info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Co dělat, když se vyskytnete na místě nehody?

16. 06. 2020
Bum! Nehoda. Zmatek. Žíly jsou plné adrenalinu a hlava je najednou úplně prázdná. Jako na potvoru jste tu sami. Co teď?
Co dělat, když se vyskytnete na místě nehody?

Rozhlédněte se kolem sebe a vyhodnoťte všechna možná nebezpečí. Ovládněte své emoce, nebojte se, že poskytnete nedostatečnou první pomoc. Myslete i na své zdraví a určitě použijte zdravotnické rukavice.

Jste mimo další nebezpečí?

Postupujte podle těchto instrukcí:
 1. Jakmile poraněný viditelně masivně krvácí, okamžitě stiskněte tepnu přímo v ráně a zastavte (zmírněte) krvácení. Ošetřujte raněného v sedě nebo v leže.

 2. Když nehrozí vykrvácení, je čas na srovnání myšlenek a posouzení celkové situace.

 3. Vytvořte si podmínky pro poskytnutí adekvátní první pomoci: tvrdá podložka při resuscitaci, odhalení poraněného místa, vyproštění raněného, posazení/položení raněného, …

 4. Zkontrolujte základní životní funkce:
  • Vědomí = zda a jak raněný komunikuje - slyší nás, vnímá, popř. zda je v bezvědomí
  • Dech = u bezvědomého kontrolujte pohledem, poslechem a pohmatem - hledejte, zda dýchá či ne (pokud ne, okamžitě zahajte resuscitaci!). U lidí při vědomí zhodnoťte rychlost a efektivitu dechu poslechem.
  • Tep = u bezvědomého se orientujte jen podle jeho dechu. U lidí při vědomí měřte frekvenci v pulsech za minutu (normální je 70-90 pulsů za min., nad 100 p/min může přijít šok, proveďte tedy protišokové opatření)

 5. Vyšetřete raněné(ho) v sedu nebo v leže.

 6. Vyšetřete problémové části těla - viditelná poranění a místa, kde raněný popisuje bolest.

 7. Vyšetřete zbytek těla raněného (raněný se soustředí pouze na jedno poranění, o ostatních nemusí vědět).
  • Postupujte od hlavy k patě. Vyšetření provádějte pohmatem (zlomeniny) i pohledem (modřiny, krvácení, rány).
  • Krk, ramena, hrudník (stlačte dolů a ze stran), břicho (prohlédněte, prohmatejte), pánev (stačte dolů a ze stran), horní končetiny, dolní končetiny. Při vyšetřování částí těla vždy tyto části opatrně a s taktem odhalte a po vyšetření zase zahalte (pokud to lze).

Ošetřování má tři zlatá pravidla:

 1. VŽDY ošetřujeme raněné v sedě či leže
  - nikdy ve stoje, protože se jim kdykoli může udělat nevolno a pádem na zem si mohou
  ublížit ještě víc

 2. VŽDY ošetřujeme poranění od nejvážnějšího k nejlehčímu
  - malá pomůcka zní: kdo hodně křičí, může počkat

 3. VŽDY když si nejsme jistí, co našemu poraněnému je, řídíme se nejvážnějším scénářem
  - např. pokud si nejsme jistí, zda krvácí do břicha nebo se jen uhodil, chováme se jako by
  opravdu krvácel a postupujeme podle toho

Návod

Stáhněte si do telefonu kartičky s popisem situací, u kterých se můžete kdykoliv vyskytnout:

Při fyzické zátěži může snadno dojít k dýchacím potížím. Astmatický záhvat může potkat i toho, který ním do této doby nikdy netrpěl.
astma

Bezvědomí může mít mnoho spouštěčů. Jedno je ale jasné, dochází k němu ve chvíli, kdy si vaše tělo již neví rady samo se sebou - většinou při maximálním přepjetí.
bezvědomí

I když jste nikdy neměli jediný příznak, můžete dostat epileptický záchvat. Existuje malý a velký záchvat. U malého jeho průběh někdy ani nemusíte pocítit.
epilepsie

Úzkost spojená se zrychleným dechem nejčastěji vykazuje začínající hyperventilaci. V takovém případě je nejdůležitější nepanikařit a zklidnit dech.
hyperventilace

Mnoho situací může zapříčinit mdlobu. Při omdlení se může člověk uhodit do hlavy při nekontrolovaném pádu. Pokud na vás jdou mdloby, sedněte si či lehněte na zem a přizvedněte nohy.
mdloba

Úpal či úžeh značí přehřátí lidského organismu. Důležité je vyvarovat se dalšímu působení slunce a tepla a po malých doušcích doplňovat tekutiny.
úžeh

Obzvláště při sportu může dojít k vykloubení a podvrknutí kloubu. Důležité je zafixovat kloub a omezit jeho další namáhání.
vykloubení

Do šokového stavu se můžete dostat v nejrůznějších situacích, které vás vystresují či vystraší. Důležité je takového člověka uklidnit, šok může mít nepěkné následky.
šok

Chcete být vždy připraveni?

Díky osvědčené aplikaci První pomoc si můžete průběžně zlepšovat své znalosti a skrze snadné ovládání se jednoduše dostanete k samotnému postupu poskytnutí první pomoci.
Většina profesionálních hasičů a záchranářů doporučuje speciální mobilní aplikaci Záchranka, díky které můžete jednoduše zavolat o pomoc a která také na příslušná místa odešle vaše přesné GPS údaje a tím usnadní určení vaší aktuální polohy.

Aplikace pro Android je ke stažení zde:

První pomoc  Záchranka

Aplikace pro iOS je ke stažení zde:

První pomoc  Záchranka

Obě aplikace jsou skvěle a jednoduše zpracované, přesto silně doporučujeme si je po stažení projít, abyste věděli, co a jak dělat v případech nouze. Aplikace Záchranka vyžaduje ověření mobilního telefonu, což je vzhledem k možnému zneužití naprosto pochopitelné.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
2:18:59:42
Kari Traa Humlesnurr Tee
-69 % Sportovní triko Kari Traa Humlesnurr Tee
589 Kč 1 919 Kč
už jen 10 ks za tuto cenu