L doporučit jak běžcům všem výkonnostních kategorií, tak příznivcům svižné turistiky.

Kromě představeného největšího modelu nabízí na trail zaměřená značka InStinct ještě další čtyři menší běžecké vesty, skvělé funkční oblečení a různé doplňky, které rozhodně stojí za vaši pozornost.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:17:32:52
Mizuno Core 3/4 Tight
-61 % 3/4 sportovní legíny Mizuno Core 3/4 Tight
469 Kč 1 190 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto