info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Běhání v létě aneb Zpověď Sanasporťáka

24. 06. 2018
Znáte tu neodbytnou touhu celé léto prohibernovat někde v jeskyni? Nebo alespoň zůstat hezky zalezlý v chládku vinného sklípku, dokud listí nezačne žloutnout a slunce si konečně nedá pohov? Bohužel s takovou by z naší kondice zbyl jen vinný opar. Takže ne. I v létě se musí trénovat, ač to občas trochu bolí.
Běhání v létě aneb Zpověď Sanasporťáka

Vytvořil jsem si seznam základních TO-DO (co dělat) a MUST-HAVE (co musím mít), díky kterým tu výheň rok co rok nakonec přežiju. Třeba to pomůže i vám.

TO-DO:     

Běhat brzy ráno/pozdě večer

Ne, neužívám si ranní vstávání. A ano, taky jsem po práci unavený. Jenže pokoušet se trénovat v té výhni přes den, na to se mám příliš rád. Navíc jsem zjistil, že zejména ranní běh má překvapivě stimulační schopnosti. A protože je v létě brzy a dlouho světlo, není problém si takto “odžít ranní a večerní směnu” a během dne se uchýlit do chladu klimatizovaných kanceláří či starých kamenných domů. Šach mat, léto! ;)

Pít vodu s citrónem

O vodě s citrónem jsem toho četl tolik, že jsem to zkrátka nemohl nevyzkoušet. První sklenici piju hned po ránu, tak to podle Forbesu dělají ti nejúspěšnější a nejbohatší lidi na světě. A já chci taky být úspěšný a bohatý, tak snad mi k tomu ta voda pomůže. A jestli ne, minimálně je to dobrý návyk, protože se zavodním po dlouhé noci a navíc dopravím hned po ránu do těla něco zásaditého (což citrón paradoxně je), a to se v dnešní překyselené době docela hodí.

Voda s citronem

Další výhodou vody s citrónem je, že dobře chutná, aniž by obsahovala cukr, takže se pije úplně sama a nezvyšuje přitom váš denní příjem kalorií. To mě přivádí k další položce mého TO-DO listu:

Obecně hodně pít

K tomu asi není potřeba nic dodávat. Čím je tepleji a čím větší fyzickou aktivitu vyvíjíte, tím více vody byste měli vypít. Ryze empirická kontrola: Pokud jdete na malou méně než 5x denně, znamená to, že jste dehydratovaní, a to i v případě, kdy máte pocit, že pijete dost. Je to signál, že vaše tělo spotřebovává majoritní procento přijaté vody k hydrataci buněk a pocení. Pijte víc! Třeba z našich sportovních lahví :-)

Nebát se potu

Když už jsme u toho pocení…

Chvíli mi to trvalo, ale přišel jsem na to, že pot není nepřítel. Hlavně v létě je hloupost dělat si hlavu z toho, že z vás při sportu teče, ne-li přímo stříká. Je to ideální příležitost, jak vyplavit z organismu maximum toxinů. Podpoříte-li to dostatečnou hydratací a ideálně i detoxem v podobě stravy, můžete se pak o Vánocích prasit řízkama a cukrovím, jak chcete (haha).

Pot

Doplňovat minerály

To úzce souvisí s předchozím bodem. Pocením se z těla kromě toxických látek vyplavuje také sůl s cennými minerály. Zejména v létě a zejména při zvýšené fyzické námaze je proto potřeba tyto látky doplňovat, a to pomocí pestré stravy, výživových doplňků i kvalitní soli jako takové (doporučuji mořskou a himalájskou sůl). Přímo při výkonu požitý sodík a hořčík zbavuje křečí a pomáhá jim předcházet. Upozorňuji, že jakkoli by se nám to možná líbilo, do tohoto bodu nespadá nezřízené pojídání slaných chipsů pod záminkou doplňování solí. Takhle to (bohužel) nefunguje...

Chladit se

Namáčet tričko, namáčet pokrývku hlavy, chladit zátylek a předloktí. Hlava a oblasti za krkem, na zápěstí a okolo loktů jsou protkaná nervy a tepelnými čidly a dokážou ovlivnit náš celkový pocit tepla a chladu. Funguje to tedy přesně opačně než v zimě. Navlékněte tedy pomyslné rukavice, čepici a šálu z ledové vody a uvidíte, jak pookřejete!

Utéct do hor kdykoli to jde

Když se vám obzvlášť poštěstí, i teď se v horách můžete pomazlit se sněhem. Ten tatranský už sice bude poněkud umolousaný, ale nestěžujem si! Klima v horách je i na vrcholku léta velice příjemné a nižší tlak navíc přinutí vaše tělo vytvářet víc červených krvinek a ty zase více hemoglobinu.

Hory

A jak vysoko musíte být? První změny pocítíte už v 1300 m nad mořem. Ještě více vám prospěje vysokohorské prostředí (od 1800 m. n. m.) a pokud si chcete napumpovat žíly opravdovým turbo palivem, dopřejte si pár týdnů ve výšce 2200 - 2400 m. n. m. Vesměs platí, že čím jste výše, tím pro citelné výsledky stačí kratší doba. Berte ale v potaz, že adaptace chvíli trvá. Takže se hleďte nerozstřelit se hned prvním během! :)

V horách také buďte opatrní na náhlé letní bouřky v odpoledních a večerních hodinách. Přicházejí často téměř “z čistého nebe”, a i když obvykle stejně rychle odezní, rozhodně je nechcete potkat někde na široširé pláni nebo holém horském hřebeni. Bouřka je prostě tak trochu jako ženská. Vášnivá, temperamentní, nevypočitatelná a nejkrásnější z bezpečné vzdálenosti. ;)

 A co všechno musíte mít, abyste si seznam TO-DO mohli s čistým svědomím odškrtat?

MUST-HAVE:

Čelovka

Pro nás, kteřív létě ožíváme s dotykem nočního vánku, je zdroj světla nezbytností. Jak správně běhat v noci a jak si vybrat perfektní čelovku, se dozvíte v článku “Když slunce spí a běžci vylézají z nor”.

Čelovka

Pás na lahev/vak na vodu

Když běhám, mám rád volné ruce. Nejlepší vychytávkou pro běh na dlouhé tratě je proto vodní vak, který si vezmu do batohu a hadičkou můžu pít přímo za běhu. Ale protože v létě tolik dlouhých tratí neběhám a batoh na zádech zbytečně hřeje, nedám dopustit na “kolty prokladě nízko”, čti: pás s kapsou na lahev.

Opalovací krém

Ne, mazání s vůní kokosu není jen pro holky. I chlapáci se občas spálí, zejména my, srdcem (i kůží) skandinávci. Nezapomínejte, že s nadmořskou výškou se zvyšuje hladina UV záření, tak si slunce držte hezky od těla!

Sluneční brýle

Podobné je to s očima. Ta zlatá koule nad mraky se nám je totiž snaží dočista vypálit! Chraňte svůj zrak kvalitními sportovními brýlemi, které vám při prvním prudším pohybu nespadnou a které vám umožní dobře rozeznávat terénní nerovnosti. Já jsem nadšen z Oakley. Investovat do kvality se totiž vyplatí.

Sluneční brýle

Prodyšné boty

Možná v nich tu a tam zmoknete a určitě vám do nich nateče, pokud se rozhodnete schladit skokem do nejbližšího rybníka. Přesto doporučuji vyhnout se přes léto botám s membránou. Spíše než ve vlhkosti zvnějšku byste v nich totiž za chvíli čvachtali ve vlastním potu. Na běh ve vysokých teplotách totiž nepromokavá obuv není dostatečně prodyšná a i ve chvíli, kdy vám bota bez membrány promokne, máte relativně velkou šanci, že než doběhnete domů, bude zase suchá.

Čelenka proti potu

Tohle není úplně nutnost, spíš taková třešinka na dortu. Pořídit si čelenku (nejvíc chlapskou, samozřejmě ;)) má hned dvě výhody. Nejen že vám pot nestéká do očí (a moje zkušenost říká, že to sakra pálí!), ale když ji cestou někde namočíte, příjemně chladí. Prostě paráda!

A na závěr jedno MUST-NOT-HAVE, tedy věc, kterou si pro běhání v létě určitě nepořizujte:

Antiperspiranty s obsahem aluminia

Jejich výrobci se honosí tím, že tyto produkty zredukují vaše pocení na minimum a vy tak budete jediná voňavá bytost v tramvaji. Jenže ouha. Aluminiové (tedy hliníkové) soli, které zamezují pocení, pronikají do kůže a skrze ni až do lymfatických uzlin uložených v podpaží. Některé výzkumy dokonce tvrdí, že mohou způsobit i rakovinu prsu a ta se (i když to spousta pánů neví) netýká jen žen! Tak se na hliník vykašlete, raději než voňaví buďte aktivní a pěkně si to domů doběhněte. Nejvoňavější stejně budete po zasloužené studené sprše!


A to je vše, přátelé. Žádnou Ameriku jsme sice neobjevili, ale možná vám tyto tipy pomohou zpříjemnit ten očistec tam venku. A teď už nám nezbývá než zatnout zuby a těšit se na podzim.


Tak zatím!

Sanasporťák


Cenová
bomba
Akce zmizí za
1:14:56:28
Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
-72 % Sportovní mikina Joma Elite VIII Sweatshirt Fluor Coral
289 Kč 1 040 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu