info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Běh v dešti - příjemné zpestření nebo risk?

15. 11. 2018
Základní poučkou běhu v dešti je nesnažit se překonávat své rekordy - veškerý povrch je mokrý, což s sebou přináší vyšší nebezpečí uklouznutí. Za deště zvolte raději nižší tempo a delší trasu. Dýchat se vám bude krásně.
Běh v dešti - příjemné zpestření nebo risk?

Při nebo bezprostředně po dešti se našemu dýchacímu ústrojí naskytne možnost pročistit se sytým a vlhkým vzduchem, což ocení nejen plíce, ale také mozek, srdce a ostatní orgány a svaly.

Na podzim (a poslední dobou také v zimě) je déšť častější než jindy. Na cestách zůstává spadané listí a s trochou dešťových kapek se z něj stává nebezpečně kluzký povrch. V obuvi se správnou podešví a s trochou opatrnosti předejdete uklouznutí a tak i možnému zranění.

Oblékněte výrazné barvy

Při běhu za deště a šera jde více než jindy o správnou volbu barev svršku. Pokud navíc běháte ve městě, rozhodněte se pro neonové (světle zelená, oranžová, žlutá, ...) a v šeru zářivé barvy (žlutá, bílá). Díky nim rapidně zvyšujete svou viditelnost a také možnost řidičů (nebo cyklistů) včas reagovat na váš pohyb.

Běh déšť

Nikdy nezapomínejte na reflexní prvky na svém oblečení - alespoň na botách nebo kotnících.

Udržte si suché nohy

Nohy a obzvlášť chodidla jsou při běhu vystaveny největší zátěži. Ta se při deštivém počasí ještě zvyšuje, je tedy nutné udržet alespoň chodidla v suchu. Vyvarujete se puchýřům, odřeninám i plísním nohou. Chystáte-li se na delší běhání v chladných a deštivých podmínkách, vřele doporučujeme vyzkoušet nepromokavé Gore-Texové běžecké boty. Budete překvapeni jejich odolností.

Když mluvíme o udržení sucha, dávejte dobrý pozor, pokud běháte s telefonem či jiným "elektrem". Pokud nemáte na nepromokavém oblečení vnitřní kapsu, raději elektroniku vložte do mikrotenového sáčku a až poté do libovolné kapsy.

Běh déšť

Navlečte správné vrstvy

Při větším a delším fyzickém pohybu je vždy lepší mít na sobě nějakou tu vrstvu navíc - když je vám zima, jen tak neseženete další mikinu. Když je teplo, kdykoliv ji můžete sundat.

Při běhu za deště je touto vrstvou kvalitní nepromokavá bunda. Udrží vaše oblečení v suchu a díky tomu si tělo bez problému uchová teplotu takovou, aby neprochladlo a vy si neodnesli místo pěkného zážitku z proběhnutí plný nos rýmy. Přímo na kůži se nejvíce hodí oděv z materiálu, dobře odvádějícího vlhkost (opět: tělo zůstane suché a zahřáté).

Do stejného materiálu doporučujeme obléknout nohy. Při vytrvalejším dešti je vhodné i přes tuto vrstvu natáhnout ještě jednu - nepromokavou.

Pamatujte na to, že kapky deště často skončí na vašem čele a hlavě, odkud rády stékají přímo do očí. Řešení je jasné - čelenka, kšilt, šátek a při chladnějším počasí běžecká či zimní čepice.

Běh déšť

Prší, je bouřka

Za deště je běh poměrně bezpečný, za bouřky už ne. Když kolem vás řádí hromy a blesky, ukryjte svou hlavu raději pod střechu do posilovny, haly či k bazénu. Úder blesku může být zajímavý zážitek, ale ne každý po něm touží.

Fouká silný vítr

Běh za silného větru je na zvážení každého z nás. Jde především o to, kde přesně běháte. Ve městě mezi domy nebude vítr tak silný a nebezpečný jako na hřebenech kopců a hor. Při běhu v lese - dole u země, nemusí být vítr tolik znát jako u korun stromů. Tím je ale nebezpečí vyšší, jelikož opravdu silný vítr může vyvrátit či přelomit i vzrostlý strom a vrhnout ho na cestu.

Celkově běh v silném větru nedoporučujeme - kromě nebezpečí z okolí navíc tělo rychle přichází o nastřádané teplo.

Při běhu v dešti dbejte zvýšené opatrnosti

Nejen na uklouznutí svoje, ale i ostatních kolem vás - auta či cyklisté mají za deště sníženou viditelnost a delší brzdnou dráhu. Pokud je ve vaší trase úsek, který se dá zdolat pouze po silnici, vždy běhejte po levé straně a hlídejte auta před sebou.

Kdykoliv se potřebujete vyhnout kaluži, nejprve zkontrolujte, zda vaše náhlá změna trasy nepřidělá starosti okolním řidičům.

Běh déšť

Zároveň mějte vždy na paměti, že ne všichni řidiči objíždějí hluboké kaluže. Pořádnému "nacáknutí" neodolá ani váš nepromokavý outfit. Prochladnete a navíc budete pěkně špinaví.

Nejsme z cukru

Nebojte, neroztečete se, když na vás spadne pár kapek vody. Se správným oblečením si jich ani nevšimnete. Je tedy zbytečné schovávat se pod střechu s vydýchaným vzduchem hned, jakmile trochu zakolísá počasí.

V chladnějších podmínkách se vám bude běhat báječně a nakonec si "drsnější" podmínky zamilujete, uvidíte. Neseďte doma a alou ven běhat!


Cenová
bomba
Akce zmizí za
9:08:00:21
Sensor Cyklo Stars dámský dres kr.rukáv fialová
-59 % Triko na kolo Sensor Cyklo Stars
639 Kč 1 550 Kč
už jen 5 ks za tuto cenu