Jak vybrat běžeckou obuv

Běžecká obuv je tím úplně nejdůležitějším vybavením, které k běhání potřebujete. Proto se vyplatí jejímu výběru věnovat čas i péči tak, abyste si odnesli přesně takovou botu, která vám dokonale sedne a pomůže vám k lepšímu výkonu i k optimálnímu zdraví pohybového aparátu. Podle čeho tedy správnou běžeckou obuv vybrat?

Podle použití

Pokud jste začátečník, máte nadváhu nebo vás čekají tréninky, je dobré sáhnout po tlumivé obuvi, která změkčí dopad a pohlcuje vibrace, čímž chrání klouby i svaly před nadměrnou námahou. Začátečníkům navíc odpustí chyby a umožní jim si na zátěž zvykat postupně. Na závody a tempové tréninky jsou pak ideální boty s nižší hmotností, které jsou stvořeny pro rychlost a dobrý kontakt s povrchem.

Speciální kategorií pak jsou boty pro naturální běh (někdy také přirozený běh, barefoot běh nebo bosoběh), které se vyznačují naprostým minimalismem a umožňují běžci přirozený pohyb, podobný běhu naboso. Ty pomáhají zefektivnit trénink, posilovat chodidla a zlepšit jejich vnímavost.

Podle povrchu

Pokud běháte převážně na asfaltu a případně na zpevněných lesních či polních cestách, bude pro vás ideální silniční obuv. Terénní běžecké boty využijete, když vyrážíte mezi kameny, štěrk, bláto, sníh a do podobně obtížného terénu.

Podle došlapu

Velmi důležité pro výběr bot je způsob, jakým došlapujete. Rozlišují se tři hlavní, a to došlap spíše na vnitřní strany chodidel (pronace), došlap na vnější strany chodidel (supinace) a neutrální došlap. Podle těchto tří typů najdete také běžeckou obuv, která je jim tvarem podrážky uzpůsobena.

Jak typ svého došlapu zjistíte? Ideálně na specializovaném přístroji, který vám kromě typu došlapu o vašich nohách prozradí i leccos jiného. Pokud máte o měření zájem, obraťte se na nás – zdarma vám jej provedeme a vhodnou obuv doporučíme.

Podle velikosti

Vybrat botu té správné velikosti samozřejmě není nijak převratná rada – ovšem pozor, u běžeckých bot musíte k délce svého chodidla připočítat ještě centimetr navíc, abyste si při běhu nohy neodřeli.

Nejlepší radu jsme si schovali na závěr – pokud nevíte, jakou běžeckou obuv vybrat, přijďte se k nám poradit! Proměříme vám zdarma chodidla, probereme s vámi, kde a jak chcete běhat, a pomůžeme vám najít přesně ty správné boty, které budou běhat skoro samy!

Co říkají naši zákazníci?

Další uživatelské recenze »
Ověřený zákazník Přidáno: 10. září 2018
100 %
Doporučuje obchod

Skvělý obchod, perfektni zabalení.

  • Nabídka produktů, výhodné ceny v akci.
Ověřený zákazník Přidáno: 3. září 2018
100 %
Doporučuje obchod
  • nejnižší cena

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 530 317 075

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto
  • Sphere Card
 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.