info@sanasport.cz Odpovíme do 24 hodin

Jak zvolit opravdu pohodlné běžecké boty?

20. 09. 2021
Výběr běžeckých bot je věda. Stačí ale mít na paměti několik pravidel, která vám výběr usnadní. Pokud si ani pak nebudete jistí, nejjednodušší je stavit se přímo u nás v prodejně v Praze či v Brně, kde se vás ujmou naši zkušení specialisté.
Jak zvolit opravdu pohodlné běžecké boty?

Prostá skutečnost, že běh není ve své podstatě příliš náročný na materiální vybavení, ještě vůbec neznamená, že běžci všemožné vybavení nechtějí a nemají vysoké nároky na jeho funkčnost či estetičnost. A na samém vrcholu pyramidy jejich nekompromisních požadavků je komfort jejich běžeckých bot. Co přesně dělá běžeckou obuv pohodlnou a jak vybrat ten správný model?

Tento článek se zaměří na ty faktory, které přispívají (nebo naopak jdou proti této snaze) k tomu, aby se běžec cítil ve svých běžeckých botách opravdu komfortně a příjemně – ať již se jedná o velikosti, typ a materiál mezipodešve, hmotnost, drop, svršek, prodyšnost, stélku, obecně biomechaniku či třeba vhodné ponožky.

výběr bot1

SPRÁVNÁ VELIKOST

Správně zvolená velikost běžecké obuvi je alfou a omegou. Příliš malé boty vám budou po pár kilometrech vhánět bolestí slzy do očí a vaše prsty budou trpět, zejména v sebězích. Naopak příliš velké boty mohou způsobit třeba puchýře na patách a taky ztratíte něco na stabilitě a výkonu.
Skutečnost, že vaše běžné civilní boty mají velikost 9 ještě neznamená, že potřebujete stejnou velikost i pro vaše běžecké boty. Každý výrobce rovněž používá jiná výrobní kopyta a velikosti se napříč značkami často velmi liší. A aby toho nebylo málo, liší se dokonce i velikosti jednotlivých modelů rámci stejné značky!

Pokud máte tu možnost, rozhodně doporučujeme vyzkoušet přímo ve specializované prodejně hned několik velikostí zvoleného modelu a tím se ujistit o správné volbě. Školený personál s vlastními zkušenostmi vám v tomto bude vítanou a spolehlivou pomocí. Pokud to možné není a nakupujete například prostřednictvím e-shopu, zkuste se podívat na průvodce velikostí, které jsou většinou uvedeny na webových stránkách většiny značek a zkuste se zaměřit na recenze od jiných zákazníků, které často poskytnou velmi užitečné a praktické informace.

Každý běžec je ovšem jiný a individuální a velikost bot volí i podle svých osobních zkušeností, dle terénu, ve kterém bude dané boty využívat a také dle techniky svého běhu. Někteří běžci dávají přednost užšímu střihu svršku, což ve výsledku podporuje velmi dobrou stabilitu a odraz, především na rovném povrchu a to i za cenu poněkud snížené míry komfortu. Často to platí pro závodních silniční modely. Trailrunnning běžci, kteří se pohybují většinou v náročném terénu s mnoha seběhy preferují větší velikost a to třeba i o půl čísla oproti silniční obuvi. Dá se tak dobře předcházet otlakům na konci prstů a modrým nehtům, k čemuž často dochází právě v dlouhých a prudkých sebězích a taky se tím dá předejít mnoha dalším potížím, které souvisejí se skutečností, že noha přirozeně po několika hodinách „oteče“ a mírně se zvětší. 

Existuje trochu zobecněné pravidlo, že byste měli být schopni vložit ukazováček ruky mezi patu a opatek boty. Jedná se tedy o rezervu cca 0,5 – 1,5 cm.

ŠÍŘKA

Výběr vhodné velikosti se však netýká jen délky boty. Velmi důležitá je i správná volba šířky boty. V posledních letech začaly značky nabízet i různé velikosti šířky, čímž se snaží vycházet vstříc běžcům s širšími chodidly. Tyto širší varianty se často označují jako „wide“. Ale pozor, pokud zvolíte příliš široký svršek, můžete se dočkat nemilého překvapení v podobě puchýřů, neboť noha nebude dobře fixována a bude se v botě pohybovat.

V našem e-shopu lehce vyfiltrujete běžeckou obuv podle šířky i dalších parametrů. 

výběr bot2

MEZIPODEŠEV

Mezipodešev je velmi důležitým komponentem obuvi a je zodpovědná za funkčnost, flexibilitu, přenos energie po dopadu a další zásadní biomechanické vlastnosti obuvi. Jednotlivé značky se v poslední době předhánějí ve vývoji nových revolučních technologií a materiálů. Mezipodešev je zodpovědná i za tlumení nárazů při dopadu. Je třeba si proto uvědomit, že obecně tvrdší mezipodešev vám sice může přidat na výkonu, ale zároveň něco ubere z komfortu, zejména při delším běhu.

Vysoká mezipodešev z měkké pěny může mít na svědomí menší míru stability. Na výkon orientovaní horští běžci proto většinou dávají přednost tužší mezipodešvi, čímž dosáhnou lepší stability v technickém terénu. Tito běžci však většinou již disponují velkým množstvím zkušeností a jejich technika je vytříbená.  Aby značky vyšly vstříc početné komunitě hobby běžců, mají v nabídce velké množství modelů s různými typy mezipodešve s rozdílnou tuhostí, výškou, dropem a specifickými technologiemi. Každý si tak dnes může vybrat model téměř „na míru“, tak aby odpovídal jejich potřebám či fyziologii.

Předem tedy zvažte, v jakém terénu a jak často budete ve zvažovaném modelu běhat a podle toho vybírejte.

výběr bot3

HMOTNOST

Pravděpodobně nikoho nepřekvapí skutečnost, že lehčí boty jsou z hlediska výkonu výhodnější. Ale jak je to s pohodlím? Chceme-li pohodlnou a dobře tlumenou obuv, musíme se smířit s tím, že bude o něco těžší. Díky novým materiálům a technologiím se však tento hendikep daří velmi výrazně stírat! Používané tlumící pěny a materiály jsou stále lehčí a stabilnější, o slovo se i u trialových modelů začíná hlásit karbon a technologie fungující na principu pružiny.

DROP

Drop je rozdíl ve výšce mezi patou a přední částí obuvi. Například pokud má vaše bota výšku pěny 31 mm pod patou a 21 mm pod přední částí chodidla, pak je drop 10 mm. Výškou dropu se značky snaží najít vhodný sklon pro každý model s ohledem na jeho předpokládané využití
Mnoho běžců, kteří běhají především tzv. přes paty považuje za ideální a nejvhodnější drop 6 mm a více. Běžci dopadající na střední a přední část chodidla často upřednostňují drop v rozmezí 4 až 6 mm. Existují dokonce i boty s nulovým dropem, které se snaží vyhovět běžcům, kteří hledají tzv. minimalismus

Je však nutno si uvědomit, že drop a jeho hodnota je vždy dána na základě vaší osobní preference a vlastní zkušenost bude tím nejlepším vodítkem při volbě toho nejvhodnějšího.

PRODYŠNOST

I zde výrazně promlouvají moderní technologie a materiály. Tkaniny, ze kterých je vyráběn svršek bot jsou stále lehčí, prodyšnější, ale zároveň i pevnější a odolnější. Často se používá kevlar a jiné kompozitní materiály, především pak u trialových modelů, kde je potřeba zajistit skvělou oděruodolnost a pevnost. Setkat se můžeme i s modely, které mají ve svém svršku integrovánu membránu, která zajistí voděodolnost a zároveň prodyšnost. Tou nejznámější je Gore-Tex.

výběr bot4

STÉLKY DO BOT

Stélky mohou výrazně přispět ke komfortu, který očekáváte od svých běžeckých bot. Doporučujeme se tedy i na tuto komponentu při výběru zaměřit. Prémiové stélky jsou většinou tvarovatelné a dokáží se přizpůsobit vašemu chodidlu a jeho tvaru a specifikům. Často podporují prodyšnost a odvádějí vlhkost od nohou a také přispívají k podpoře klenby.

Pokud máte netypický tvar chodidla, doporučujeme navštívit specialistu a zvážit výrobu stélek na míru.

PRONACE A SUPINACE

Běžci, kteří vykazují nadměrnou pronaci či naopak supinaci si mohou vybírat z celé řady modelů, které se snaží zmíněné nějakou formou kontrolovat. Velké množství běžců se však dnes již nesnaží jít proti těmto specifickým charakteristikám a „napravovat“ je, raději nechávají svým nohám při dopadu volnost a přirozenost.

V našich prodejnách vám zdarma diagnostikujeme došlap a pomůžeme s výběrem správné obuvi. Pokud formu svého došlapu znáte, boty si snadno vyberete skrze náš konfigurátor běžecké obuvi.

výběr bot5

POUŽITÍ

Ať již budete své nové boty používat v džungli města či jeho parcích, na cyklostezkách, v náročném terénu, za sucha či mokra, pro trénink či závod - nalezení té správné varianty může být doslova běh na dlouhou trať.

Pokud vás naplňuje především pomalejší jogging v nenáročných podmínkách, nesjpíš sáhnete po dobře tlumeném a pohodlném silničním modelu. Chcete-li vzít útokem horské stezky a testovat své limity v náročném terénu, pak jistě vybírejte z nabídky trialových modelů s tužší a stabilnější podešví a pevnějším svrškem, který vaše nohy lépe ochrání před všemi přírodními překážkami.

Vybírejte racionálně, nenechte se unést, ale ani zcela neignorujte své vlastní instinkty a emoce!

Silniční dámské boty | Silniční pánské boty
Trailové dámské boty | Trailové pánské boty

PONOŽKY

I když nejsou technicky součástí vaší boty, speciální běžecké ponožky mají velký vliv na to, jak se v botě při běhu budete cítit. Pomáhají dobře usadit nohu v botě, často jsou vybaveny protiskluznými prvky a dobře odvádějí vlhkost od nohy. Dobře vybírejte z modelů ze syntetických materiálů, nebo z merino vlny. Ponožky z bavlny tentokrát nechte stranou, jejich vlastnosti nejsou pro sportovní použití vhodné.

Dámské běžecké ponožky | Pánské běžecké ponožky

ZÁVĚREM

Většina nových modelů běžecké obuvi je připravena pro vyběhnutí ihned po vybalení z krabice. První pocit po nazutí při zkoušení je často rozhodující. Není dobré se domnívat, že se po nějaké době její vlastnosti zlepší, že se boty tzv. přizpůsobí. Dejte na vaše nohy a pokud boty nesedí na první dobrou, pak hledejte dál. Je z čeho vybírat. Na trhu je ohromné množství modelů, ze kterých si vybere skutečně každý a není tak třeba dělat jakékoliv kompromisy a běhat v nepohodlných botách.

VYBRAT BĚŽECKÉ BOTYCenová
bomba
Akce zmizí za
0:16:10:35
Mizuno Core 3/4 Tight
-61 % 3/4 sportovní legíny Mizuno Core 3/4 Tight
469 Kč 1 190 Kč
už jen 4 ks za tuto cenu

  Máte nějaký dotaz? Potřebujete pomoct? Zavolejte nám na +420 534 534 465

  • Visa
  • Master Card
  • Maestro
  • Gopay
  • Twisto