info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Testování nové kolekce silničních běžeckých bot Puma Nitro

27. 04. 2021
Společnými rysy této kolekce jsou lehkost, rychlost, stabilita, skvělá trakce, pohodlí a pěkný ucelený design.
Testování nové kolekce silničních běžeckých bot Puma Nitro

Občas si vzpomenu na svůj let obřím dopravním letadlem do Japonska, který jsem před lety absolvoval coby člen studentského symfonického orchestru. Letěl jsem poprvé a čekal, že letadlo sebou bude ve vzduchu divoce házet. Protože ale nebyly žádné turbulence, nebylo cítit prakticky vůbec nic. Jako bych klidně seděl doma v křesle a koukal z okna ven na oblohu. Jen s tím rozdílem, že mraky tiše ubíhaly pode mnou. 

Při běhu to někdy může být podobné - i přes jeho fyzickou a biomechanickou náročnost. Když se setká správné fyzické a mentální nastavení běžce s ideální obuví, která ho podpoří a v ničem mu nepřekáží, pak je v myšlenkách cítit ten vyrovnaný klid. Na pozadí potom vnímáte jen automatický pohyb svých končetin, pravidelný dech, bušení srdce, letmé doteky chodidel a proudění vzduchu na kůži. Jako by se bez obvyklého pocitu námahy díval člověk sám na sebe, jak běží. 

Při testování silničních modelů Liberate Nitro, Velocity Nitro, Eternity Nitro a Deviate Nitro z nové běžecké kolekce německé značky Puma jsem na pár chvil zažil tento pokojný pocit.

Deviate Nitro 1

Technologie a design

Společnými rysy této kolekce jsou lehkost, rychlost, stabilita, skvělá trakce, pohodlí a pěkný ucelený design.

Na řečených vlastnostech se v dokonalé souhře podílejí klíčové technologie.

Nejdůležitější z nich je nová tlumící pěna Nitro, která se nachází u všech modelů v mezipodešvi. Při výrobě se do základního materiálu vstřikuje plynný dusík. Díky tomu mezipodešev zvětšuje svůj objem, aniž by přibývalo na váze. Tento expandovaný polotovar se poté pod tlakem stláčí do podoby finální mezipodešve. Díky tomuto procesu je velmi lehká, responzivní, pohodlná a trvanlivá. Její tvar chodidlo kolem dokola pohodlně obepne, zajistí ho proti posouvání a přidá vám na pocitu bezpečí. U všech modelů je mezipodešev dostatečně široká, a to i v přední části pro prsty. Pro svoji šířku jsou boty při došlapu velmi stabilní. 

Deviate Nitro 2 - karbonový plát

U modelu Deviate Nitro se navíc uprostřed mezipodešve mezi dvěma vrstvami pěny nachází karbonový plát Innoplate. Ten díky své tuhosti, ohebnosti a tvaru výrazně zvyšuje účinnost vynaložené energie při běhu. Prochází její celou délkou, tvarově respektuje chodidlo a v přední části má uprostřed výkroj (jako u vidličky), pro redukci své váhy. Přítomnost karbonového plátu můžete ověřit i pohledem do štěrbiny v podrážce ve střední části boty.

Podešev je tvořená odolnou gumovou směsí Pumagrip, která vyniká skvělou trakcí na mokrém povrchu. Její neobyčejná přilnavost mi připomíná řešení od Continentalu, jež využívá ve své top běžecké obuvi značka adidas. Každý z modelů má odlišné uspořádání vzorku podešve, které se liší od zaměření na typ běhu a povrchu. O tom krátce pojednám v odstavcích o jednotlivých modelech.

Všechny modely jsou v patní části doplněny spoilerem z TPU, který se podílí na stabilitě, viditelnosti a líbivě doplňuje design.

U pronačního/stabilního modelu Eternity Nitro nalezneme navíc technologie Runguide a Opti-fit, které zajišťují větší stabilitu. Runguide po obvodu tvoří pevný pěnový ráfek a navazuje na mezipodešev. Podporuje správné usazení chodidla v botě a rovné vedení každého kroku. Opti-fit stáhne svršek kolem nohy a tím ji v botě pohodlně stabilizuje.

všechny modely - drop

Výškový rozdíl mezi patou a špičkou (tzv. drop) je 8mm a je u všech modelů shodný. Domnívám se, že pro velkou část běžců je jeho optimální hodnota mezi 6 až 10 mm. Umožňuje to snadnější vedení došlapu na střed chodidla a přirozenější rozložení váhy na jeho celou klenbu (než je tomu u vyšších dropů). Se středním dropem navíc lépe předcházíte zraněním achilovky při delším běhu. U dropů nižších je celkově potřeba více práce na rozcvičování a technice běhu.

Dalšími společnými vlastnostmi jsou dostatečně pevné, pohodlné a prodyšné svršky, do kterých nevnikají žádné větší nečistoty ani kamínky. Jejich asymetricky tvarovaný jazyk je pevný, tenký a měkký. Na nártu dobře sedí a nemá tendence nikam cestovat či tlačit. Všechny boty jsou také prostorné a bez problému je obují i lidé s vyšším nártem. V přední části se příliš nezužují a poskytují tak dostatek místa pro prsty. Jejich ploché tkaničky uvázané na běžecký způsob se samovolně nerozvazují. Na botách se též nachází reflexní prvky pro lepší viditelnost. Vnější strany svršku lemují sbíhající se linie, které symbolizují běžeckou dráhu. 

Liberate Nitro

Liberate Nitro 1

Jako první jsem vyzkoušel nejsubtilnější model z celé kolekce - Liberate Nitro. U jedné testované boty v pánské velikosti EU43 o délce vnitřní stélky 28 cm jsem navážil pouhých 193 g. Jsou to dosud nejlehčí a nejohebnější tlumené běžecké boty, co jsem měl na noze. 

Na jejich lehkosti se kromě tlumící pěny Nitro v mezipodešvi podílí nemalou měrou i minimalistický svršek z ultralehké mono síťoviny, který je výrazněji polstrovaný jen úzkými polštářky srpkovitého tvaru na bocích kotníků. V přední polovině je opatřen „poloponožkou“, která tvoří jeho druhou vnitřní vrstvu. V patní části je svršek lehce vyztužen pogumováním. Díky absenci většího polstrování působí boty velmi prostorně.

Vysoká ohebnost mezipodešve maximálně respektuje přirozenou práci chodidel. Kromě samotné měkkosti pěny Nitro k tomu přispívá i provedení podešve Pumagrip. Ta je tenká, ohebná a nachází se v přední a patní části boty. Uprostřed boty je pouze tlumení, které na rovném podkladu nepřichází do kontaktu s povrchem. Tato vlastnost zároveň předurčuje boty pro použití pouze na rovné pevné podklady silnic, chodníků apod. Na hrbolatých a kamenitých cestách by mohlo dojít k rychlému mechanickému opotřebení této exponované části tlumení.

Liberate Nitro 2

I přes to, že jsou boty dobře ohebné a bez výrazných prvků vyztužení, jsou celkem stabilní. Podle mě je to díky tomu, že mají širokou základnu. Při testování jsem vnímal jejich širokou plochu pod chodidly, což mi dodávalo sebejistotu do každého došlapu při rychlém běhu.

Na to, že „nic neváží“, mají skvělé tlumení. Při běhu jsem zažil výrazný pocit měkkosti, pohodlí a zároveň odpružení. Tlumení dobře absorbovalo dopadovou energii a při odrazu mě výrazně hnalo dopředu. Proto není s podivem, že jsem s nimi hned na poprvé dokázal běžet rychleji než kdykoli před tím a zaběhl si osobní rychlostní rekord na 10 km.

Jejich primární využití tak vidím pro většinu běžců na silniční rychlý tempový trénink, intervaly a závody do půl maratonu. Nedivil bych se ovšem, kdyby si je někteří běžci oblíbili i pro delší vzdálenosti.

KOUPIT PUMA LIBERATE NITRO

Velocity Nitro

Velocity Nitro

Další na řadu přišly Velocity Nitro. V pánské velikosti EU43 váží jedna 276 gramů. Z mých zkušeností jsou to nejuniverzálnější boty z celé kolekce. 

Jejich svršek je vícevrstvý, pevnější a po celé ploše jakoby lehce polstrovaný. Je však stále dobře prodyšný. Kolem celého kotníku je více polstrovaný, takže ho příjemně obepne. Nohy se v botách cítí jako v bavlnce. Oproti Liberate Nitro působí pevněji a více bezpečně. Dostatek místa pro prsty je však zachován.

Kromě pěny Nitro se zde v mezipodešvi nachází také pevnější pěna Profoam Lite, která přispívá k větší tuhosti, stabilitě a životnosti celé boty. 

Opět pocítíte dobře známý pocit stability - díky velké ploše pod chodidlem. Pocitově je tlumení při dopadu trochu tvrdší než u Liberate. Mají oproti nim také větší torzní stabilitu. Ohebnost je zachována v přední části, kde napomáhá přirozenému odvalení chodidla při odrazu. Přičítám to právě použití pěny Profoam Lite a celistvější podešvi Puma Grip. Osobně mi tyto vlastnosti vyhovují hlavně při běhu na delší vzdálenosti.

Velocity Nitro

Boty dobře drží směr a nejsou tolik náročné na dobrou techniku běhu. Při delším kroku a pomalejší kadenci mi pomáhaly lépe ustát dopady.

Podešev PumaGrip se oproti modelu Liberate nachází po celé ploše pod podešví a má z celé kolekce nejhrubší vzorek. Díky tomu a spolu s tvrdší mezipodešví a pevnějším polstrovaným svrškem se mi s nimi velmi dobře běželo na nezpevněných cestách a v lehčím terénu. 

Správný poměr lehké váhy, příjemného tlumení a responzivnosti, dělá z modelu Velocity Nitro výbornou objemovou tréninkovou botu pro běh na jakoukoliv vzdálenost. Mnohým běžcům však jistě dobře poslouží i na tempový trénink.

KOUPIT PUMA VELOCITY NITRO

Eternity Nitro 

Eternity Nitro 1

Jediným ryze pronačním/stabilním modelem této kolekce je Eternity Nitro. Váha jedné testované pánské boty ve velikosti EU43 je pouze 286 g, což je u bot této kategorie velmi málo. Zároveň se jedná i o model nejširší a nejprostornější.

Chodidla jsou zde dobře fixována. Pod nimi je cítit velmi široká plocha. Paty pevně drží v patní misce a uprostřed bot jsem lehce cítil oporu klenby. Tlumení je pocitově oproti dvěma předchozím modelům spíše tvrdší.

Eternity Nitro 2

Já se svými 58 kg, středně širokým chodidlem a jen lehce pronačním došlapem asi nikdy nevyužiji naplno potenciál tohoto modelu. Příjemně mě však překvapilo, že i v širší botě, než bych potřeboval, se má chodidla díky dostatečnému stažení svršku nikam neposouvala a s botami při pohybu souzněla. Je tomu tak díky technologii Opti-fit ve spolupráci s obvodovým lemováním Runguide. Toto obvodové lemování s příjemně polstrovaným svrškem dodává pocit bezpečí a sebejistoty. Boty mě znatelně podporovaly v tom, abych došlapoval rovně na střed chodidla a neprolamovaly se mi dovnitř kotníky. Zatímco zejména u modelu Liberate (a méně už u Velocity) jsem měl pocit, že já vedu boty, u Eternity tomu bylo naopak, boty více vedly mě. 

Eternity Nitro detail

Po testování na silnici jsem je vyzkoušel i na lesních pěšinách se střídavě měkkým a kamenitým povrchem. Zahrnul jsem také prudší výběhy a seběhy s poměrně velkým bočním sklonem, kde si na silničky vedly dost dobře. Podešev Pumagrip u tohoto modelu zvládne (při troše opatrnosti) lehce bahnité cesty.

Eternity Nitro jsou vhodné zejména na objemový trénink. Nejvíce je ocení běžci s pronačním došlapem, kteří vyžadují větší stabilitu obuvi. Též jsou díky svým rozměrům a velké míře tlumení vhodné pro ty s vyšší tělesnou vahou, širokými chodidly a vysokými nárty. Primárně je to silniční model, ale zvládnou hravě i přeběhy po lesních stezkách. I přes zmiňovanou robustnost jsem díky jejich nízké váze mohl běžet poměrně svižně.

KOUPIT PUMA ETERNITY NITRO

Deviate Nitro

Deviate Nitro 3

Na samý konec jsem otestoval velice zajímavý model Deviate Nitro s karbonovým plátem Innoplate v mezipodešvi. Váha jedné pánské boty ve velikosti EU43 je 268 gramů.

Je to jediný model z kolekce, na který jsem si musel chvíli zvykat, ale následně jsem si ho velmi oblíbil. 

Hned při první chůzi mě překvapila jejich (oproti předchozím třem modelům) lehce menší stabilita, kterou jsem nečekal. 

Svůj vliv na ni má vyšší mezipodešev s měkkým tlumením Nitro v kombinaci s výraznější „kolébkovou“ geometrií a lehkým svrškem. Ten, přestože na noze pěkně sedí, ve střední části bot tolik nefixuje v bočních směrech. Prodyšný svršek je stejně jako u Liberate Nitro v přední polovině opatřen vnitřní „poloponožkou“ a v patní části je polstrovaný širšími polštářky srpkovitého tvaru na bocích kotníků.

Deviate Nitro 5

Největší výhody tohoto modelu se promítají do velké efektivity a pohodlnosti běhu. Avšak mohou zároveň zamotat hlavu nejednomu běžci s pronačním došlapem či těm, co došlapují až příliš na paty a jsou při běhu spíše zakloněni dozadu.

Boty kladou o něco větší nároky na běžcovu techniku běhu a na pevnost jeho kotníků. Ač mám sám v tomto směru na sobě stále hodně co zdokonalovat, po pár kilometrech jsem se s nimi sžil. Při běhu se přeci jen chovají o něco stabilněji než při chůzi. Proto doporučuji při zkoušení v obchodě mít dostatečný čas a pořádně se tam s nimi proběhnout. Jedině tak zjistíte esence jejich vlastností.

Deviate Nitro 6

Nejvýrazněji je ovlivňuje karbonový plát uvnitř mezipodešve, který je co do flexibility od paty ke špičce velmi pevný a rukou ho jen tak neohnete. Torzní tuhost v rotaci je poddajnější, ale stále nejpevnější z kolekce. Spolu s „kolébkovou“ geometrií, na které se při došlapu doslova plynule zhoupnete, vás rychle vymrští do dalšího kroku. Je to úplně jiný pocit a styl běhu než u nejpoddajnějších Liberate Nitro, kde naopak pro rychlý pohyb vpřed využíváte rovnější geometrie a maximální flexibility, která kopíruje přirozenou práci chodidla. Výrazné tlumení dobře absorbuje energii při došlapu.

Deviate Nitro se mi osvědčily jak při tempovém tréninku na 10 km, tak při běhu na delší vzdálenosti po zpevněných cestách. Čím déle jsem s nimi běžel, tím více jsem oceňoval jejich pohodlí, efektivitu a s tím spjatou menší únavu z běhu.

Doporučuji je pro běh na jakoukoliv vzdálenost, nejlépe po silnicích a zpevněných cestách všem běžcům, kteří mají svůj došlap pod kontrolou. Vhodné uplatnění najdou při tréninku i závodu, zejména na 1/2 maratonu a maratonu.

KOUPIT PUMA DEVIATE NITRO

Závěrem

Ostatní modely

Po pečlivém vyzkoušení s radostí mohu konstatovat, že nová běžecká kolekce se Pumě náramně povedla. Každý model ve své kategorii, díky svým skvělým vlastnostem a příznivé ceně, drží rychlý krok se svou konkurencí. Patří k tomu nejlepšímu, co se dá v dnešní době koupit, a proto opomenout značku Puma při výběru vašich nových běžeckých bot by byla velká škoda. 

VYBRAT BOTY Z KOLEKCE PUMA NITRO


Recenzi pro vás sepsal:

Michal Tuček

Michal Tuček

Náš Michal miluje hudbu. Vyučil se houslařem, hraje na violoncello a ve volných večerech zvučí koncerty hudebním skupinám i klubům. Rád testuje běžecké vybavení, zbožňuje dlouhatánské běhy, sportovní lezení a výlety do přírody. Michal je věčný optimista a fanoušek kosmonautiky.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
10:06:12:04
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 6 ks za tuto cenu