info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Zima a rekreační běh

22. 11. 2013
Že běžečtí šampioni trénují i mrazům navzdory, to je nám celkem jasné. Ale co si mají s plíživým příchodem zimy počít příležitostní hobby běžci, kteří nechtějí v zimě přijít o těžce nabytou běžeckou formu, ale ani netouží každý běh odstonat? Poradíme vám, jak běh v zimě přežít bez úhony.
Zima a rekreační běh

Běhat se dá za každé teploty

Dobré je hlavně nezapomínat, že při běhu se k venkovní teplotě přičítá cca 8°C, což je výsledná pocitová teplota. Dále platí, že se oblékáme ve vrstvách, čímž teplotu regulujeme. Obvyklé jsou tři vrstvy na tělo. Jsou lidé, kteří běhají ve všech teplotách, ale to je hodně individuální.

Na co si dát pozor

Důležitá je hlavně stabilita obutí – vždy si vybírejte takové, které bez problémů zvládne i kluzké povrchy. Hodit se může třeba obuv s hroty, jako je například Inov 8 Oroc 340. Podstatné je mít nohy v suchu, takže zvolte ponožky, které odvádí pot – díky tomu noha není vlhká a netrpí tolik chladem. Při běhu na sněhu nebo v mrazu se pak hodí také návleky na obuv, které zabraňují padání sněhu do obuvi a zvyšují tepelný komfort.


Ano, i takhle se dá v zimě běhat :-)

Dýchání nosem je základ

Aby vás po pár kilometrech nezačalo bolet v krku, doporučujeme vdechovat nosem a vydechovat pusou. Ano, je to náročné, ale jde to natrénovat. Pokud je to pro vás ale opravdový problém, můžete situaci trochu zlepšit používáním kukly nebo obličejové masky.

Vybavení pro pohodlný běh

Kromě už zmiňovaných kvalitních ponožek, kukly, návleků a obuvi s hřeby se hodí také oblečení s windstoperovou membránou. Čepice, spodní prádlo, bunda, a samozřejmě celkově kvalitní běžecké vybavení. Počet vrstev i jejich výhřevnost už jsou velmi individuální a závisí nejen na vaší termoregulaci, ale i na typu tréninku, tempu a dalších faktorech.

Když to venku nejde

Pokud je venku opravdu velký mráz a ani intenzivní sebepřemluvání vás vyběhnout nepřinutí, můžete zvolit náhradní aktivitu. Kromě běžných zimních sportů se samozřejmě dá běhat i pod střechou – stačí si zajít do fitka, případně si pořídit fitness pomůcky i domů.

A pak už zbývá jen těšit se na jaro! :)


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:08:53:11
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu