info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak správně běhat

Hodně dotazů směřuje zejména ke správné technice běhu, proto jsme pro vás připravili alespoň několik základních bodů, které vám první pokusy usnadní.

Postoj

Důležité je vzpřímené držení těla v jedné rovině od pánve přes hrudník až po hlavu. Jakékoliv ohýbání v pase či nepřirozené zalamování hrudníku je nežádoucí. Ramena směřují dozadu, postoj je uvolněný a ruce se pohybují dopředu a dozadu. Přední noha by neměla být při dopadu natažená před tělem a běžet bychom měli lehce a uvolněně.

Jak správně běhat

Dýchání

Ideální je se při běhu nadechovat nosem a vydechovat ústy. Když dýcháme nosem, dostaneme do plic daleko více kyslíku a v chladnějším počasí snižujeme riziko nachlazení. Dýchání by mělo být pravidelné a co nejpřirozenější.

Došlap

Velmi častým, ale bohužel nesprávným došlapem je došlap přímo na patu. Ten běžce nejenom zpomaluje, ale také je tvrdší, takže představuje větší zátěž pro klouby. Mnohem efektivnější způsob je dopad na špičku chodidla, kdy střed paty následně stabilizuje dopad. Lépe se tak zapojí celé chodidlo a běžec při odrazu neztrácí rychlost.

Stravovací návyky

Ke správnému běhu patří také správné stravovací návyky. Ty jsou do jisté míry individuální a každému vyhovuje něco jiného, obecně však platí zásada, že by se běžec neměl před výkonem najíst a měl by být mírně hladový. Někomu například vyhovuje běh hned po ráno před snídaní, někomu pouze něco menšího, jako je třeba banán, a jiný nejlépe běhá po vydatnějším jídle, ale vždy až několik hodin po něm.

Zajímá vás něco dalšího? Se správnou technikou běhu, výběrem vhodného vybavení i odpovídající stravy vám rádi pomůžeme!

Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:11:03:56
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu