info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Triatlonová INOVinka - betelné novodur šlupky

16. 05. 2014
Inov-8 TRI-X-TREME 275 není jméno kosmické lodi, nýbrž nové botky z dílny Inov- 8. Jak již název modelu napovídá, je určena pro milovníky dlouhého triatlonu (eX-TRÉMní TRIatlon). Číslice 275 v názvu prozrazuje gramáž, takže váží jen o trochu více než 20 deka salámu k svačině.
Triatlonová INOVinka  - betelné novodur šlupky

Zamiloval jsem si je hned, jak jsem si je odnesl z obchodu. Jsou to takové pohodlné „bačkůrky“.  Nazujete je za sekundu (a to i bez ponožek a na mokré nohy – ihned po příchodu domů jsem to zkusil :-) ), žádné zavazování. Místo tkaniček elastické šněrovadlo, jehož „konec“ (ve skutečnosti žádný konec nemá – tkanička tvoří kruh) přichytíte suchým zipem, aby při běhu nelítal. 

Jsou tak pohodlné, že jsem se v nich rovnó šel šmrncnót štatlem. Po šestihodinové procházce a několika zelených velikonočních speciálech od Starobrna jsem dospěl k názoru, že nic nebrání tomu, abych v nich druhý den běžel Brněnský půlmaraton…

Zralá úvaha to jistě nebyla, protože se nové Inovy vyznačují minimálním sklonem mezi patou a špičkou – pouhých 8 mm. Je to takový přechod k minimalismu a následně bosému běhání, o kterém zatím jen sním. Před závodem není od věci je začlenit do tréninku a pomalu si zvykat…


Na patu né! Přesně takhle se běhat nemá…

Pro podporu správného stylu mají v mezipodešvi polymerový prstenec kopírující pohyb šlach v chodidle (je vidět po vyndání vložky). Nicméně Brněnský půlmaraton jsem v nich odběhl bez jediného puchýře a celkem vzato se ctí. Co na tom, že mě bolela lýtka ještě za týden při půlmaratonu v Nymburce…

Po odběhnutém půlmaratonu se mi botky jeví ideální na Ironmana – po 4 km plavání a 180 km na kole chcete rychle nazout něco pohodlného, lehkého a flexibilního. Určitě to nejsou žádné tempovky na běhání úseků, ale pohodlné a lehoučké šlupičky pro chvíle, kdy bojujete s únavou.


Opatek je měkčený - nic netlačí na achilovku.

Dostali jsme se i k drobným negativům – bota je tak pohodlná a lehká, že vlastně ani nevíte, že ji máte na noze. Je měkčí i v porovnání s podobnými triatlonovými modely například od Zootu. To může někomu vadit třeba při rychlejších úsecích, kdy chcete cítit odezvu „odspodu“. Tato běžecká obuv je zkrátka primárně určena na dlouhé distance, kde je pohodlí na prvním místě.

Pěknou kratochvíli při nasazování čipu mi připravilo elastické šněrovadlo, které, jak už víme, vlastně nemá konec. Kdo častěji běhá závody, kde se měří časomíra čipem do tkaničky, může vyměnit elastické šněrovadlo za klasické tkaničky – ty se k botám dodávají už v základní výbavě. Na triatlonových závodech se naštěstí čip přidělává na nohu pomocí neoprenového pásku.


Podešev je jen v místech, kde dochází ke kontaktu se zemí, což snižuje hmotnost boty.

Nyní mají moje nové Inovejty v podešvi cca 50 km běhu a nespočet km chůze… Chodím v nich s košem, na úřad, na dlouhé rodinné procházky. Zkrátka všude, kde uvítám pohodu a rychlé přezutí. Na oko si to zdůvodňuji tím, že je musím rozchodit, ale to je v případě těchto bot nesmysl. Je to prostě jen pohodlnost… trochu se bojím, aby se prvních triatlonových závodů vůbec dožily! :-)


Slovník cizích slov:

šlupky ~ boty
šmrncnót se štatlem ~ projít se městem 

Autor: Jiří Potůček


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:20:55:52
Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
-55 % Dětská bunda Color Kids Jacket - Rec. - Colorblock
969 Kč 2 149 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu