info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak vybrat oblečení na běh

Správné běžecké oblečení výrazně přispívá ke komfortu běžce a umožňuje mu maximální soustředění na výkon i radost z běhu. Funkční oblečení v zimě dostatečně hřeje, v létě chladí, nepřekáží v pohybu a sedne jako ulité. Co vzít při výběru v potaz?

Vrstvy jsou základ

Vždy je výhodné mít na sobě raději lehčí oblečení v několika vrstvách než jeden teplý kousek – tak se dá teplota regulovat podle aktuální potřeby. První vrstvu oblečení tvoří kraťasy, tříčtvrteční či dlouhé kalhoty a tílko či tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem. Tato vrstva by měla přiléhat těsně na tělo a tvořit základ celého oblečení.

Druhou vrstvu pak tvoří mikina a případně ještě svrchní kalhoty, pokud jste si jako první vrstvu oblékli například tenké přiléhavé kalhoty z funkčních materiálů. Třetí vrstvou pak je bunda. V zimě je potřeba dbát také na kvalitní rukavice, případně i šálu a čepici, protože povrchem hlavy ztrácíme % tělesného tepla.

Kvalita se vyplatí

U běžeckého oblečení se opravdu vyplatí neriskovat a vsadit na kvalitu – výrobky renomovaných značek nejsou zase o tolik dražší, než levné varianty pochybného původu, a máte jistotu, že budou mít nejenom skvělé funkční vlastnosti a bude se vám v nich dobře běhat, ale také že vydrží dlouho sloužit a nebudete za pár měsíců muset na nákupy znova. Mezi značky oblíbené sportovci na celém světě patří například Asics, Inov-8, adidas či Craft.

Funkčnost na prvním místě

Při výběru se řiďte zejména materiálem, ze něhož je oblečení ušito, a jeho vlastnostmi. Pro běžce je nejpotřebnější, aby oblečení bylo lehké, spodní vrstvy dobře odváděly pot, udržovaly kůži v suchu a také ji snadno neodřely například nevhodnými stehy. Oblečení nesmí nikde omezovat v pohybu a vrchní vrstvy by měly být odolné proti vodě a větru, a přitom zůstat prodyšné. Hodit se vám také může rychleschnoucí materiál nebo takový, který hřeje i za mokra – což umí například kvalitní vlna merino.

Jak se na běh obléci?

Zpravidla tak, jako by venku bylo přibližně o deset stupňů více, než skutečně je. Zpočátku vám sice bude chvíli chladněji, ale brzy se zahřejete na příjemnou teplotu a nebudete se přehřívat. Samozřejmě je třeba vycházet ze zkušeností vlastního těla a oblečení mu přizpůsobit.

Do deště jsou vhodné voděodolné bundy, které současně umožňují odvod tepla od těla, a většina běžců se shoduje na tom, že než neprodyšnou bundu či pláštěnku, to už je lepší si nebrat nic. V pláštěnce Sice nebudete mokří zvenku, ale brzy budete propocení tak, že už v tom nebude žádný rozdíl a ještě se budete cítit nepohodlně.

Máte-li ohledně výběru správného běžeckého oblečení jakékoliv další dotazy, neváhejte na se nás obrátit a že osobně či online – rádi se vám budeme věnovat!

Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:00:17:46
Elan Ibex 78
-60 % Skialpové lyže Elan Ibex 78
3 792 Kč 9 480 Kč
už jen 7 ks za tuto cenu