info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Expedice Cho Oyu 2016, díl 1: Cesta #nachooyu právě začíná

14. 09. 2016
Náš ambasador David Pokorný je součástí expedice, která je právě teď na cestě za zdoláním himálajské osmitisícovky Cho-Oyu, 6. nejvyšší hory světa. Během cesty nám David průběžně posílá zprávy, a my se tak s vámi můžeme podělit o jeho zážitky a postřehy. Přečtěte si první část jeho příběhu a společně držme celé expedici palce!
Expedice Cho Oyu 2016, díl 1: Cesta #nachooyu právě začíná

Tak jsme na cestě 

Odlet do Kathmandu proběhl v úterý 6. 9. a v Nepálu jsme byli ve středu ráno. Nepálská víza jsou bezproblémová, vyřizujeme je přímo při příletu na letišti, víza do Tibetu nám v Kathmandu zajišťuje nepálská agentura. Ta nám zařizuje také povolení pro výstup na Cho-oyu, přesun vybavení do základního tábora (všechno se naloží v sudech na jaky, kteří náklad do tzv. base campu odnesou) a servis v základním táboře (kuchaře, společenský stan, generátor atd.).

V Kathmandu jsme strávili celkem tři dny, z čehož jeden jsme v podstatě celý prospali, zničení cestou a časovým posunem. V pátek večer jsme ještě v hotelu vážili všechny sudy s vybavením a hráli s nimi škatulata, abychom je měli pokud možno přesně na váhu. Ta je totiž nesmírně důležitá, každý sud může mít maximálně 30 kg, protože jeden jak unese 60 kg a každé kilo navíc se pěkně prodraží. „Jakmani“ se s námi i tak budou dohadovat o ceně a vůbec celé to bude otázka velké vyjednávací diplomacie, abychom neplatili zbytečně moc.

Jídlo je základ

Z Česka jsme posílali celkem 27 sudů, další věci jako je kuchyňské vybavení a suroviny na vaření se řeší z místních zdrojů. My jsme si poslali jen ovesné kaše, instantní polévky a další sušená jídla, která si s sebou poneseme nahoru, a nějaké ty chuťovky do base campu jako uherák, parmazán nebo tresčí játra - co má kdo rád.

Takovou zajímavostí expedic v podobné sestavě, jako je ta naše, je, že si s sebou přivezeme cihlu eidamu a naučíme kuchaře dělat smažák. Je to pak pro nás takové milé zpestření. :) A taky se v základním táboře rádi díváme na klasické české filmy typu Vesničko má středisková, Černí baroni a podobně. Člověk si prostě rád na chvíli připomene domov.

A jaký je harmonogram našich nejbližších dní?

Sobota 10. 9.

Přesun členů expedice letecky do Lhasy. Naši nosiči a kuchař jedou po zemi a v základním táboře by měli být o den dříve než my.

Neděle 11. 9.

Lezecky se samozřejmě zatím nic neděje, rozhlížíme se po okolí a navštěvujeme místní památky, například monumentální palác Potala, který má 13 pater a asi 1000 místností.

Pondělí 12. 9.

Zhruba v devět místního času (je tady o šest hodin víc, takže v ČR budou tři ráno) nás čeká první přesun džípem. Pojedeme celkem tři dny, poté se setkáme s nosiči a karavanou jaků a budou nás čekat další dva až tři dny pochodu do základního kempu. Ten sice není až tak daleko, ale půjdeme pomalu a po menších vzdálenostech kvůli aklimatizaci. Základní tábor na Cho Oyu je totiž poměrně vysoko, cca v 5 700 m n. m.

Pokud půjde všechno podle plánu, v základním táboře bychom měli být v sobotu či v neděli (17. nebo 18. 9.). Odtud se pokusím poslat další zprávu a povědět vám něco víc o Cho-oyu.

Tak zatím ahoj!

Zajímá vás, jak bude cesta Davida a jeho společníků pokračovat? Sledujte ji na našem FB a Instagramu pod hashtagem #nachooyu a my vás budeme průběžně informovat.


Cenová
bomba
Akce zmizí za
0:08:53:56
Killtec Ksw 3 Wmn Ls Shirt
-51 % Sportovní mikina Killtec Ksw 3 Wmn Ls Shirt
483 Kč 989 Kč
už jen 2 ks za tuto cenu