info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Utečte mrazu se správným oblečením

02. 02. 2017
Běhat v mrazu vskutku není procházka růžovým sadem. Pokud se na to ale správně ustrojíme, nepochybně to přežijeme. Teda, nepochybně si to užijeme! :-)
Utečte mrazu se správným oblečením

Univerzální pravidlo pro běh v zimě zní: Ustrojme se tak, jako by venku bylo o 7-10°C víc. Při běhu se rychle zahřejeme a tlusté vrstvy oblečení by nejen omezily naši volnost pohybu, ale také by nás potem nasáklá látka brzy začala studit.

Také si pamatujme, že nejdůležitější je chránit před chladem hlavu, ruce a nohy, které rychle ztrácejí teplo a ochlazují celý organismus.

To je v základu celé.

Abychom ale byli opravdu dobře připraveni, podívejme se na zimní běžecký dress code zblízka.

Pozor na hlavu

Jen hlavou nám unikne až 40 % tělesného tepla. Pořiďme si proto kulíška, který nám zakryje celé čelo (aby nám neprochladly horní cesty dýchací), či kuklu, která chrání i zátylek (a “houser” nemá šanci). Ideálně si uvažme také šátek přes ústa, díky kterému se vzduch, který vdechujeme, nejprve trochu ohřeje a naše průdušky tak nebudou vystaveny takovému teplotnímu šoku.

Zimní čepice

Máme holé ruce!

Když je venku velká zima, choulíme do klubíčka, stahujeme ramena a hlavu, nohy držíme u sebe a snižujeme intenzitu pohybu i rozsahy. Podvědomě se tak snažíme všechny tělesné periferie (končetiny, prsty, krk a hlavu) přiblížit jádru těla a eliminovat tak tepelné ztráty.

Toto jednání nám nařizuje mozek na základě informací, které získá z receptorů teploty na povrch našeho těla. Zejména na rukou a kolem zápěstí je těchto receptorů spousta, proto je ukryjme do rukavic a nenechme se zimou limitovat. Velkým plusem posledních let jsou mikiny a trička s dlouhým rukávem opatřeným otvorem pro palec. Díky nim jsou zápěstí hezky v teple a nemají tušení, že venku třeští mrazy. 

Rukavice

Hlavně nohy v teple

Promrzlá chodidla nejen že nám běh právě nezpříjemní, ale především si jimi koledujeme o nachlazení. A jak nohy v teple udržet? Vybírejme si na zimu boty o trochu větší, abychom v nich měli dost místa na prsty a zimní ponožky nad kotníky. Stísněné prsty totiž rychle promrzají a daleko nás nedonesou. Zimní běžecké boty by také měly mít o něco výraznější vzorek na podrážce. Díky tomu budeme schopni pohybovat se po namrzlém povrchu, aniž by se z běhu stalo spíše bruslení. Byť se to nabízí, voděodolné boty nechme na jaro. Mají sice schopnost odpuzovat vlhkost, ale jakmile nasáknou vodou (a ony ve sněhu nejspíš nasáknou), uzamknou ji uvnitř. A čvachtat celou cestu v ledových kalužích, to nechceme.

Toužíme-li po ještě větším komfortu, oblečme si kompresní podkolenky. Kryjí i lýtko a obvykle jsou zesílené v oblasti achilovky, která nemá chlad ráda a za trochu tepla nám bude vděčnou oporou.

Kalhoty

Na tělo

Čím to, že stačí tak málo oblečení, abychom při běhu nezmrzli? Mohou za to moderní funkční materiály, které izolují teplo, takže nám neuteče, a zároveň rychle transportují pot od těla, takže nás nestudí. Firma Craft staví svůj úspěch na efektivním kombinování tří základních vrstev oblečení:

1. Funkční spodní prádlo

Termotričko či nátělník a podvlíkačky nás musejí těsně obepínat a tvořit tak jakousi druhou “funkční” kůži. Starají se o naše pohodlí bezprostředně na těle, udržují teplo uvnitř a pot odvádějí ven.

2. Hlavní vrstva

Prostřední vrstva je hlavním zdrojem tepla. Je jí běžecká mikina, případně zateplené kalhoty, které nás hřejí a současně přejímají pot od spodního prádla, takže zůstáváme v suchu.

3. Krycí vrstva

Vnější není nezbytně nutná, ale zejména v zimě se k ní nenechají přemlouvat ani ti nejodolnější běžci. Chrání nás před větrem, deštěm a sněhem. Jde většinou o větrovku či nepromokavou bundu s kapucí, díky které na nás propocené oblečení nezmrzne.

Při výběru bundy lidé stále častěji pátrají po membránách, nowindu a vodních sloupcích. Zkušenost ale říká: Nehleďme jen na parametr vodního sloupce. Je sice skvělé mít vodní sloupec 20 000 mmH2O, ale taková bunda z podstaty věci nemá dostatečnou prodyšnost, takže se v ní po chvíli budeme cítit jako v igelitovém pytli.

Zimní běžecké oblečení

Nebraňme se mermomocí vodě, protože si jí sami vyprodukujeme až až. Pro aktivní pohyb ve městě i v přírodě bohatě stačí vodní sloupec 5000 – 10000 mmH2O s (ideálně) stejně velkou prodyšností, díky které můžeme průběžně osychat. Voděodolné materiály mají navíc přidanou vlastnost, jsou i nowindové, tedy větruvzdorné.

Tyto tři vrstvy dohromady tvoří dokonalý štít, který nás ochrání před nepřízní počasí, a zajistí nám na těle příjemné klima pro perfektní výkon. V kombinaci s kvalitní obuví a dostatečným odhodláním je tou nejlepší zbraní proti zimnímu lenošení a následnému jarnímu tréninkovému šílenství.

A jaké zásady dodržovat, abychom si zimní běh užili se vším všudy?

Přečtěte si náš článek a pak hurá ven! :-)


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:20:48:57
Mizuno Terry FZ Jr
-69 % Dětská mikina Mizuno Terry FZ Jr
375 Kč 1 190 Kč
už jen 12 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto